افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 23 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

آلمان برای فرانسه پس از ساركوزی آماده شده است!

نتیجه مرحله اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه كه براساس نظرسنجی ها دورنمای شكست ‘نیكلا ساركوزی’ رییس جمهور كنونی در مرحله دوم را تصویر كرده است، سبب شد، آلمان برای همكاری تنگاتنگ با هر فرد پیروز در دور دوم انتخابات اعلام آمادگی كند.

براساس جدیدترین نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه كه امروز ( دوشنبه) اعلام شد، ‘فرانسوا اولاند’ نامزد سوسیالیست ها با كسب 5/28 درصد و نیكلا ساركوزی با تصاحب 1/27 درصد از بین 10 نامزد به مرحله دوم راه یافتند كه 17 اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد.

به گزارش ایرنا، رسانه های آلمان نوشتند كه ‘گیدو وستروله’ وزیر خارجه این كشور، بلافاصله پس از اعلام نتایح مرحله اول انتخابات فرانسه،با قطع امید از ساركوزی برای همكاری تنگاتنگ با اولاند به عنوان پیروز مرحله اول اعلام آمادگی كرد.

وستروله گفت: آلمان با هر رییس جمهوری كه مردم فرانسه انتخاب كنند، همكاری تنگاتنگی خواهد داشت.

وزیر امور خارجه آلمان در ادامه، همكاری برلین و پاریس را برای پیشبرد اهداف اتحادیه اروپا و این قاره بسیار مهم و كلیدی خواند.

این سخنان وستروله در حالی از نظر رسانه ها، حمایت برلین از رقیب ساركوزی در زمان حساس پیش از مرحله دوم انتخابات بیان شده است كه ‘ آنگلا مركل’ صدر اعظم آلمان در جریان رقابت های انتخاباتی فرانسه بارها و آشكارا حمایت خود را از ساركوزی اعلام كرد و حتی حاضر نشد با اولاند به عنوان اصلی ترین نامزد دیدار كند.

حمایت بی پرده و علنی صدر اعظم آلمان از یك نامزد انتخاباتی در فرانسه، همواره با انتقادات شدید رسانه ها، شخصیت ها و احزاب مخالف دولت و همچنین برخی اعضای كابینه دولت ائتلافی مركل از جمله وزیر امور خارجه روبرو بود.

نوك تیز پیكان انتقادها، این موضوع را هدف قرار می داد كه اهمیت جایگاه روابط برلین و پاریس در پیشبرد سیاست های اتحادیه اروپا در همه سطوح اعم از سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، نباید تحت الشعاع منافع حزبی و فردی قرار گیرد.

پس از مشخص شدن نتایج نظر سنجی های متعدد در روزهای پایانی رقابت های انتخاباتی در فرانسه و محتمل بودن شكست ساركوزی و پیروزی اولاند در این انتخابات، تیم مشاوران مركل شتابزده سعی كردند با ستاد انتخاباتی اولاند تماس برقرار كرده و با دلجویی از وی،اشتباه محاسباتی خود را جبران كنند.

كارشناسان بر این باورند، بیشترین نگرانی صدراعظم آلمان از حذف رییس جمهوری فرانسه، پایان عمر زوج سیاسی اقتصادی مركل و ساركوزی باشد كه با تكروی سعی داشتند 23 كشور دیگر عضو اتحادیه اروپا را در موضوع بحران اقتصادی به پیروی از طرح های خود مجبور كنند كه با مخالفت جدی انگلیس و سكوت برخی اعضا به نتیجه نرسیده است.

مركل در اشتباه مشابه دیگری كه در دور قبلی انتخابات ریاست جمهوری آمریكا مرتكب شد، جنجال ساز شد.

صدراعظم آلمان در ژوئیه سال 2008 در برخوردی سرد با سفر تبلیغاتی كاروان همراه اوباما به برلین، درخواست وی برای سخنرانی مقابل بخش اصلی باقیمانده دیوار برلین را رد كرد كه به جای دیگری منتقل شد.

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار