افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 3 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 14 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

برگی دیگر از دفتر جنایات آمریکا در افغانستان!

به گزارش بخش سیاسی شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، مدارک و شواهدی بسیاری در دست است که آمریکا طی ده سال گذشته از سلاح ها و مهمات رادیو اکتیو در افغانستان استفاده کرده است.

در اینکه آمریکا مرتکب جنایات هولناکی در کشور ما و دیگر کشورهای تحت اشغال خود، شده است هیچ شکی نیست. اما اثبات اینکه ارتش آمریکا از سلاح های ساخته شده توسط اورانیوم ضعیف در کشور ما افغانستان، استفاده می کرده است، موضوعی است که داکتر محمد داوود میرکی در کتاب “افغانستان پس از دموکراسي: داستان‌هاي ناگفته به روايت تصوير”، به آن پرداخته است.

ایشان پس از مشاهده کثرت نقص های جدی در کودکان افغانستانی بعد از تولد، افزایش انواع دیابت، مرگ افراد بدون هیچ گونه علائم فیزیکی ناشی از جراحت، ذوب شدن پرندگان بر روی درختان و … متوجه می گردد که این موارد تنها در صورت استعمال و استنشاق اورانیوم ضعیف شده، امکان پذیر می باشد.

تحقیقات داکتر میرکی در این کتاب نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض اورانيوم ضعيف‌شده موجب آسيب‌هاي ژنتيکي، نقص‌هاي مادرزادي، سرطان، انواع ديابت، آسيب ديدن سيستم ايمني بدن و ساير بيماري‌هاي جدي مي‌شود که متاسفانه مردم افغانستان مبتلا به این جنایات آمریکا هم شده اند.

مدارک و شواهد نشان می دهد که امريکا اواخر سال ۲۰۰۱ از مقادير زيادي مهمات ساخته‌شده از اورانيوم ضعيف‌شده در افغانستان استفاده کرده است که نظاميان امريکايي هنوز هم از اين مهمات استفاده مي‌کنند.

در باره سلاح های ساخته شده از اورانیوم ضعیف شده باید متذکر شویم که این ماده با خصوصیات فیزیکی خاص، به ویژه چگالی آن که به این ماده قابلیت نفوذ فوق العاده ای می دهد، بهای بسیار نازلی نیز دارد. (بهای اورانیوم رقیق شده برای هر کیلو، 2 دالر است) و از جهتی که نگهداری این زباله اتمی مشکلات فراوانی به همراه دارد، به نحو بارزی در زمینۀ نظامی کاربرد پیدا می کند.

اگر اورانیوم ضعیف شده به شکل صحیح به کار گرفته شود، آلیاژ (اورانیوم –تیتان) مادۀ خیلی مؤثری برای ساخت نفوذگر با تکیه به انرژی جنشی خواهد بود، قطعۀ فلزی با چگالی بالا، وقتی که با شتاب بالا پرتاب می شود، می تواند جدار زرهی را بشکافد و وقتی به هوای آزاد برسد، بسیار آتش زا شده و اثر مخرب گسترده ای از خود به جا گذارد. به همین جهت در بسیاری از موشکهای کروز تاماهاک و هواپیماهای بدون سرنشین از آن استفاده می شود.

بنا بر تحقیقات، این ماده علاوه بر تاثیرات آتش سوزی و گستردگی انفجار، پس یک ساعت تنفس ذرات رادیو اکتیو آن که از طریق دستگاه تنفسی وارد بدن می شود، سبب از بین بردن بسیاری از اجزاء داخلی بدن و تاثیر مستقیم بر روی DNA و متعاقبا اختلالات ژنتیکی خواهد شد.

در باره دیگر موارد استعمال اورانیوم ضعیف شده توسط آمریکا در افغانستان، همچنین این مسائل مطرح است که: آمریکا فقط در سلاح های ارتش خود از این ماده استفاده نمی کند، بلکه از آنجایی که این ماده یک زباله اتمی محسوب می شود و نگهداری آن خواهان هزینه زیادی است، در تخریب معادن افغانستان جهت استخراج نیز برای قوای امریکایی کارایی فراوانی پیدا می کند.

با این توضیح روشن می گردد که : آمریکاییها به فکر لشکر کشی و غارت افغانستان هستند و به یقین برایشان اهمیتی ندارد که این مواد با آینده این مردم چه خواهد کرد؟ آنها میخواهند پیروز باشند و به اهداف خود برسند، حال اگر چند ده هزار نفر هم در این میان قربانی شدند، بهایی است که باید ملت افغانستان به جان بخرند تا کشورشان توسط آمریکاییها آباد شود!

این است برگی دیگر از خیانت و جنایت آمریکا علیه مردم افغانستان، که دولتمردان ما هر روز به بهانه دموکراسی و بازسازی کشور به حضور آنها جنبه قانونی تری می دهند و خود را در اعمال شنیع و غیر انسانی ها غرب شریک می سازند.

افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار