افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 4 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 4 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

كلينتون: ناتو افغانستان را رها نمي‌كند!

روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» در گزارشی اعلام کرد «هیلاری کلینتون»، وزیر کشور آمریکا، روز سه‌شنبه ( ۳ آوریل) اهداف نشست آتی ناتو را تشریح کرد.

به گزارش این روزنامه، خانم «کلینتون» که در یک سخنرانی در ایالت ویرجینیا حضور داشت اعلام کرد نشست آتی این ائتلاف بر تعیین مرحله بعدی تحولات افغانستان تأکید خواهد داشت.

وزیر امور خارجه آمریکا در این جلسه همچنین در مورد آینده ناتو در بحبوحه مشکلات مالی اعضای این سازمان سخن گفت.

قرار است سران بیش از ۵۰ کشور در روزهای ۲۰ و ۲۱ ماه «می» در شیکاگو تشکیل جلسه دهند و در مورد پیشرفت‌های حاصل شده در خصوص اتمام جنگ در افغانستان بحث و گفتگو کنند.

آمریکا امیدوار است پیش از این نشست با افغانستان بر سر نقش این کشور در تحولات آتی افغانستان به توافق‌هایی رسیده باشد.

بر اساس این گزارش، خانم «کلینتون» تصریح کرد ناتو قصد دارد این نکته را برای دولت افغانستان، شهروندان و شورشی‌های این کشور روشن کند که ناتو این کشور را رها نخواهد کرد.

«کلینتون» گفت: «تا پایان سال ۲۰۱۴ افغان‌ها به طور کامل اداره کشورشان را به دست خواهند گرفت. ما در شیکاگو در مورد شکل ارتباط دائم ناتو با افغانستان در آن زمان صحبت خواهیم کرد.»

وی افزود: «ما پیش‌بینی می‌کنیم تعدای کمی از نیروها در هنگام آغاز به کار دولت افغانستان با هدف آموزش، مشاوره و یاری‌رسانی به نیروهای افغان جهت ادامه عملیات مبارزه با تروریسم در این کشور باقی بمانند.»

با این وجود، خانم«کلینتون» تأکید کرد آمریکا در پی داشتن پایگاه‌های نظامی دائمی در افغانستان نیست و قصد ندارد حضورش در افغانستان تهدیدی برای کشورهای همسایه باشد چرا که این امر در نهایت باعث بی‌ثباتی شده و دستاوردهای حاصل‌شده در افغانستان را با تهدید مواجه خواهد کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا این اظهارات را پس از بازدید از قرارگاه فرماندهی ستاد مشترک نیروهای ائتلافی ناتو، در هتل «نورفولک» ایالت «ویرجینیا» مطرح کرد.

قطره

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار