افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 4 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 5 جولای , 2012 لینک کوتاه خبر :

طالبان در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند!

رییس جمهورکرزی ازطالبان می خواهد تا در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شرکت کنند.

آقای کرزی در گفتگو با شماری از رسانه های جاپانی در کابل از طالبان خواست تا به روند صلح بپیوندند و در انتخابات آینده ریاست جمهوری این کشور شرکت نمایند.

به گزارش طلوع نیوز ، در همین حال آقای کرزی گفته است که وی در نشست توکیو خواستار سه اعشاریه نُه میلیارد دالر کمک غیر نظامی جامعۀ جهانی به افغانستان خواهد شد تا اقتصاد این کشور بهبود یابد.

رییس جمهور کرزی ادامه حمایت مالی جهان را افغانستان پس از بیرون شدن نیروهای خارجی در پایان سال 2014 میلادی از این کشور، حتمی می داند.

حامد کرزی گفته است که حکومت افغانستان بدون کمک مالی جامعۀ جهانی نمی تواند اقتصاد و زیربنای این کشور را بازسازی کند.

این در حالی است که نشست توکیو به میزبانی حکومت جاپان با اشتراک نمایندگان نزدیک به هفتاد کشور به شمول دبیرکل سازمان ملل متحد و وزیر خارجۀ امریکا به روز یکشنبه در شهر توکیو برگزار خواهد شد.

در همین حال آقای کرزی تاکید می ورزد که وی امیدوار است تا نشست غیر رسمی چند هفته پیش حکومت افغانستان با نمایندگان طالبان در جاپان، زمینه را برای گفتگوهای رسمی با این گروه هموار سازد.

رییس جمهور، حامد کرزی گفت: پیشنهاد من برای طالبان این است که به روند صلح بپیوندند و به یک نیروی سیاسی در افغانستان مبدل شوند.
از شرکت مشروع طالبان در فرایند دموکراتیک در این کشور استقبال می شود، پس آنان می توانند از طریق صدای مردم و از طریق ابزارهای مبتنی برقانون اساسی به بالاترین قدرت در افغانستان دست یابند .»

رییس جمهورکرزی پیش ازاین نیزبارها ازطالبان خواسته است تا ازخشونت دست بردارند وبه روند صلح بپیوندند اما طالبان به این خواست آقای کرزی با بی تفاوتی نگریسته اند و بر ادامه نبرد با نیروهای خارجی و افغانستانی تاکید ورزیده اند.

 

 

افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار