افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 3 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 3 جولای , 2012 لینک کوتاه خبر :

سفر نماینده ویژه سازمان ملل به ولایت قندوز

یان کوبیش، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان روز دوشنبه به ولایت قندوز سفر و با برخی از مقام های محلی این ولایت دیدار و گفت و گو کرد.
آقای کوبیش در دیدار با مقام های ولایت قندوز درباره اوضاع امنیتی این ولایت و نیز چگونگی فعالیت دفتر ملل متحد در قندوز نیز صحبت کرده و از ادامه کمک های سازمان ملل به افغانستان پس از سال 2014 تاکید کرد.
کوبیش، تاکید کرد:” سازمان ملل به حضور جدی و قدرتمند خود در افغانستان متعهد است.”

او گفت:”ممكن است پس از سال 2014 ميلادی تعداد دفاترما كمتر شود اما حمايت ما ازمردم افغانستان در قسمت آوردن پيشرفت، انكشاف، حقوق بشر، عدالت اجتماعي و حكومتداري خوب تقويت پیدا می کند.”
به گفته او، سازمان ملل متحد جدا از نیروهای ناتو فعالیت می کند و پس از خروج این این پیمان، سازمان ملل متحد دربسیج ساختن کمک های جامعه جهانی دراین کشور حضور گسترده ای خواهد داشت.
او افزود که نیروهای امنیتی افغانستان نسبت به 10 سال گذشته تقویت شده و توانایی خوبی به دست آورده اند.
این در حالی است که کشورهای ناتو در نشست شیکاگو نیز تعهد کردند که نزدیک به پنج میلیارد دالر سالانه به بخش های امنیتی افغانستان کمک کنند.
از سوی دیگر محمدانور جگدلک والی قندوز گفت:” وضعیت امنیتی نسبت به سال های گذشته این ولایت بهتر شده و امنیت کلی درتمام ولسوالی های قندز تآمین شده است.”
به گفته او “هم اکنون هیچگونه مانع برای کار نهادهای خارجی و به ویژه دفتر یوناما درولایت قندوز وجود ندارد”.

والی قندوز تاکید کرد که زمینه کار برای نهادهای خارجی در قندوز فراهم شده و این نهادها می توانند بدون ترس و هراس درعرصه های بازسازی، صحی، معارف، کشاورزی و حکومت داری خوب مقام های محلی این ولایت را یاری کنند.
نماینده ویژه ی سازمان ملل متحد درحالی به ولایت قندوز سفر کرده است که چندی پیش، شماری از باشندگان این ولایت تظاهرات خشونت آمیزی را در مقابل دفتر یوناما راه اندازی کرده بودند که در جریان آن بیش از 10 تن کشته و بیش از 50 تن دیگر زخمی شدند.
سازمان ملل متحد نیز تمام کارمندان خود را به طور موقت از ولایت قندوز خارج کرد.

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار