افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 3 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 20 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

پیام ملل متحد در آستانه ی نشست شیکاگو

سازمان ملل متحد در پیامی از کشورها و سازمان های شرکت کننده در اجلاس سران ناتو خواسته تا حمایت قوی و دراز مدت شان را با نیروهای امنیتی افغانستان تمدید کنند.

به گزارش تمدن ، یان کوبیش نماینده ی خاص سازمان ملل متحد در کشور گفته است ثبات امنیت در افغانستان به نفع همه ی کشورهاست و لذا نباید هیچگاه اجازه داد تا دوباره این کشور به پایگاه تروریزم مبدل گردد.
بزرگترین کنفرانس ناتو برای افغانستان امروز یکشنبه در شیکاگوی آمریکا برگزار می گردد.

سازمان ملل متحد در آستانه ی برگزاری این اجلاس در پیام مهمی از تمامی کشورها و نهادهای شرکت کننده در این اجلاس خواسته است تا حمایت قوی و درازمدت و کمکهای پیش بینی شده و کلانی را نیروهای امنیتی افغانستان تعهد کنند.
نماینده ی خاص ملل متحد در افغانستان گفت اگر حمایت قوی مالی برای نیورهای امنیتی افغانستان صورت نگیرد احتمالا یک بار دیگر وضعیت این کشور وخیم شود.

یان کوبیش نماینده ی سازمان ملل متحد برای افغانستان این اظهارات را در یک گفتگو با خبرگزاری آسوشیتد پرس مطرح کرد و گفت کشورهایی که عضو ناتو و یا هم در این پیمان نظامی شرکت ندارند نباید اجازه دهند تمام دستاوردهای ده سال گذشته به شمول کشته شدن هزاران تن از بین برود.
به گفته ی او تنها تعهدات عمومی–سیاسی کافی نیست و باید هر کشور از 4 اعشار و یک میلیارد دالر که در چندین سال آینده در تمویل نیروهای امنیتی افغانستان لازم است در اجلاس شیکاگو مسوولیتی را به طور مشخص به عهده بگیرند.
وی که همراه با بانکیمون دبیر کل سازمان ملل در اجلاس شیکاگو شرکت کرده گفته است این حمایت باید از سوی کشورهایی صورت بگیرد که در کنفرانس کابل در 14 ژوین با هم دیدار می کنند.

گفته شده که این کشورها شامل پاکستان ،چین و ایران می شوند که به خاطر ایجاد فضای اعتماد به مبارزه با تروریزم و مواد مخدر و هم چنین تقویت سرمایه گذاری در افغانستان در کنفرانس کابل شرکت می کنند.

به گفته ی یان کوییش افغانستان زمانی با ثبات خواهند ماند که حمایت منطقه ای رابه همراه داشته باشد.
این در حالی است که پیش از این نیز شماری از کشورها گفته بودند که در کنفرانس شیکاگو تعهدات مشخصی را برای تمویل نیروهای امنیتی افغانستان اعلام خواهند کرد.

 

 

 

 

 

افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار