افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 4 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 15 جولای , 2012 لینک کوتاه خبر :

هدف کرزی از این ائتلاف چیست؟!

حامد کرزی خطاب به ملا عمر رهبر گروه طالبان اعلام کرد اگر برای منافع کشور و گروه بیگانه کار نمی کند و خودش را به عنوان یک شهروند افغان می شناسد به افغانستان بیاید و با ما مذاکره کند.

در ادامه گفت اکنون که بیگانگان از افغانستان بیرون رفته اند وی می تواند با ما گفتگو کند و همه ی احزاب سیاسی می توانند دفتر داشته باشند و در باره حکومت نیز می توانند آزادانه انتقاد کنند.

وی افزود گروه طالبان نیز می توانند سلاحهای شان را زمین گذاشته و ملا عمر خود را برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد کند.

کرزی می گوید اگر ملا عمر آرای لازم را کسب کرد ریاست جمهوری مبارکش باد.

همچنین احمد ضیا مسعود، رییس جبهه ملی روز شنبه در محفلی که از سوی شماری از زنان افغانستان به منظور تقبیح تیرباران نجیبه توسط طالبان در کابل برگزار شده بود، از چنین ائتلافی سخن گفت.

وی گفت: همۀ ما می‌دانیم که رییس صاحب جمهور با بخشی از طالبان و بعضی از برادران حزب اسلامی یک حکومت ائتلافی را بسازند که پشت سرشان شاید حکومت پاکستان هم باشد به همین خاطر است عملیات‌هایی که در کنر و نورستان پاکستانی‌ها هر روز بمبارد می‌کنند، حکومت هیچ نوع عکس‌العمل نشان نمی ‌دهد.

اما وزارت خارجه افغانستان گفته است در صورتی که حملات راکتی پاکستان قطع نشوند، افغانستان به شورای امنیت سازمان ملل متحد رسما شکایت خواهد کرد.

رییس جبهه ملی تاکید کرد که به دست‌آوردن حمایت پاکستان نباید به قیمت خون مردم افغانستان و تهدید به امنیت ملی این کشور تمام شود.

در حالی که کمیسیون مستقل انتخابات برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال 2014 آمادگی می‌گیرد، جبهه ملی از تقلب گسترده در انتخابات آینده نگران است.

رييس جبهۀ ملي گفت هیچ نشانه ‌يی وجود ندارد که نشان دهد حکومت در صدد تقلب در انتخابات نیست این بار اگر خدای نخواسته انتخابات طرف بیراهه رفت و تقلب کاری در انتخابات صورت گرفت، آن وقت است که کشور ما به طرف بی‌ثباتی می‌رود. در آن زمان است که دموکراسی در کشور ما برای همیشه ناکام خواهد ماند.

وی می گوید انتخابات رياست ‌جمهوري در سال 2009 و انتخابات پارلماني سال 2010 مملو از تقلب بود. او تاکید کرد که مردم افغانستان نباید بار دیگر شاهد چنین انتخابات‌هایی باشند و تنها نظام پارلمانی می‌تواند حکومت حسابده و شفاف را در افغانستان تضمین کند

رییس جمهور کرزی پیش از این در واکنش به این خواست جبهه ملی گفته است که افغانستان لابراتوار نظام‌های سیاسی نیست.

علاوه بر این، رهبر جبهه ملي از آزادی زندانیان طالبان توسط حکومت افغانستان به شدت انتقاد کرد. او گفت که آقای کرزی نمی‌تواند به دلیل ارتباطی که با طالبان دارد کسانی را که دست شان به خون مردم آلوده هستند، از زندان رها کند.

افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار