افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 4, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 28 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

حقوق بشر حربه ای در دستان آمریکا…

حقوق بشر، آزادی، عدالت و دموکراسی، شعار ها و اصطلاحات زیبایی هستند که از دیرباز مورد توجه قرارگرفته اند. قدرت های بزرگ برای توجیه خواسته های سیاسی خویش از آن  بسیار بهره جسته اند. این بهره وری  به همین رویه هم اکنون نیز  دوام دارد. آمریکا هم اینک سردمدار این رویه به حساب می آید. آمریکا سراسر دنیای بشر را با بیرق دفاع از حقوق بشر در نوردیده است. با این رویکرد، آمریکا هرساله وضعیت حقوق بشر را در سطح جهان مورد بررسی  قرار می دهد و فهرست بلندی از ناقضین حقوق بشر را منتشر می کند.
حال سوال اساسی اینست که جایگاه خود آمریکا در حمایت از حقوق و آزادی های اساسی بشری در کجای این معادله قرار دارد؟ آیا آمریکا خود قلبا به این واژه مقدس احترام می گذارد؟ برنامه هایش در راستای حفظ، تأمین و گسترش حقوق بشر است یا در جهت مخالف حرکت می کند؟  آیا حقوق بشر برای آمریکا یک رسالت انسانی است یا از این کلمات بعنوان یک حربه برای سرکوب مخالفان و دست یابی به اهداف خاص، استفاده می کند؟
بررسی تاریخچه سیاست های ایالات متحده آمریکا و جهان این تلقی را نشان میدهد که آمریکا خود یکی از ناقضان حقوق بشر درسطح جهان و منطقه است. آمریکا اساسا هیچگونه اعتقادی به این اصل انسانی ندارد، بلکه صرفا از آن برای رسیدن به خواسته های پلید خود استفاده می کند.
در بحرین، یمن و فلسطین، بشر به صورت آشکارا شکارگلوله های دیکتاتوران می شوند. از کشته ها پشته می سازند، آمریکا نه تنها با این بشر نگون بخت هم صدا نمی شود، که صدای شان را خاموش می سازد. آمریکا نه تنها این فجایع انسانی را محکوم نمی کند که از دیکتاتور ها حمایت می کند، تجهیزات و ابزارهای سرکوب مردم را در اختیار قدرت حاکمه قرار میدهد تا صدای مردم را خفه کنند.
کارنامه ده ساله آمریکا در افغانستان این ادعا را ثابت می کند. آمریکا به عنوان دفاع از حقوق بشر زمینه ورود خود به افغانستان را فراهم کرد و این کشور را به اشغال خود درآورد.این درحالی بود که مردم انتظار تحقق حقوق از دست رفته شان را داشتند. مردم افغانستان ده سال تمام به این امید به دستان آمریکا نگریستند. اما اینک بعد از ده سال مردم این دست را باز شناختند. مردم بازیافتند که این دستان همان دستانی اند که حقوق مردم را خود سلب کرده اند. ولی تأسف این جاست که این دستان هر روز از آستین دیگر می برآیند و رنگ دیگر می گیرند. وعده ها همچنان باقیست و نقض ها هم چنان دوامدار. اما حقیقت خود به شهامت شهادت می دهند که آمریکا در افغانستان به دنبال حقوق خویش می گردند نه حقوق مردم. سوال این جاست که حقوق آمریکا در افغانستان چه می کنند؟ مگر این مملکت و این مردم کی حقوق آمریکا را ازایشان گرفته اند که آنان به دنبال حقوق از دست رفته اش در این دیار هجوم آورده اند؟
ارمغان حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان و عراق چیزی جز ویرانی و کشتار مردم نبوده است. بازداشت و شکنجه افراد غیر نظامی، آزار و اذیت مردم توسط سربازان ناتو، بمب باران مناطق مسکونی و تجاوز به کودکان، کارویژه های مهمی هستند که در کارنامه آمریکا در افغانستان به ثبت رسیده اند. البته عوارض سلامتی ناشی از تشعشعات رادیواکتیو در تسلیحات شیمیایی آمریکا و بیماری های ناشی از سلاح های میکروبی اش از جمله آیتم های است که در آینده در این کارنامه گنجانیده خواهد شد. چه آنکه اینک از دید،  دیدبانان حقوق بشر پنهان مانده است. بدین جهت که آمریکا در پشت شعارهای حقوق بشری اش پنهان شده است تا چهره اصلی اش برای مردم پنهان بماند و ماهیت واقعی اش آشکار نشود. آمریکا  با همین چهره و با همین شعارهای زیبای حقوق بشری می خواهد عرض زمین و طول زمان را بپیماید و به منافع خود در سطح جهان و منطقه برسد. بدین رهیافت، سکوت آمریکا را در قضیه بحرین، یمن و فلسطین می توان تفسیر کرد. چه آنکه نقض حقوق بشر در این کشورها مساوی است با بقای حقوق آمریکا. حضور و استیلای آمریکا در این سرزمین خود از بزرگترین نقض حقوق بشر در دنیای امروزی است. نقض حقوق بشر از عوارض حضور آمریکا در این مرز  و بوم است.  از این رو این مردم هنگامی حقوق خویش را باز خواهند گرفت که دست آمریکا را از این ملک کوتاه کنند. البته سردمداران دیکتاتور عربی خود دستان قدرت مند آمریکاست چه آنکه این دستان خون آلود با آمریکا کاملا هم دست اند.
آزادی، حقوق بشر، دموکراسی، و دیگر مفاهیم مدرن امروزی از جمله ابزارهای عقلانی و فریبنده ای است که آمریکا و همپیمانان غربی اش، آن را در کشور های مختلف دنبال می کنند. این مفاهیم ابزارهای دلنوازی هستند که زندگی بشری به آن دلپذیر می شود. بدین رهیافت ملت هایی که سالها رنج و مشکلات را تحمل کرده اند به شدت خواهان و بدنبال همین اصول هستند. چه آنکه این اصول زمینه ی یک زندگی آرام و به دور از تنش را برای مردم نوید می دهد. و اینک این مردم، وقتی که گمشده ی خود را در پناه مفاهیمی چون حقوق بشر، دموکراسی، برابری و مانند آن می یابند بی درنگ به سوی آن هجوم می آورند، غافل ازآنکه اینها جز شعاری، بیش نیست. چه آنکه آمریکا و کشورهای غربی در پشت این شعار ها، اهداف و منافع خاص خود را دنبال می کنند و اساسا خود، هیچ گونه اعتقادی به این مفاهیم ندارند. در حقیقت طرز برخورد آمریکا و متحدین اش با مفاهیم حقوق بشر  یک شیوه فریبنده و ریا کارانه است. چه آنکه خودشان نخستین پایمال کنندگان این مفاهیم هستند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار