- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

خبرنگاران با توهین در ولسی جرگه پذیرایی شدند.

خبرنگاران با توهین در  ولسی جرگه پذیرایی شدند

خبرنگاران رسانه ها که امروز برای پوشش خبری به ولسی جرگه آمده بودند، با توهین یکی از نمایندگان پارلمان مواجه شدند.
این برخورد زمانی رخ داد، که خبرنگارانی که نسبت به اتاق میدیا پول اعتراض داشتند، خواستار ورود به محل اجلاس عمومی پارلمان شدند.
ایجاد اتاقی تحت عنوان میدیا پول که بعد از رخصتی های 45 روزه نمایندگان ولسی جرگه، خبرنگاران را با مشکلات عدیده ای روبرو کرده است.
خبرنگاران می گویند که به علت محدودیت نمی توانند خبر مورد نظر خویش را تهیه نمایند. به گفته آنان در اتاق میدیا پول فقط تصاویر و صدایی که دارالانشای ولسی جرگه برای آنها انتخاب می کنند، را می توانند تهیه کنند و این محدودیت رسانه ها است.
هر چند مجلس عمومي ولسي جرگه چند روز پيش در مورد مشكلات خبرنگاران به توافقاتی رسیدند که در آينده خبرنگاران بتوانند خبرهاي شان را از داخل تالار عمومي مجلس ولسي جرگه تهيه نمايند. اما این تصمیم آنها تاکنون عملی نشده است.
در اتاق ميديا پول، رسانه های صوتی و تصویری فقط می توانند تصاویری را که تصویربردار ولسی جرگه و دارالانشاء برای آنها ثبت می نماید را دریافت نمایند.
بيش از چهار هفته است که خبرنگاران رسانه ها نمی توانند تصاویر و صدایی مناسب از پارلمان تهیه کنند.
امروز چهارشنبه نیز خبرنگاران با امر رئیس ولسی جرگه وارد تالار عمومی شدند که با برخورد توهین و تحقیر محمدعارف رحمانی نماینده ولایت غزنی مواجه شدند.
این اقدام آقای رحمانی باعث خشم خبرنگاران شد و تالار عمومی ولسی جرگه را ترک کردند.
رضا کاتب، یکتن از خبرنگاران می گوید که برخي از نمايندگان نمي خواهند، آنان داخل تالار عمومي ولسي جرگه شوند، زيرا‌ ممکن است تصاویر خواب رفتگي، خمیازه کشیدن و… برای مردم و موكلين شان افشا شود.
این در حالی است که رييس عمومي ولسي جرگه و برخي از نمايندگان مي گويند که براساس قانون اساسي افغانستان، حق مسلم خبرنگاران است تا از هر كجايی كه مي خواهند خبر تهيه نمايند.
خبرنگاران تصمیم گرفته اند که تا زمانی که به مشکل شان رسیدگی نشود، از نشر تصاویر و خبر پارلمان خودداری کنند.

 

 

 

آواپرس