افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 4, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 12 ژانویه , 2012 لینک کوتاه خبر :

دست مافیای خارجی در گسترش تولید و قاچاق مواد مخدر

ضرار احمد مقبل وزیر مبارزه با مواد مخدر اظهار داشته است که هم اکنون بیش از یک میلیون تن از اتباع کشور معتاد به مواد مخدر می باشند. آمار تکان دهنده ای  که عمق فاجعه را نشان می دهد و سندی است بر بیهوده بودن خیالبافیهای آن دسته از کسانی که یا به غفلت و یا هم به دلیل منافع اقتصادی قدرتهای موجود در افغانستان را برای کشور ما مفید می دانند. بر طبق اظهارات وزیر از 67 میلیارد دالر عواید مواد مخدر بر بنیاد احصائیه ی جدید تنها چیزی در حدود یک میلیارد و دو صد میلیون دالر آن سهم افغانستان می باشد که تنها حدود دو درصد این سود سرشار را در بر می گیرد. اینکه چگونه در طی ده سال اخیر و در سایه حضور دهها هزار سرباز خارجی کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان چند صد درصد افزایش را شاهد بوده است معمایی است نه چندان پیچیده که به سادگی می توان رد پای دخالت این قدرتها را در افزایش آن مشاهده نمود.

آیساف آشکارا دست تولید کنندگان این ماده افیونی را برای تولید هر چه بیشتر مواد مخدر باز گذارده است تا هم بخش بزرگی از جمعیت فعال کشور به نابودی کشانیده شوند و هم اینکه این معضل به عنوان یکی از سوء تفاهم خیزترین معضلات موجود در افغانستان روابط این کشور با همسایگانش را دچار تنش نماید و اگر با دیده واقع بین بنگریم در کنار موارد یاد شده این امر کمک مستقیمی است به طالبان تا با کشت و تجارت این ماده سود سرشاری را به دست آرند. بر طبق اظهارات ضرار احمد مقبل مطابق احصائیه ی جدید وزارت مبارزه با مواد  مخدر، سال گذشته طالبان یک صد و پنجاه و پنج میلیون دالر از کشت و قاچاق مواد مخدر به دست آورده اند که در ناامنی ها در افغانستان  به ویژه در نقاطی که در آن کوکنار کشت می شود، نقش بزرگی داشته است.

خیلی جالب و شگفت انگیز است که ولایت جنوبی هلمند با وجود حضور دهها هزار نفر از نیروهای خارجی به عنوان اصلی ترین محل کشت و قاچاق مواد مخدر شناخته می شود به دور از هر گونه بدبینی و سوء نظری ایا این خود نشانه آشکاری از مداخله مستقیم نیروهای خارجی در افزایش کشت مواد  مخدر نمی باشد عقلا و منطقا می بایستی کشت و قاچاق مواد مخدر در این ولایت یا به صفر می رسید و یا کمترین میزان ممکن را دارا می بود ولی چگونه است که این ولایت با وجود سنگین ترین حضور نظامی نیروهای خارجی از قضا به عنوان اصلی ترین مرکز کشت مواد مخدر نیز شناخته می شود. شاید پاره ای از رسانه های وابسته اذعان به این مطلب را خوش نداشته باشند ولی برای کسانی که با وجدانی پاک و اسوده به قضایا می نگرند این سوالی مهم است که چگونه این امر تحقق یافته است.

به یقین این افزایش چند صد درصدی بدون رضایت و مساعدت مافیای خارجی مواد مخدر و قدرتهای نظامی خارجی حاضر در افغانستان مجال تحقق را نمی یافت. در صدها پایگاه پیدا و پنهانی که در نقاط مختلف کشور وجود دارند حتی بسیاری از افسران عالیرتبه آیساف به قاچاق و تجارت این ماده افیونی مبادرت می ورزند تجارتی که دهها میلیارد دالر سود را برای اینان به همراه دارد این ملت مظلوم افغانستان و همسایگان آنند که بایستی تقاص منفعت جویی این استعمارگران را بپردازند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار