افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 3 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 9 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

فشارها برای خروج زودهنگام نیروهای خارجی!!

 

فشارها برای بیرون کردن بی درنگ نیروهای خارجی از افغانستان افزایش یافته اند.

روزنامه گاردین می نویسد که نیروهای امریکایی و بریتانیایی در جنگ افغانستان دستاوردهای چشم گیری نداشته اند از همین رو می کوشند تا روند انتقال به نیروهای افغانستان شتاب یابد و زمینه برای خروج نیروهای خارجی از کشور فراهم شود.

در این میان یک نهاد ضد جنگ در بریتانیا هم بر بیرون شدن زودهنگام نظامیان این کشور از افغانستان تاکید می کند.

این در حالی است که نخست وزیر بریتانیا قرار است هفته آینده به امریکا سفر کند و درباره چگونگی سپردن کامل مسوولیت های امنیتی نیروهای افغانستان و خروج سربازان خارجی از کشور با مقامات امریکایی گفتگو کند.

با گذشت 10 سال و با پیکار سخت برای نابودی هراس افکنان در کشور هنوز هم دستاورد های نیروهای خارجی در افغانستان با بدگمانی ها روبه رو هستند.

روزنامه گاردین در یک گزارش تحلیلی نوشته است که نیروهای امریکایی و بریتانیایی در جنگ افغانستان دستاوردهای چشم گیری نداشته اند.

در این گزارش گاردین آمده است که برای جلوگیری از تلفات نظامیان خارجی در افغانستان این نیروهای بی درنگ باید این کشور را ترک کنند.

جنرال عتیق الله امرخیل، کارشناس امور نظامی در خصوص خروج زودهنگام نیروهای خارجی می گوید که این نیروها نسبت به دولت و قوای افغانستان بی اعتماد هستند و معتقدند که مخالفان در میان قوای امنیتی نفوذ دارند و این باعث افزایش تلفات نظامیان امریکایی و بریتانیایی می شود.

در بخشی از گزارش این روزنامه آمده است که بررسی های تازه نشان می دهد که با کشته شدن 6 سرباز بریتانیایی در انفجار یک بمب در هلمند مخالفت ها در برابر حضور این نیروها در افغانستان بیشتر شده اند.

در این میان برخی از سناتوران امریکایی نیز پیروزی در جنگ افغانستان را با شک و تردید می نگرند.

لیندسی گراهم، سناتور جمهوریخواه امریکا می گوید: هنگامی که حتی رییس جمهور کرزی بر پایان عملیات های نظامی شب هنگام برای آماج قرار دادن هراس افکنان و سپردن مسوولیت زندان ها از نیروهای ناتو به افغانستان تاکید می کند پس امیدی به پیروزی در جنگ افغانسان نیست.

وی در ادامه می افزاید که اگر پیمان راهبردی واشنگتن با کابل امضا نشود باید به ماموریت در افغانستان پایان دهیم.

با این وجود آگاهان نظامی بیرون شدن زود هنگام نیروهای خارجی را از کشور در اوضاع کنونی بسیار خطرناک می دانند.زیرا هم مخالفان مسلح دولت و هم برخی از کشورهای همسایه می خواهند که پس از خروج این نیروها، افغانستان با بحران خطرناک روبه رو شود.

پایان پیروزمندانه جنگی که 10 سال پیش با حضور جامعه جهانی برای از بین بردن هراس افکنان در افغانستان آغاز شده است، با شک و تردید روبه رو است.

نظامیان خارجی طی 10 سال برای از بین بردن هراس افکنان در افغانستان در حال جنگ هستند اکنون برای خروج زودهنگام شتاب می کنند و به پایان این جنگ با شک و تردید می نگرند.

 

 

 

 

 

 

افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار