افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 30 ژانویه , 2018 لینک کوتاه خبر :

آتش خیزش مردم عربستان شعله ور می شود!

آل سعود

به گزارش افغان تلکس، اخیرا مرکز مطالعات اسراییل سناریوهای ضعف و سقوط نظام حاکم سعودی را مورد بررسی قرار داده است.

به نقل از ویبسایت خبری المیادین، مرکز مطالعات امنیت داخلی پوهنتون تل آویو امان چند سناریو احتمالی را برای ضعف و بی ثباتی نظام حاکم سعودی مورد بررسی قرار داده و یکی از این سناریوهای احتمالی را کودتای خاموش در آن عنوان کرد.

شکست بن سلمان در جبهه های متعدد

عاموس یدلین مدیر مرکز امان و یوئیل ژونسکی مدیر بخش مطالعات خلیج فارس این مرکز که تهیه کننده گان این تحقیق استند، در پیش بینی سناریوهای احتمالی برای آینده نظام حاکم سعودی به ناکامی محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در چند جبهه استناد کرده اند.

به گفته این دو یکی از مهم ترین کانون های شکست و ناکامی بن سلمان شکست سنگین در جنگ علیه یمن است که به جایی رسیده است که عمق خاک عربستان را در معرض تهدید قرار داده است و علاوه بر این عربستان در مقابله با قطر ناکام مانده است.

ناکامی دیگر ولیعهد سعودی شکست در مقابله با کشور ایران در منطقه است.

احتمال اعتراض سراسری در عربستان

اما مهم ترین شکست بن سلمان، شکست دیدگاه اقتصادی و اجتماعی او برای عربستان تحت عنوان چشم انداز 2030 است که شکست در آن موجب خشم شاهزاده گان و مردم عربستان شده و چه بسا آتش خیزش مردمی را در اعتراض به اوضاع اقتصادی کشور شعله ور سازد.

در این تحقیق یکی از سناریوهای متزلزل شدن نظام حاکم سعودی، امکان کودتای خاموش ازسوی یکی از اعضای خاندان حاکم ذکر شده است و علاوه بر این احتمال کودتای نظامی برای پایان دادن به نظام حاکم را نیز باید در نظر داشت.

یکی دیگر از این سناریوها خیزش سراسری مردم و کاهش قدرت مهار و کنترول خاندان حاکم بر سراسر کشور ا ست.

سقوط نظام حاکم سعودی به معنی زیان سنگین اسراییل در منطقه است

بر اساس این تحقیق اسراییلی چنانچه یکی از این سناریوها تحقق یابد، منافع راهبردی اسراییل به میزان زیادی در معرض ضرر و زیان قرار خواهد گرفت به این معنی که تل آویو درآمدهای حاصل از اشتراک با عربستان من‌حیث رهبر محور کشورهای میانه رو عربی در رویارویی با ایرانی ها را از دست خواهد داد.

همچنین این راپور تهدید علیه قدرت و حاکمیت نظام حاکم سعودی را به مثابه از بین رفتن راه حل منطقوی کشمکش فلسطینی – اسراییلی می داند که تل آویو برای تحقق منافع خود به تحقق آن امید بسته است.

در این تحقیق یادآوری شده است که خطرناک ترین نتیجه حاصل از تزلزل قدرت نظام حاکم سعودی این است که این کشور تحت حاکمیت دشمن قرار بگیرد به گونه ای که امکان استفاده از سلاح های پیشرفته ریاض علیه اسراییل فراهم شود.

همچنین از بین رفتن ثبات و قدرت نظام حاکم ریاض ممکن است با سرازیر شدن سلاح های پیشرفته در اختیار دشمنان اسراییل همزمان شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار