افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 4 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 25 آگوست , 2012 لینک کوتاه خبر :

هشدار ولسی جرگه به وزیر خارجه کشور

برخی از اعضای ولسی جرگه افغانستان می گویند، اگر وزارت امور خارجه کشور به خاطر متوقف ساختن حملات راکتی پاکستان اقدام نکند، وزیر این وزارت را سلب صلاحیت می کنند.

در موجی از انتقادات بر حکومت افغانستان به خاطر ادامهء حملات راکتی پاکستان بر این کشور، وزارت خارجه می گوید که تلاش های آنان تا اکنون نتیجه نداده است.

برخی از اعضای ولسی جرگه افغانستان، هشدار می دهند که اگر وزارت خارجه اقدامات جدی را به خاطر متوقف ساختن حملات راکتی  پاکستان به مناطق شرقی این کشور روی دست نگیرد، وزیر این وزارت را سلب صلاحیت می کنند.

این نمایندگان به روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی از کار کرد های حکومت افغانستان بخصوص وزارت خارجه در خصوص حملات پاکستان انتقاد کرده اند.

فوزیه ناصریار و سید حسین عالمی بلخی دو تن از این نماینده گان می گویند:

« وزیر خارجه اگر به گفته های خود عمل نکند، به زودی به سرنوشت دو وزیر دیگر دچار می شود. هر کسیکه در این ارتباط سهل انگاری کند، ولسی جرگه وظایف خود را در برابر شان انجام می دهد.»

« در همین تالار وزیر صاحب خارجه گفتند که بلی من هم فهمیدم و این موضوع را متوجه شدم که وکیل صاحب ها دو خواست مشخص در ارتباط به بحث حملات پاکستان از وزارت خارجه دارد.
اما از آن تاریخ تا اکنون که حد اقل یک ماه سپری می شود، هیچگونه اقدام از سوی وزارت خارجه صورت نگرفته است.»

حملات راکتی پاکستان بر مناطق شرقی افغانستان از حدود چهار ماه به این طرف افزایش یافته و به اساس گزارش ها تا اکنون نزدیک به 4 هزار راکت پاکستان به مناطق شرقی افغانستان اصابت کرده است.

در پیوند به همین قضیه حدود یک ماه قبل اعضای ولسی جرگه افغانستان وزاری داخله و دفاع ملی کشور را از وظایف شان سلب صلاحیت کرد.

این نمایندگان همچنان تاکید کرده اند که باید حکومت افغانستان از پاکستان به شورای امنیت سازمان مل متحد شکایت نماید.

در همین حال وزارت خارجه افغانستان تاکید می کند که تلاش های دیپلوماتیک به خاطر متوقف ساختن حملات راکتی پاکستان ادامه دارد.

اما جانان موسی زی سخنگوی این وزارت به روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت که فرستادن نامه به شورای امنیت سازمان ملل متحد از صلاحیت این وزارت نمی باشد:

« در مورد اینکه آیا افغانستان این موضوع را با شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح سازد یا نه، این مساله خارج از صلاحیت وزارت خارجه می باشد.
در این مورد باید به سطح دولت تصمیم گرفته شود پس از آن وزارت خارجه به حیث دستگاه اجرا کننده سیاست خارجی افغانستان این تصمیم را عملی خواهد نمود در غیر آن وزارت خارجه با اختیار و ابتکار خود نمی تواند این تصمیم را اتخاذ کند.»

حملات راکتی پاکستان بر مناطق شرقی افغانستان باعث ایجاد نگرانی در بین مردم عام نیز گردیده است.

مردم عام نیز از حکومت انتقاد می کنند و می گویند که باید حکومت افغانستان و جامعه جهانی این موضوع را به صورت جدی با مقام های پاکستان در میان بگذارند.

در عین حال حزب سیاسی وفاق ملی به روز شنبه فراخوان ملی را اعلام کرد و از تمام مردم خواست تا بر علیه راکت پرانی های پاکستان برخیزند.

همچنان این حزب از حکومت افغانستان خواهان همکاری های لوژستیک شده است.

پیش از این رییس امنیت ملی افغانستان در جلسه عمومی ولسی جرگه طرح فراخوان ملی را جهت متوقف ساختن حملات راکتی پاکستان مطرح کرده بود.

رادیوآزادی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار