افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 4, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 2 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

آمریکا: افتتاح دفتر طالبان در قطر، یک تیر و چند نشان!

پروسه صلح در آغاز با ابتکار دولت افغانستان و با ایجاد کمیسیون تحکیم صلح و سپس تأسیس شورای عالی صلح روی دست گرفته شد. در سالیان گذشته دولت افغانستان هزینه های گزافی را به پای این پروسه ریخت اما کمترین نتیجه را به دست نیاورد. و طالبان که پیشتر با هزار زبان گفته بودند که حاضر نیستند با دولت افغانستان وارد مذاکره شوند، با ترور رئیس شورای عالی صلح، تیر آخر را بر پیکر بی رمق این پروسه شلیک کردند.

دولت آمریکا نیز که در ده سال گذشته و علیرغم هزینه های میلیاردی در نبرد نظامی در برابر القاعده و طالبان ناکام مانده است، چاره را در آن دید که با طالبان و گروه های مسلح معارض دیگر وارد مذاکره شده و زمینه خروج آبرومندانه سربازان خود از خاک افغانستان را فراهم کند.

آمریکا که سالها از جنگ با تروریزم و حامیان آن سخن می گفت، با چرخش یکصدوهشتاد درجه ای، دست از دشمنی با طالبان برداشته و با ایجاد دفتر سیاسی برای این گروه در قطر، اکنون در تلاش است که ضمن مشروعیت بخشی به گروه طالبان، زمینه حضور سیاسی آنان را در آینده افغانستان فراهم کند.

افتتاح دفتر سیاسی برای گروه طالبان که توسط دولت قطر و با اشارت آمریکا صورت گرفت و سپس نشر خبر انتقال برخی از فرماندهان زندانی طالب به آن کشور و پیوستن آنان به خانواده های شان، تعبیری جز دهن کجی آشکار و نادیده گرفتن دولت افغانستان ندارد. دولت افغانستان هرچند در آغاز از افتتاح دفتر سیاسی برای طالبان در قطر مکدر بود اما با ورود فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان بالاجبار لحن آرامی به خود گرفته و موافقتش را با افتتاح دفتر سیاسی طالبان در قطر ابراز کرد. اخیرا نیز خبرگزاری های از آغاز گفتگوهای مستقیم میان حزب اسلامی و دولت آمریکا خبر داده اند.

آمریکا با تعقیب پروسه مذاکره مستقیم با طالبان و گروه های معارض مسلح دیگر همچون حزب اسلامی، در واقع به دنبال کنار گذاشتن دولت های افغانستان و پاکستان از پروژه مبارزه با تروریزم است. آمریکایی ها با ایجاد ارتباط مستقیم با گروه طالبان از یکسو می خواهد روابط این گروه با پاکستان را تحت تأثیر قرار داده و گروه طالبان را از چنبره نفوذ و قدرت آی اس آی بیرون بکشد و از سوی دیگر در تلاش است که رقیب و بدیل سیاسی دیگری را برای دولت غرق در بحران افغانستان که درگیر رقابت های داخلی است، بتراشد.

تعریف آمریکایی ها از تروریزم مشخص است. هر دولت و یا گروهی که منافع نظام سرمایه داری را تهدید کند تروریست است و هر کشور یا گروهی که تهدیدی برای نظام سرمایه داری نباشد و بتواند حضور آمریکا در منطقه را تحمل کرده و دم برنیاورد از لیست سیاه سازمان «سیا» خارج شده و به صف دوستان آمریکا می پیوندد، هرچند که دارای زشت ترین پیشینه حقوق بشری باشد.

بنابراین دولت آمریکا با افتتاح دفتر سیاسی برای طالبان هم در پی ایجاد رخنه در روابط پاکستان و طالبان، هم به دنبال ایجاد بدیل سیاسی برای دولت افغانستان است، هم در جستجوی راه خروج آبرومندانه از افغانستان و هم در پی ایجاد شکاف میان القاعده و طالبان است. اما اینکه تا چه اندازه در به دست آوردن این اهداف موفق خواهد بود باید منتظر ماند و به آینده چشم دوخت، زیرا که آمریکا باتمام امکانات و قدرتی که دارد بازهم یک سوی قضیه است.

منبع:http://afghannew.blogfa.com/

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار