افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 4 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 5 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

مذاكرات پیمان راهبردی افغانستان با آمریكا شكست خورده است

مقامات فعلی و پیشین کشورمان از شكست تلاشها برای انعقاد پیمان راهبردی كشور و آمریكا و همچنین تمدید حضور نظامی واشنگتن در كشور فراتر از زمان برنامه ریزی شده سال 2014 خبر دادند.

به گزارش روز دوشنبه  از کابل، مقامات کشورمان معتقدند اختلاف نظر در زمینه اعطای مسئولیت زندانهای تحت سرپرستی آمریکا در افغانستان به دولتمردان کابل، انجام حملات شبانه و کشمکش بین نزدیکان رییس جمهوری این کشور ازجمله موانع برای رسیدن به وحدت رای در این زمینه به شمار می رود.

شکست در به سرانجام رساندن سند همکاری راهبردی از افزایش اختلافات ‘حامد کرزی’، با آمریکا خبر می دهد که بعد از ماجرای قرآن سوزی در پایگاه نظامی بگرام به بالاترین سطح خود رسید.

بر اساس این گزارش، کرزی همچنان بر خواسته های خود تاکید دارد و به نظر می رسد حتی در از دست دادن حمایت نزدیکان و مشاوران خود نیز در این راه ابایی ندارد. با وجود این، شماری از مقامات معتقدند افغانستان خواستار توافق است؛ اما باید بر حاکمیت ملی کشور احترام گذاشته شود.

‘جانان موسی زی’، سخنگوی وزارت امور خارجه  روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: همانطور که بارها گفته ایم دولت می خواهد یک پیمان راهبردی با آمریکا منعقد سازد اما حاکمیت ملی افغانستان در این راه نباید نادیده گرفته شود.

یک مقام دیگر گفت: کرزی و ‘رایان کراکر’، سفیر آمریکا در افغانستان، شامگاه دوشنبه برای مذاکره در باره مسائل فراوانی با یکدیگر ملاقات می کنند. آنها بر اساس برنامه از پیش تعیین شده هفته ای دو بار با یکدیگر دیدار می کنند اما به نظر می رسد توافق همکاری راهبردی، بحث اصلی مذاکرات دوشنبه جاری باشد.

پیمان راهبردی برای واشنگتن بشدت حیاتی تلقی می شود زیرا بر اساس آن بعد از سال ۲۰۱۴ و خروج بیشتر نظامیان خارجی از افغانستان ۲۰ هزار نفر از سربازان آمریکایی برای مبارزه با تروریسم و آموزش نیروهای افغان همچنان در این کشور خواهند ماند.

کرزی خواستار انتقال مسئولیت زندان پایگاه نظامی بگرام به مقامات افغان بعد از نهم مارس (۱۹ حوت) شده است. مقامات  می گویند حتی پیشنهاد آمریکا برای اعطای مسئولیت این زندان طی شش ماه نیز برای عده ای از دولتمردان افغانی قابل قبول است اما رییس جمهوری هنوز این پیشنهاد را نپذیرفته است.

علاوه بر این، آمریکاییها بر لزوم حملات شبانه تاکید داشته و می گویند این نوع از حملات یکی از موثرترین ابزارها برای یافتن و بازداشت شبه نظامیان خاص با استفاده کمتر از نیروها و تلفات پایین تر است.

کرزی معتقد است تنها افغانها باید اجازه حملات شبانه را داشته باشند زیرا حمله به حریم خصوصی افراد زمانی که سربازان غربی دست به این اقدام بزنند باعث نارضایتی بیشتری می شود.

وی همچنین گفته است بسیاری از این حملات شبانه به مرگ و میر غیرنظامیان یا بازداشت شهروندان افغان منجر شده است.

 

 

 

 

 

 

ایرنا

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار