افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 3 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 3 سپتامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

سفر محمدکریم خلیلی به چین و دیدار با نخست وزیر آن کشور…

محمد کریم خلیلی در دیدار با نخست وزیر چین، تاکید کرد که پکن، همیشه یکی از دوستان قابل اعتماد افغانستان بوده و در حال ایفای نقشی مهم در بازسازی این کشور و برقراری ثبات در منطقه است.

این ملاقات در شهر ارومچی، مرکز ولایت سین کیانگ این کشور صورت گرفته است.
خلیلی، در راس یک هیئت بلند پایه به منظور شرکت در دومین همایش بین المللی “چین – یورو آسیا” به این کشور سفر کرده است.
به گزارش خبرگزاری شین‌هوا ، این دیدار دو جانبه در حاشیه افتتاح دومین نمایشگاه، صورت گرفته و نخست وزیر چین آمادگی کشورش برای ادامه بازسازی در افغانستان را اعلام کرده است.
همچنین نخست وزیر چین در این دیدار تاکید کرد که  با توجه به اهمیت زیاد روابط استراتژیک چین و افغانستان، هر دو طرف باید  طرح  مشترکی را  تهیه و همکاری ها را در همه زمینه ها از جمله سیاسی، اقتصادی، امنیتی و فرهنگی تقویت کنند.
به گفته نخست وزیر چین، این کشور به مشارکت در بازسازی صلح آمیز افغانستان، افزایش هماهنگی در سازمان همکاری شانگهای و حمایت مشترک از صلح، ثبات و توسعه منطقه ادامه خواهد داد.
چین از کشورهایی است که در ده سال گذشته نقش مهمی در بازسازی افغانستان داشته است.
این کشور استخراج مس و معدن مس عینک را از افغانستان اجاره کرده و میلیون ها دالر در این عرصه سرمایه گزاری کرده است.

محمد کریم خلیلی معاون ریاست جمهوری کشور، در دیدار با نخست وزیر چین، تاکید کرد که پکن، همیشه از دوستان قابل اعتماد افغانستان بوده و در حال ایفای نقشی مهم در بازسازی این کشور و برقراری ثبات در منطقه است.
این در حالی است که آقای خلیلی را وزرای اقتصاد و تجارت و صنايع و شماري ديگر از مقامات دولتي در این سفر همراهي مي کنند.
قرار است آقای خلیلی، پس، از شرکت در مراسم افتتاحيه اين نمايشگاه و گفت و گو با نخست وزیر چین با  شماري از مقامات این کشور در ارتباط با مسایل مورد علاقه و گسترش روابط اقتصادي دو کشور، نیز گفت و گو کند.
چين از همکاران مهم افغانستان در دوره جديد است که طي ده سال گذشته نزدیک به  200 ميليون دالر را در بخش هاي مختلفی چون صحت عامه، ترانسپورت و تعليم و تربيه به افغانستان کمک کرده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار