افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 28 آگوست , 2012 لینک کوتاه خبر :

آتش سوزی در خط لوله نفتی عراق به تركیه عملیاتی تروریستی بود

آتش سوزی در خط لوله نفتی عراق به تركیه عملیاتی تروریستی بود

وزارت انرژی تركیه آتش سوزی مهیب روز گذشته در خط لوله نفتی ‘كركوك – یومورتالیك’ كه نفت عراق را از طریق شمال این كشور و جنوب تركیه به بازارهای جهانی می رساند، ناشی از بمب گذاری در خط لوله از سوی تروریست ها اعلام كرد.

وزارت انرژی تركیه روز سه شنبه اعلام كرد كه عملیات اطفای حریق به پایان رسیده و بعداز تامین امنیت منطقه، از فردا (چهارشنبه) عملیات تعمیر خط لوله آغاز خواهد شد.

بامداد روز گذشته به دنبال بروز انفجاری در خط لوله یادشده در منطقه ‘سیلوپی’ از توابع استان مرزی ‘شیرناك’، آتش سوزی مهیبی رخ داد كه از كیلومترها دورتر دود ناشی از این آتش سوزی مشاهده می شد.

وزارت انرژی تركیه با تاكید بر اینكه خرابكاری در خط لوله توسط عناصر’ پ.ك.ك’ صورت گرفته و عملیات گسترده ای در منطقه برای دستگیری عاملان حادثه شروع شده است، اعلام كرد در نزدیكی خط لوله جسد سوخته یك زن پیدا شده است كه توسط ماموران به پزشكی قانونی منتقل شد و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

به دنبال انفجار ،جریان نفت در خط لوله قطع شده است.

خط لوله كركوك – یومورتالیك تاكنون چندین بار مورد حمله قرار گرفته است كه تركیه عموما ‘پ.ك.ك’ (حزب غیر قانونی كارگران كرد این كشور) را مسوول این حملات معرفی می كند.

خط لوله انتقال نفت عراق به تركیه به طول 970 كیلومتر (600 مایل) از كركوك در شمال عراق تا بندر ‘جیحان’ در جنوب تركیه، امتداد یافته و متشكل از دو خط لوله موازی است.

قرارداد خط لوله نفتی كركوك – یومورتالیك در سال 2010 میلادی ( 1389 ) پس از مذاكرات طولانی بین دو طرف برای 15 سال دیگر تمدید شد.

هم اكنون خط لوله كركوك به یومورتالیك فعال است و سالانه از طریق این خط حدود 80 میلیون تن نفت خام به خارج صادر می شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار