افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 4, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 31 جولای , 2012 لینک کوتاه خبر :

مردم به چه چیز این پارلمان دلخوش باشند؟!

اوضاع مجلس شورای ملی کشور حاکی از آن است که هیچ نظم و برنامه مشخصی در این نهاد مهم مردمی وجود ندارد و اکثر جلسات آن بی حاصل سپری می شود.

کمیته‌ روسای پارلمان موظف است برنامه کاری یک‌هفته مجلس را به تصویب برساند و بعد هیات اداری آن را تطبیق نماید، اما از جر و بحث‌ها و جلسات نمایندگان به روشنی پیداست که این میکانیزم کارایی نداشته است و هیات رئیسه نتوانسته در این زمینه موفقیتی کسب کند.

بی نظمی در جلسات اخیر پارلمان کاملا مشهود است. وکلاء بدون آمادگی قبلی و بدون برنامه حرف می‌زنند. هر کس در جلسه‌ی پارلمان سعی دارد تا حرف خود را به کرسی بنشاند.اینها از یک طرف. از طرف دیگر اتهام زنی نمایندگان به یکدیگر ناهنجاری جدید پارلمان شده است.

چند روز قبل زمانی که فهرست وکیلانی که طرح استیضاح وزراء وزارت‌خانه‌های قوای مسلح را امضا کرده بودند افشا شد، نمایندگان پارلمان یکدیگر را متهم کردند که به‌جای انجام وظیفه، مشغول زد و بند با مقامات حکومتی هستند و به عنوان یک خادم برای برخی وزیران فعالیت می کنند.

بعضی از نمایندگان پارلمان همکاران خود را به تلاش برای باج‌گیری و اخذ رشوت از وزراء کابینه متهم کردند و روند استیضاح را به ابزاری برای باج‌گیری و رشوت‌ستانی معرفی نمودند. به این مضمون که چند تن از وکیلان با یکدیگر همدست شده و وزیر فاسدی را تهدید به استیضاح می کنند، سپس با دریافت مبلغی اینگونه جلوه می دهند که آنها مانع استیضاح شده اند.

به عقیده آگاهان مسائل سیاسی بی‌حاصلی جلسات پارلمان و روشن نبودن برنامه کاری نشانه ضعف هیات اداری است زیرا هیات اداری پارلمان مکلف است تا ضمن درخواست از نمایندگان معترض مبنی بر ارائه اسناد و مدارکشان، باید وکلای باج‌گیر و رشوت‌خوار را شناسایی و به افکار عمومی معرفی کند. اما هیات اداری از این کار نیز بنا به دلایلی امتناع میکند.

مطمئنا اگر نام وکیلان فاسد رسانه ای شود، علاوه بر اینکه این اقدام نقش بازدارنده ای ایفا می کند، سبب می شود تا وکیلانی که تازه قصد باج گیری دارند و یا به اصطلاح تازه راه های کسب درآمد مشروع !!! را یاد گرفته اند، از این اقدام منصرف شوند.

آنچه مسلم است اینکه هیات اداری پارلمان در نظم بخشیدن به جلسات و تلاش برای تقویت جایگاه پارلمان نزد افکار عمومی و قوه‌های دیگر ناکام بوده است و مجموع این عوامل سبب شد تا مجلس شورای ملی کشور از جایگاه و اعتبار لازم نزد حکومت برخوردار نباشد.

جالب اینجاست که غربیها نیز از این آشفتگی استفاده می کند و به نحو احسن از آب گل آلود ماهی می گیرند. به عنوان نمونه روز دوشنبه نهم اسد، همین وکیل صاحبان موافقتامه همکاری های درازمدت استراتیژیک میان افغانستان و بریتانیا را با اکثریت آرا به تصویب رساندند، در حالی که از میان وکلای حاضر در مجلس فقط پنج تن آنان به این موافقتنامه رای مخالف دادند.

این سند که در شش بخش و 16 ماده ترتیب شده ،شامل گفتگوهای سیاسی، مسایل همکاری های دوجانبه امنیتی، همکاری های حکومت بریتانیا در مورد حکومتداری و حاکمیت قانون، انکشاف اقتصادی و اجتماعی و روابط فرهنگی است.

که به جرات می توان گفت وکیل صاحبان مانند موافقتنامه های همکاری های درازمدت استراتیژیک میان افغانستان و کشورهای هند، امریکا، فرانسه، آلمان، استرلیا و ایتالیا، این سند همکاری را نیز بدون مطالعه امضاء نموده اند و خدا می داند که در قبال این امضاءها چه مبلغی کاسب می شوند.

به هر حال این وضعیت نمایندگان مردم در مجلس شورای ملی است و واقعا معلوم نیست که ملت افغانستان باید به چه چیز این نمایندگان خود دلخوش باشند؟!!

افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار