افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی, خبر ویژه 4 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 26 جولای , 2012 لینک کوتاه خبر :

چرا سربازان افغان خارجی ها را هدف قرار می دهند؟!

مقامات افغان و ناتو مانند کبک سر خود را زیر برف کرده و چشم را بر روی واقعیت ها می بندند. آنان از نقش طالبان در حملات نظامیان افغان به نیروهای نظامی ناتو به عنوان مهمترین عامل و از عقده مندی های شخصی به عنوان مهمترین انگیزه حملات مکرر نیروهای نظامی افغان به نیروهای خارجی، یاد می کنند.

در آخرین مورد، یکشنبه شب گذشته یک سرباز اردوی ملی با حمله به گروهی از مربیان  و مشاوران خارجی در ولایت هرات سه تن از آنان را کشته است. پیشتر نیز براثر فیر یک سرباز پولیس ملی در مرکز آموزش تعلیمات نظامی، در ولسوالی ادرسکن آن ولایت سه مربی خارجی کشته و زخمی شده بودند.

هرچند نفوذ طالبان در سیستم اردو و پولیس ملی را نمی توان به عنوان یکی از عوامل نه چندان مهم، رد کرد اما مهمترین عامل در این حملات نوع رفتار ضد بشری نظامیان بیگانه با مردم افغانستان است که بعضا کاسه صبر برخی از سربازان را لبریز کرده و آنان را وادار به اقدام های انفرادی با انگیزه های انتقامجویانه می کند.

فاکس نیوز چندی پیش گزارش کرده بود که پنتاگون ۱۹ حمله را از اوایل جولای ثبت کرده که ۲۶ کشته از جمله ۱۳ قربانی امریکایی برجای گذاشته است. سال گذشته نیز ۲۱ حمله از سوی سربازان افغان به نیروهای خارجی صورت گرفت که ۳۵ کشته برجای گذاشت.

در جریان خونین ترین حمله یک سرباز افغان به نیروهای فرانسوی در 20 جوزای سال جاری 4 نظامی فرانسوی کشته و 4 تن دیگر زخمی شدند که این حادثه منجر به اعلان خروج سریع نیروهای فرانسوی از سوی مقامات آن کشور شد.

در حالی که هفته پیش اعلان شد، عبدالبصیر عامل حادثه یاد شده از سوی یک دادگاه نظامی ملی به اعدام محکوم شده است اما در آن سو هیچ خبری از محاکمه «رابرت بیلز» عامل قتل عام 16 غیر نظامی افغان که عموما زن و کودک بودند، در دست نبوده و حتی تاکنون وی به دادگاه احضار نگردیده است. دولت آمریکا پس از این حادثه در ازای خون هر قربانی به بازماندگان شان 46 هزار دالر پرداخت نمود در حالی که خود آن کشور بابت هر شهروند خود که در حادثه لاکربی در سال 1998 میلادی جان باخته بودند، از دولت وقت لیبی 3 میلیون دالر غرامت دریافت کرده است. به این ترتیب در نظام حقوق بشر آمریکایی ارزش خون هر شهروند آمریکایی برابر با ارزش خون 220 شهروند افغان است.

رفتار ضد بشری و سنت شکنانه نیروهای آمریکایی در افغانستان و نگاه تبعیض آمیز آنان به مسئله حقوق بشر از یکسو و گردن نهادن دولت افغانستان به این تبعیض از سوی دیگر، تنها عامل اساسی در تحریک احساسات و عواطف آن دست از سربازان افغانی است که دست به اسلحه برده و به سوی نظامیان خارجی آتش می کنند. حملات مکرر سربازان اردو و پولیس ملی به نظامیان خارجی به معنای نارضایتی آنان از وضع خفت بار موجود است که سربازان خارجی را در برابر ارتکاب هر جنایتی بیمه کرده و از هر نوع پیگردی مصئون داشته است.
چه انگیزه ای جز احساس خفت و حقارت ملی، می تواند عبدالبصیر را محکوم به اعدام نماید در حالی که بیلز هنوز پایش به دادگاه نرسیده و شاید هرگز نرسد. آیا با این همه باز هم می توان انگیزه حملات سربازان افغان به نیروهای نظامی خارجی را به عقده مندی های شخصی و یا نفوذ طالبان در سیستم امنیتی کشور منتسب کرد؟!

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار