افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 4 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 26 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

ایجاد اتاق مشترک پاک-افغان برای بهبود روابط اقتصادی افغانستان و پاکستان

مسئولین اتاق های تجارت و صنایع افغانستان در شرایطی از ایجاد یک اتاق مشترک تحت نام “پاک– افغان” میان دوکشور افغانستان و پاکستان خبر می‌دهند که روابط اقتصادی میان این دوکشور طی سال های گذشته با چالش هایی همراه بوده است.

 بعد از امضای موافقتنامه اپتا میان دوکشور افغانستان و پاکستان، ایجاد یک اتاق مشترک میان سکتورهای خصوصی هردو کشور یکی از مواد این موافقتنامه است؛ اما طوری که دیده شد این موافقتنامه جنبه عملی به خود نگرفته و مشکلات تجارتی و ترانزیتی به جایی رسید که تانکرهای تاجران افغان نتوانستند به افغانستان وارد شوند.

محمد قربان حقجو؛ رییس هیات عامل اتاق های تجارت و صنایع افغانستان امروز سه شنبه، طی یک نشست خبری در کابل گفت:”براساس موافقتنامه اپتا سکتورهای خصوصی هردوکشور باید برای حل مشکلات تجارتی که حکومت ها نمی‌توانند این مشکلات را حل نماید، یک اتاق مشترک در پاکستان و افغانستان ایجاد کنند تا بتوانند روابط مستقیم در عرصه تجارت و ترانزیت داشته باشند.”

وی افزود که سکتور خصوصی هردو کشور می‌توانند بنا به نفعی که در داشتن روابط حسنه دارند، مسئولین امور را تشویق نمایند؛ تا روابط بین دو کشور، حسنه و نیک باشد؛ زیرا لازمه وجود یک مناسبات خوب اقتصادی، داشتن روابط خوب سیاسی و دیپلماتیک می باشد.

حقجو بیان داشت که اتاق مشترک پاک–افغان در ماه حوت سال گذشته در شهر کراچی ایجاد شد و امروز این دفتر در کابل افتتاح می‌گردد و نیز در نظر است تا در آینده، نمایندگی این دفاتر در کشور پاکستان در مناطقی چون خیبر پشتونخواه و بلوچستان و در افغانستان در ولایات ننگرهار، قندرهار و خوست نیز ایجاد گردد.

به گفته وی، تأمین روابط مستقیم میان سکتورهای خصوصی، ارائه معلومات لازم در رابطه با وضعیت اقتصادی و سرمایه گذاری، تبادل افکار و تدویر برنامه هایی که منجر به انکشاف روابط اقتصادی و تجارتی شود، حل مشکلات تجارتی و ترانزیتی سکتورهای خصوصی از جمله اهداف اصلی ایجاد این اتاق مشترک می باشد.

در همین حال، خان جان الکوزی؛ معاون هیات عامل اتاق های تجارت و صنایع و همچنین معاون اول اتاق مشترک پاک–افغان در این نشست گفت:”مارکیت وارداتی افغانستان سالانه به ۶ میلیارد دالر می‌رسد که ۲ میلیارد صادرات و واردات ما با کشور پاکستان بوده و ۴۵ درصد ترانزیت افغانستان نیز از راه بندر کراچی بوده؛ زیرا نزدیک‌ترین بندر به ما می باشد.”

وی گفت که حجم زیادی از واردات و صادرات افغانستان مربوط به کشور پاکستان می‌‌شود پس برای داشتن یک رابطه حسنه باید این اتاق ایجاد شده و همچنین دولت ها باید مشوره های این اتاق را بپذیرند.

گفتنی است که مصارف این اتاق مشترک طی سه سال آینده توسط سفارت انگلیس در اسلام آباد تامین شده و ساختار این اتاق به این شکل است که در یک بورد مشترک ۱۱ افغان و ۱۱ پاکستانی یکجا کار ‌می‌کنند.

الکوزی خاطرنشان ساخت:”دولت های پاکستان و افغانستان از ایجاد این اتاق حمایت کرده و قضایا و  مشکلات تاجران پاکستانی در کشور ما و از تاجران افغان در پاکستان از جانب این اتاق مورد پیگرد قرار خواهد گرفت.”

به گفته وی، ‌۱۲ قضیه از تاجران پاکستانی نیز از جانب این اتاق مورد پیگرد قرار گرفته و بیش از ۲۰ قضیه دیگر از افغان ها در پاکستان پیگیری شده و حل گردیده است.

قابل ذکر است که مزمل شینواری؛ معین وزارت تجارت افغانستان و نیز قونسل تجارتی سفارت پاکستان نیز با حضور در این نشست، حمایت دو کشور را از ایجاد این اتاق اعلام داشتند.

جمهورنیوز

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار