افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 4, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 22 جولای , 2012 لینک کوتاه خبر :

استخراج معادن از افسانه تا واقعیت

افغانستان یکی از معدود کشورهای جهان است که از ذخایر زیرزمینی سرشار برخوردار می باشد. انواع فلزات و منابع طبیعی گران بها و پخش آن در مناطق مختلف افغانستان از ویژگی های خوبی است که به معادن افغانستان برجستگی می بخشد.

در حالی که مردم افغانستان در گذشته از شدت گرسنگی، سرما و بیچارگی رنج می بردند و از ابتدایی ترین امکانات ضروری زندگی نیز محروم بودند، دولت مردان فاسد و فساد پیشه کشور همواره سعی می کردند، با مهم جلوه دادن معادن و ذخایر زیرزمینی کشور مردم را به یک زندگی خیالی و دور از دسترس راضی نگه دارند.

عجب این که تبلیغات فریبکارانه دولت در راستای استکشاف و بهره برداری از معادن افغانستان بسیاری از مردم گرسنه و فقیر را قانع ساخته بود که باید تا استخراج و بهره برداری معادن، تمام بدبختی ها را تحمل نمایند و در برابر کم کاری ها و بی توجهی های دولت لب به اعتراض نگشایند.

غلبه فرهنگ صبر و قناعت، که متاسفانه ناشیانه و یکجانبه به آن صبغه دینی و مذهبی نیز داده می شد و امیدواری به یک آینده درخشان و سرشار از ثروت که با استخراج و بهره برداری از معادن و ذخایر زیرزمینی کشور ممکن می گردید، مردم افغانستان را از کارکردهای ناسالم حکومت، غافل کرده بود.

در واقع وجود ذخایر زیرزمینی نه تنها مردم افغانستان را به رفاه، امنیت و آسایش مادی سوق نداد، که تباهی و بدبختی همیشگی آنها را در تاریخ این سرزمین رقم زد.

معادن افغانستان از یک طرف سبب چشمداشت کشورهای قدرتمند منطقه و جهان در هر دوره و عصر قرارگرفت و جنگ ها و فشارهای گوناگونی را بر مردم این کشور تحمیل کرد. از سوی دیگر مردم را در یک گمراهی مطلق کشانید که در اثر آن واقعیت های روزمره زندگی مردم به گونه وارونه جلوه گر می شد و پدیده های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کاملاً برعکس مورد قضاوت قرار می گرفت.

از اینرو بحث معادن و ذخایر زیر زمینی در افغانستان از پیشینه چندان خوبی برخوردار نیست. زیرا در حالی که مردم به شدت به استفاده از آنها نیازمند بودند؛ اما کمترین بهره ای نتوانستند از آن نصیب شوند. به همین دلیل است که امروزه مردم و معادن افغانستان به یک ضرب المثل جهانی تبدیل شده است «مردم گرسنه ای که روی گنج می خوابد».

به هر حال مردم افغانستان با تمام مشکلات و سختی ها این گنج را نسل به نسل حفظ کرده و چون امانتی بکر و دست نخورده برای آیندگان سپرده است.

و امروزه که افغانستان تمام زیربناهای اقتصادی خود را از دست داده و برای رفع نیازمندی های اساسی خود به کمک ها و حمایت های کشورهای خارجی وابسته است؛ جا دارد که دریچه این گنج بزرگ و خدادادی به روی مردم فقیر و عقب مانده کشور باز شود، تا بتوانند از منافع و دستاوردهای آن برای بهبود و ارتقای سطح زندگی خود استفاده نمایند و به جای اینکه برای آیندگان این گنج سر به مهر را به یادگار بگذارد، دستاوردهای کلان سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و صنعتی را به نسل های فردای کشور هدیه کنند.

این مسئولیت امروز مردم افغانستان است که سفره پر نعمت را برای فرزندان شان آماده کنند و به چندین قرن عقب ماندگی، فقر، بدبختی و نفاق اجتماعی پایان دهد.

اگر چنین مسئولیتی امروز انجام نگیرد، همانطوری که حکومت های گذشته، امروز زیر سوال قرار می گیرد، وظیفه شناسی ما نیز مورد انتقاد نسل فردای ما قرار خواهد گرفت.

در دو سال گذشته سروی های از سوی اداره سروی جیولوژیکی ایالات متحده آمریکا در مورد معادن افغانستان انجام شده است. سال گذشته این اداره اعلام کرد که بهای معادن زیرزمینی افغانستان به سه هزار تریلیون دالر می رسد؛ اما در همان زمان بسیاری از کارشناسان معتقد بودند که ارزش ذخایر زیرزمینی افغانستان به مراتب بیشتر از مبلغی است که از سوی این اداره اعلام شده است. وزارت معادن نیز گفته است سروی های انجام شده ابتدایی بوده و نیاز به تحقیق و مطالعه بیشتر دارد.

امیدواریم که داستان معادن بار دیگر به یک افسانه تاریخی تبدیل نگردد و با کوشش و صداقت دولتمردان و پیگیری و حمایت مردم، بحث استخراج و بهره برداری از معادن این بار صورت واقعی تر پیدا کند.

 

 

 

 

روزنامه افغانستان

  1. یاسین :

    به امید پیروزی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار