افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 4 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

آمریكا در صدد بی ثبات كردن اوضاع اجتماعی چین است!

مقام های ارشد چین روز پنجشنبه دولت اوباما را آماج انتقادهای خود قرار دادند و روزنامه های چاپ پكن نیز نوشتند كه آمریكا درصدد بی ثبات كردن اوضاع اجتماعی این كشور است .

بالا گرفتن تنش بین دو كشور در حالیست كه ‘هیلاری كلینتون ‘ در پكن بسر می برد و افشا شدن دخالت سفارت آمریكا در ماجرای پناهندگی به یك ناراضی چینی، خشم دولتمردان چین را برانگیخته است.

وزیر خارجه آمریكا به همراه ‘ تیموتی گیتنر’ وزیر دارایی برای شركت در چهارمین نشست راهبردی با چین به پكن سفر كرده اند.

گزارش های دریافتی حاكیست، ‘ دای بینگ گوا ‘ عضو ارشد شورای دولتی چین در این نشست خطاب به هیات آمریكایی گفته است ‘ غرب گمان نكند مردم چین از مسیر خود خارج شده و راهی دیگر را انتخاب می كنند.’

وی بدون اشاره به نام ‘ چن گوانگ چنگ ‘ ناراضی چین كه برای شش روز به سفارت آمریكا در پكن پناهنده شده بود، گفت: اساس روابط دولت ها باید بر مبنای مقررات بین المللی باشد و

روابط در صورتی به شكل سالم توسعه می یابد كه به نظام و حق حاكمیت یكدیگر احترام گذاشته شود.

این مقام ارشد چینی افزود: یك میلیارد و 300 میلیون نفر جمعیت چین در مسیری متفاوت از آمریكا و دیگر كشورهای غربی حركت می كنند و این راهی است كه بر اساس شرایط ملی جمهوری خلق چین انتخاب شده است .

سخنگوی وزارت خارجه چین به طور رسمی پس از آزاد شدن این فعال چینی از چنگ سفارت آمریكا كه عصر دیروز (چهارشنبه ) انجام شد، از دولت اوباما خواست به خاطر مداخله گری در امور داخلی كشورش عذرخواهی كند.

‘ لیو وی مین ‘ در جمع خبرنگاران اقدام سفارت آمریكا در این زمینه را مداخله آشكار در امور داخلی چین توصیف كرد.

در همین حال ‘ وانگ چیشان ‘ معاون نخست وزیر چین نیز در اجلاس راهبردی با آمریكا گفت: واشنگتن باید امور خود را در وضعیت اقتصادی پیچیده و بغرنج جهانی بدرستی مدیریت كند.

وی افزود: اختلاف ها در سطح ملی میان دو كشور ایجاب می كند كه آمریكایی ها برای حل آن تلاش كنند.

وی ابراز امیدواری كرد كه آمریكا محدودیت صادرات فن آوری های پیشرفته به چین را كاهش داده و از سیاسی كردن امور اقتصادی بپرهیزد.

رسانه های مهم چین نیز روز پنجشنبه به صورت هماهنگ با انتشار مقاله و گزارش ، سیاست های آمریكا علیه كشورشان را به باد انتقاد گرفتند.

ارگان حزب حاكم چین فشارهای آمریكا برای افزایش ارزش پول ملی چین را مورد انتقاد قرار داد و آن را در راستای كمك به اقتصاد بحران زده واشنگتن توصیف كرد .

روزنامه ‘مردم’ نوشت: چین مسوول نرخ بالای بیكاری و بحران مالی در آمریكا نیست.

‘گلوبال تایمز’، یك روزنامه دولتی دیگر چاپ پكن نیز سیاست های ماجراجویانه آمریكا در ارتباط با فرار یك منتقد چینی از حصر خانگی را مورد انتقاد قرار داد.

این روزنامه در مطلبی كه همزمان با برگزاری نشست راهبردی با آمریكا در پكن منتشر شد، موضوع دست داشتن سفارت آمریكا در فرار و پناهنده دادن شش روزه به ‘ چن گوانگ چنگ ‘ را پیش كشید.

گلوبال تایمز افزود: خروج ‘چن ‘ از سفارت آمریكا درست یك روز قبل از آغاز مذاكرات راهبردی نشانه ای پرمعناست .

این روزنامه وابسته به ارگان حزب حاكم تصریح كرد: غربی ها همواره به دنبال ابزاری برای اقدام و تبلیغ علیه نظام سیاسی چین هستند و هر بار می كوشند تا با دستاویز قراردادن موضوعاتی نظیر این فعال چینی به پكن حمله كرده و نظام این كشور را زیر سوال قرار دهند.

این روزنامه تاكید كرد كه بر خلاف آنچه غرب تصور می كند مورد ‘ چن ‘ نمی تواند به ثبات اجتماعی چین لطمه بزند و یا مانع توسعه حقوق بشر این كشور شود.

این روزنامه خطاب به سیاستمداران آمریكایی با تاكید براینكه ‘ ثبات چین ریشه ای است ‘ ، نوشت: جامعه چین استحكام و ثبات كافی دارد و به مسیر توسعه خود ادامه می دهد.

گلوبال تایمز در همین حال مشكل تراشی های غرب برای چین را ‘گستاخانه’ توصیف كرد و افزود: جنگ لفظی بوجود آمده و انتقادهای چین از واشنگتن ناشی از همین سیاست های نادرست غرب و آمریكا علیه پكن است.

این روزنامه از سفارت آمریكا خواسته است از مخالفان چین فاصله گرفته و عملكرد حرفه ای و قانونی خود را دنبال كند .

این روزنامه وابسته به ارگان حزب حاكم چین هشدار داد، استمرار این كارها از سوی سفارت آمریكا برایش مشكل ساز خواهد شد .

‘ چن گوانگ چن ‘، یك منتقد چینی كه نابینا نیز هست پس از دوران محكومیتش در استان شاندونگ در شرق چین در حبس خانگی بود.

وی هفته گذشته طی عملیاتی كه گفته می شود توسط آمریكا هدایت شده به پكن منتقل و در داخل سفارت این كشور پناه گرفت.

چن دیروز و پس از ورود هیلاری كلینتون به پكن در اقدامی كه به عقب نشینی آمریكا در قبال دیپلماسی چینی های توصیف شده از سفارت این كشور به بیرون انتقال یافت.

سخنگوی وزارت خارجه چین دیروز و همزمان با ورود كلینتون به پكن در نشست خبری با عصبانیت اقدام آمریكا را مداخلی علنی در امور داخلی كشورش دانست.

وی گفت: آنان ( آمریكایی ها) یك شهروند چینی را با روش های غیر عادی وارد سفارت آمریكا كرده اند و دولت چین بسیار از این ماجرا ناخرسند است.

وی با تاكید براینكه آمریكا باید تضمین دهد كه سفارتخانه اش در چین دیگر دست به اقدامات مداخله گرانه نمی زند ، گفت: سفارت آمریكا موظف است مقرارت چین و قوانین بین المللی را مراعات كند.

برخی شهروندان چینی در شهر پكن از این ماجرا به عنوان ‘ آرتیست بازی دیپلمات های آمریكایی در چین’ یاد می كنند.

پس از این ماجرا افكار عمومی چین بشدت نسبت به آمریكا حساس شده است.

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار