افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 3 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 29 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

حامد کرزی: باید خانه ها و کوچه ها را همیشه پاک نگهداریم…

در فصل تابستان که خطر امراض ساری بیشتر میگردد، باید خانه ها و کوچه ها را همیشه پاک نگهداریم و خس و خاشاک و مواد فاضله خانه های خویش را در کوچه ها نریزیم.

این مطلب را حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان شب گذشته در بیانیه رادیویی پانزده روزه خویش بیان نموده افزود: نظافت بدن، حفظ الصحه خانه ها و کوچه ها برای همیشه، کار نیک است و در صحتمندی ما کمک می کند.

رئیس جمهور افزود: فصل تابستان فرا رسیده است و هوا همه روزه گرمتر می شود. این فصل مانند زمستان، بیماری های موسمی خود را دارد و اگر احتیاط نکنیم اطفال ما به آن مبتلا می شوند.

حامد کرزی گفت: با گرم شدن هوا در تابستان مگس در اطراف ما بیشتر می گردد؛ بعضی اوقات بادها نیز پیدا می شود که بر علاوه گرد و خاک، سبب انتقال میکروب ها و زمینه بوجود آمدن امراض موسمی چون استفراغ، اسهال و تب نیز می گردد.

وی افزود: برای مقابله با این بیماری ها می توانیم با اتخاذ تدابیر وقایوی جلو مبتلا شدن اطفال را به امراض موسمی تابستان بگیریم.

رئیس جمهور گفت: برای اینکه اطفال ما به امراض مبتلا نشوند اول تر از همه باید به نظافت طفل و خانه توجه نمائیم و همچنان برای اطفال خویش میوه خام و غذای شب مانده ندهیم، آب آشامیدنی ما باید پاک و از چاه ها باشد و کوشش کنیم تا آب را جوشانده، برای اطفال بنوشانیم.

حامد کرزی در ادامه بیانیه رادیویی خویش گفت: اگر با وجود احتیاط و رعایت نظافت، اطفال و یا سایر اعضای خانواده به امراض موسمی تابستان مبتلا شوند، بدون ضیاع وقت آنها را به نزدیکترین کلینیک برسانید. زیرا در اثر بیماری های موسم تابستان، آب بدن مریض کم می شود و این کمبودی آب بدن، مریض را به خطرات بیشتر مواجه می سازد.

رئیس جمهور گفت: اگر خانه ما از داکتر و یا کلینیک دور باشد و در وقت مناسب مریض را به کلینیک رسانده نمی توانیم، کوشش نمائیم تا برای مریض آب جوشانده بدهیم و با آب، نمک و شکر را نیز مخلوط کنیم تا با این کار تا رسیدن به کلینیک، جلو کمبود آب وجود مریض را بگیریم.

 

 

 

 

آواپرس

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار