افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 4 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 30 جولای , 2012 لینک کوتاه خبر :

شکایت فعالان حقوق زن، از بی‌توجهی دولت به حقوق زنان افغان

برخی از مدافعین حقوق زنان و اعضای جامعه مدنی افغانستان می‌گویند که طی سال های گذشته به زنان حقوق نمایشی اعاده شده و اگر به این قشر حقوق شان به شکل واقعی داده نشود، وضعیت حقوقی زنان به همین شکل خواهد بود.

 مدافعین حقوق زنان بیان می‌دارند که حتی در بخش عرضه خدمات صحی، ‌برنامه ها به شکل نمایشی بوده و در تمامی نقاط کشور داکتر و خدمات صحی برای مردم و به خصوص زنان وجود ندارد.

ملالی شینواری؛‌ یک فعال حقوق زن در صحبتی با جمهور گفت:”کسانی که در رأس حکومت هستند، اگر قوماندان امنیه یا سارنوال هستند،‌ خود شان معتقد به اعاده حقوق زن نیستند؛ بلکه خود شان ناقض حقوق زنان می باشند، پس چطور می‌توان توقع داشت که این ها خواهان دادن حق زنان می‌باشند؟”

وی افزود که‌ حتی دیده می‌شود که رییس دولت از چند جانب تحت فشار بوده و حال نمی‌خواهد که از سوی زنان هم تحت فشار باشد؛‌ بدین معنا که هرکسی خواهان گرفتن قدرت است؛ اما نمی‌خواهند با وعده دادن به زنان،‌ این قشر قوی تر شده و خواهان حق خویش گردد.

شینواری تصریح کرد که دولت افغانستان همیشه با مسایل حقوقی زنان و حتا مسئله خشونت علیه زنان برخورد سیاسی می‌کند و افرادی که در رأس حکومت هستند برای تداوم قدرت خویش به برخی مسایل دامن نمی‌زنند ، چون به ضرر شان می باشد.

وی گفت:”طوری که دیده شده در اکثر قضایای خشونت علیه زنان مانند تجاوزات جنسی یا قتل زنان، زورمندان و مقامات دولتی دست دارند، حکومت به همین دلیل به این مسایل دامن نزده و در برابر قضایا خاموشی اختیار می‌کند.”

 به گفته این فعال حقوق زن،‌ حتا در قضیه کشته شدن نجیبه ۲۲ ساله در غوربند ولایت پروان، یکی از زورمندان دست داشت و به همین دلیل این قضیه بعد از چند روز به فراموشی سپرده شد.

خانم شینواری بیان داشت که در کنفرانس توکیو تعهداتی مبنی بر تداوم کمک های کشورهای خارجی به افغانستان صورت گرفت؛ حال باید در بودجه عادی و انکشافی دولت افغانستان، یک بودجه خاص برای عملی شدن برنامه هایی برای بهبود وضعیت زنان در تمامی عرصه ها اختصاص یابد.

وی افزود که این بودجه باید به زنان اختصاص پیدا نماید؛ تا برنامه هایی که به قشر زن افغان ارتباط می‌گیرد به آسانی مورد تطبیق قرار بگیرد و همچنین برای عملی شدن این برنامه ها باید یک معینیت خاص در بخش زنان در وزارتخانه های مختلف ایجاد گردد.

این فعال حقوق زن خاطرنشان ساخت  که خانم هایی که به دلیل وجود جنگ های ۳۰ ساله نتوانستند از تعلیم و تربیت بهره مند گردند، باید از برنامه های سواد آموزی مستفید شده و همچنین در نقاط مختلف کشور که زنان از سطح سواد کافی برخوردار نیستند، معلمینی فرستاده شوند تا دختران و زنان تحت سیستم تعلیم و تربیت قرار بگیرند .

خبرگزاری جمهور

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار