افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 7 نوامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

آمریکا: 4سال دیگر با رئیس جمهور سیاه!

دو سال رقابت انتخاباتی که بیش از دو میلیارد دالر برای دو حزب جمهوری خواه و دموکرات هزینه داشت، بالاخره با پیروزی باراک اوباما به پایان رسید و اوباما چهار سال دیگر در کاخ سفید ماندگار شد ولی شکی نیست که اوباما در طول چهار سال آینده با مشکلات عدیده ای مواجه خواهد بود، مشکلاتی که قطعا عبور از آن ها به سادگی محقق نخواهد شد.
در قدم اول ساماندهی اوضاع اقتصادی امریکا اولین مشکل او خواهد بود، درصد بیکاری در این کشور به هشت درصد رسیده است و هم اکنون دوازده میلیون نفر در کشورش بیکارند. هر چند وضعیت بیکاران در چهار سال قبل وخیم تر از حال حاضر بود و اوباما توانست تا حدی این بیکاری را کاهش دهد ولی هم اکنون ایجاد دوازده میلیون شغل جدید توقع بزرگی است که جامعه امریکا از اوباما دارند. جدای از بیکاری، مشکل افزایش بدهی ها هم کاملا جدی است و آخرین آمارها حاکی از شانزده هزار میلیارد دالر بدهی کاخ سفید به چین، جاپان، بانک جهانی، اروپا و … است که اوباما اگر نتواند آن را کنترل کند قطعا در درون امریکا و عرصه بین الملل با فشارهای مختلفی مواجه خواهد شد. کسری بودجه یک هزار و اندی میلیارد دالری هم مشکل دیگری است که در بودجه سال آینده به وجود آمده است و اوباما از این بابت کاملا در مضیقه است.
جدای از مشکلات اقتصادی که در اهمیت اول قرار دارند در عرصه نظام بین الملل هم اوباما کاملا پرمشغله خواهد بود. موضوع هسته ای ایران، بحران سوریه، موج انقلابات عربی، شکست پروسه صلح در خاورمیانه، ساماندهی بحران افغانستان، مبارزه با تروریسم، افزایش نفوذ چین در عرصه بین الملل، احیای قدرت روسیه، گسترش افکار ضد امریکایی در امریکای لاتین، تنش های موجود در شبه جزیره کره و … مسائلی است که اوباما در هر کدام از آن ها با چالش های متعددی مواجه است و شکی نیست که در بسیاری از آن ها مانند بحران خاورمیانه و … توفیق چندانی پیدا نخواهد کرد. از این بابت چهار سال آینده را می توان در طی بیست سال اخیر منحصر به فرد ارزیابی نمود و قطعا کاخ سفید فراز و نشیب های زیادی را تجربه خواهد کرد.
البته در مناظراتی که میان رامنی و اوباما صورت گرفت، رامنی همواره او را به عدم کفایت در حل این مشکلات متهم می کرد، ولی اوباما همواره این نظر را داشت که این مشکلات میراث جمهوری خواهان و ناشی از عملکرد جرج بوش برای او بوده است و او از غلظت این مشکلات نسبت به چهار سال قبل کاسته است. استدلال اوباما نسبت به ادعاهای رامنی قابل قبول تر بود و جامعه امریکا تقریبا اوباما را در حل مشکلات ناموفق ارزیابی نمی کردند ولی توقع جامعه امریکا از اوباما در چهار سال آینده، تحقق وعده های کاخ سفید مخصوصا در حوزه های اجتماعی و اقتصادی خواهد بود که از دید بسیاری از کارشناسان اوباما چاره ای جز رویارویی با آن ها ندارد.
جدای از مشکلات فوق، اوباما علی رغم پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری و داشتن اکثریت در مجلس سنا، در کنگره امریکا بازی را به جمهوری خواهان واگذار کرده است و هم اکنون این جمهوری خواهان هستند که در کنگره دست برتر را دارند و این بدان معناست که آن ها هنوز قادرند در برابر اوباما قد علم کنند و این یعنی بازی هنوز تمام نشده است. وجود لابی های قدرتمند مانند لابی صهیونیسم، لابی اروپایی، لابی عربی و … نیز او را رها نخواهند کرد و مخصوصا او در قبال اسرائیل چاره ای جز تمکین نخواهد داشت و این مسئله به شکل اتوماتیک برای امریکا تولید بحران خواهد کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار