افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی, خبر ویژه 4 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 3 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

یک مامور دیگر آمریکایی مشخص شد !

رییس جمهور کرزی برای امضاء سند راهبردی با امریکا بازی به راه انداخته و میخواهد این اطمینان را حاصل کند که برای همیشه برسر قدرت است و همه پول ها برای او خرج می شود. این گفته یک مامور آمریکا در افغانستان است.

فیض الله جلال استاد دانشگاه کابل، که از تاجیک هاست و مشکلات اساسی با پشتون ها دارد می کوشد تا روابط تاجیک ها را در قسمت های همیاری آمریکایی ها بدست آورد.
هرچند منظور از تاجیک ها در ذهن این فرد خودش می باشد و دیگر سران قوم تاجیک را که افراد تاثیر گذاری در تبیین سیاست های افغانستان بوده و هستند ارج نمی نهد و برگفته های آمریکایی خود تاکید دارد تا شاید مورد التفات و تفقد آمریکایی ها قرار بگیرد و به منصبی در این حکومت متزلزل آمریکایی در افغانستان برسد.
این آدم کاسه داغ تر از آش شده است و باوجودی که آمریکا و افغانستان هردو بر سر عقد این پیمان هنوز به توافق اساسی نرسیدند این جناب تاکید دارد که دولت افغانستان اشتباه می کند و باید هرچه زودتر این پیمان بسته شود.
این جناب نمی بیند که وقتی پیمان بسته نشده امریکایی ها این بلاها را برسر ما می آورند ، وای به زمانی که پیمان منعقد گردد!
جالبتر اینجاست که این جناب تاکید می کند پول های آمریکا در افغانستان حیف و میل می شود! انگار نماینده مالی آمریکایی هاست در صورتی که آمریکا بدون حساب و کتاب حتی یک سنت هم در افغانستان خرج نکرده است.
آقای جلال هرگز از غارت های منابع معدنی و تاریخی ما توسط آمریکایی ها حرفی نمی زند و تمامی جنایات آمریکایی ها که قبلا در این سایت بدانها اشاره شده است را مهم نمی شمارد.
و نکته دیگر اینکه این فرد که خود را تحلیلگر امور سیاسی می داند مانند برخی کند ذهن های دیگر هنوز نفهمیده است که پاکستان بدون کمک آمریکا هرگز نمی تواند سرپای خو بایستد چه رسد به اینکه به کشور همسایه خود دخالتی داشته باشد.

به مصاحبه توجه کنید و یک افغان آمریکایی دیگر را بشناسید !
امضاء پیمان راهبردی با ایالات متحده امریکا چه نفعی خواهد داشت برای دو کشور؟
آقای جلال در باره نفع پیمان راهبردی برای دو کشور گفت : کشور افغانستان یک کشور خشکه است و به بحر راه ندارد و در همسایگی کشورهایی است که در امورش دخالت می کنند مثل پاکستان. مشکلات داخلی افغانستان زیاد است مثل مشکلات اقتصادی و امنیتی! انواع بحران وجود دارد در افغانستان. در این شرایط لازم است قبل از امضاء هر پیمان با کشورهای دیگر پیمان با ایالات متحده امریکا امضاء شود. این امضاء خواست مردم افغانستان است اما نمی دانم چرا با تاخیر روبه رو می شود؟ گرچه در نشست مشورتی امضاء این پیمان به تصویب رسید ولی بازهم امضاء نشد، نمیدانم چرا با وجود اینکه در قانون اساسی هم امده که نظر مردم در عقد هر قرار دادی شرط است اما رییس جمهور به نظر مردم توجهی ندارد و سند را به دو مرحله تقسیم می کند.

وی افزود: که رییس جمهور دو نقشه دارد بعد از سال 2014 یکی این که بداند بعد از سال 2014 قدرت اش چیست و در چه موضعی قرار دارد؟ و حتما باید برسر قدرت باشد و اگر هم نباشد یکی از برادرانش و یا نزدیکانش به قدرت برسد تا کرزی این اطمینان را حاصل کند تا هرپول که از طرف امریکا می اید حتما به دست کرزی می رسد و اگر هم امریکا شرایط کرزی را قبول نکند این وضعیت مغشوش همچنان ادامه دارد.

اقای جلال درباره اینکه چرا ایجاد پایگاه های دائمی ایالات متحده امریکا شامل این سند راهبردی نیست؟ گفت: این مسائل و مسائل دیگر در ابتدا در این سند جای داشت اما کم کم حذف شد و سوال اینجاست که چرا مسائل نظامی از دیگر مسائل در این سند جدا شد؟ وچرا یکبار یک سند را امضاء می کنند و بار دیگر یک سند دیگر را و هر دو را چرا با هم امضاء نمی کنند؟ گذاشتن این شرط و شرایط دیگر از طرف کرزی یعنی من تمام حرفهای امریکا را قبول میکنم به شرط اینکه امریکا هم به دوام قدرت ما صحه بگذارد واگر این کار را نکرد ماهم به این اغتشاش ادامه می دهیم و مانع امضاء این پیمان می شویم.

وی افزود که به نظر من هر چقدر که کرزی پیش دستی کند نمی تواند امریکا رافریب دهد چون امریکا زرنگ تر است و رفتار کرزی در مقابل امریکا مثل این است که یک شاگرد استاد سابقه دار خود را بازی دهد.
تعجب این است که چرا کرزی در امضاء پیمان با هند و انگلیس و یا هر کشور دیگر این قدر تاخیر نمی کرد؟ به نظر من منتظر این است که امریکا بگوید تو بعد از سال 2014 هم بر سر قدرت هستی و برکنار نخواهی شد . من تمام این بازی ها را در ارگ ریاست جمهوری می بینم . این بازی یک بازی خطرناک است که در این بازی کرزی فقط به فکر منافع خود است نه منافع ملی افغانستان و مردم ! و به پست خود بعد از 2014 فکر می کند.

وی در پاسخ به این سوال که ایجاد پایگاه های دائمی در افغانستان چقدر به نفع مردم افغانستان است؟ گفت: در وضعیتی که ما قرار داریم و از طرف همسایه ها تهدید می شویم و اطراف ما را کشورهایی احاطه کردند که دارای قدرت اتمی هستند مثل روسیه، قزاقستان، چین، هند و پاکستان ! و افغانستان در این شرایط فاقد یک اردوی قوی، نظام و دولی قوی است. در شرایطی که مشکلات اقتصادی هم داریم عقد این قرار داد با ایالات متحده امریکا بسیار به نفع مردم، حکومت و دولت است. این قرار داد در شرایط فعلی آب حیات است برای مردم .
کسانی که با عقد قرار داد در این شرایط مخالفت می کنند واضح و روشن است که افراد پاکستان و افراد دشمنان افغانستان هستند که نمی خواهند مشکلات افغانستان حل شود.
نفوذ پاکستان در ارگ ریاست جمهوری این پیمان رامغشوش میکند اما نمی تواند امریکا را فریب دهند چون امریکا بیدارتر است و خودش در ابتدا رییس این بازی بود.
مردم باید بدانند که شرط کرزی در پیش برد این پیمان فقط و فقط دوام قدرتش است و همچنان دوام قدرت تیم اش نه هیچ منافع ملی .

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار