افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 3 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 8 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

قاچاق سالانه 1300 تن مواد شیمیایی به افغانستان،برای تولید مواد مخدر!

وزیر مبارزه با مواد مخدر در افغانستان علت افزایش کشت و قاچاق مواد مخدر در این کشور را افزایش تقاضا عنوان کرد و از قاچاق سالانه 1300 تن مواد شیمیایی برای تهیه مشتقات تریاک خبر داد.

“ضرار احمد مقبل” در کنفرانسی مطبوعاتی در ولایت “هرات”، خواستار مسئولیت پذیرى جامعه جهانی در راستاى مبارزه با مواد مخدر در افغانستان شد و افزود: اگر افغانستان تولید کننده است، مصرف کنندگان در خارج از این کشور هستند.

مقبل افزود: به دنبال افزایش تقاضا در خارج از افغانستان قیمت تریاک حدود 2 برابر افزایش یافت، از این رو جامعه جهانی نه به عنوان کمک، بلکه باید به عنوان یک مسئولیت به موضوع مبارزه با کشت و قاچاق مواد مخدر در افغانستان توجه کند.

وزیر مبارزه با مواد مخدر افغانستان در این کنفرانس مطبوعاتی از افزایش تلاش‌هاى این وزارت براى از بین بردن کشت مواد مخدر در ولایات مختلف این کشور خبر داد و گفت: در سال جارى میلادی 10 میلیون دلار به این امر اختصاص یافته است.

به گفته مقبل، هر ولایتی که عاری از کشت مواد مخدر شود، یک میلیون دلار براى اجرای برنامه‌های زیربنایى دریافت خواهد کرد.

“داود شاه صبا”‌ والی ولایت هرات نیز که در این کنفرانس مطبوعاتی سخن می‌گفت، از آغاز برنامه بهاری تخریب کشت کوکنار دراین ولایت خبر داد و افزود:‌ تاکنون هزاران هکتار زمین زیر کشت تریاک از بین برده شده است.

نگرانی‌ها در مورد افزایش کشت و قیمت مواد مخدر در حالی به میان آمده است که حدود 3 ماه قبل سازمان ملل و وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان در گزارشی نسبت به افزایش تولید مواد مخدر در این کشور ابراز نگرانی کردند.

در این گزارش تولید مواد مخدر درافغانستان در سال 2011 میلادی نسبت به سال‌های قبل 61 درصد افزایش را نشان می‌داد.

مردم افغانستان در حالی با پدیده مهلک مواد مخدر در این کشور مواجه هستند که بیش از 100 هزار نظامی خارجی از 40 کشور جهان برای مبارزه با تروریسم و مواد مخدر برای 10 سال است که در افغانستان حضور دارند، اما کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر نه تنها که در این کشور کاهش نیافته است، بلکه افزایش نیز داشته است.

 

 

 

 

 

 

قطره

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار