- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

آتش بس در جنوب غربی سوریه در اولین دیدار پوتین و ترمپ

ترمپ و پوتین

به نقل از یورونیوز، دونالد ترمپ و ولادیمیر پوتین، روسای جمهور امریکا و روسیه روز گذشته در اولین دیدار خود بر سر آتش بس در جنوب غربی سوریه به توافق دست یافتند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه با تایید این خبر از گفت‌وگوی رهبران ایالات متحده و روسیه در فضایی سازنده سخن گفت. بنا به راپورها آتش بس در جنوب غربی سوریه قرار است از روز یکشنبه آغاز شود.

به گفته وزیر خارجه روسیه دونالد ترمپ و ولادیمیر پوتین بر سر تلاش برای حل بحران اوکراین نیز به توافق رسیده اند. در همین راستا قرار است نماینده ای از طرف دولت امریکا برای بحث در این مورد به روسیه سفر کند.

دیدار رهبران ایالات متحده و روسیه در حاشیه اجلاس گروه 20 در شهر هامبورگ جرمنی صورت گرفت. رییس جمهوری امریکا در این دیدار ضمن ابراز امیدواری نسبت به آینده رابطه دو کشور این ملاقات را مایه افتخار خود دانست.

رییس جمهوری امریکا اظهار داشت: گفت‌وگوهای بسیار بسیار خوبی داشتیم. اکنون نیز به گفتگو می پردازیم و روشن است که این امر ادامه خواهد یافت. مشتاقانه در انتظار امور بسیار مثبت و فراوانی هستیم که برای روسیه، امریکا و دیگر طرف های مرتبط روی خواهد داد.

رییس جمهوری روسیه نیز ضمن اشاره به مکالمات تلیفونی دو طرف و ابراز خرسندی از ملاقات شخصی با دونالد ترمپ تاکید کرد که مذاکره تلیفونی هیچگاه کافی نیست و ملاقات امروز دو طرف بااهمیت است.

دونالد ترمپ و ولادیمیر پوتین این سخنان را شش دقیقه پس از آغاز ملاقات شان و در حضور خبرنگاران بیان کردند. دیدار رهبران دو کشور پس از خروج خبرنگاران از محل گفتگوها ادامه یافت.

روسای جمهور امریکا و روسیه پیش از ملاقات روز گذشته و از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترمپ در ماه جَنیوری سال جاری چهار بار تلیفونی گفتگو کرده بودند.

رابطه دو کشور طی ماه های گذشته تحت تاثیر اتهامات مربوط به دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری امریکا و تحریم های واشینگتن علیه مسکو در ارتباط با بحران اوکراین قرار گرفته بود. بحران سوریه یکی دیگر از مسایل مورد اختلاف بین واشینگتن و مسکو است.