افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 3 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 28 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

مراسم تجلیل از هشت ثور،در کابل…

جمعیت اسلامی افغانستان، مراسمی برای بزرگداشت از هشت ثور، روز پیروزی مجاهدین در کابل برگزار کرد.
در این مراسم شماری از سران مجاهدین، وزرای کابینه و اعضای شورای عالی صلح سخنرانی کردند.
داکتر عبدالله رییس ایتلاف ملی و احمد ضیا مسعود رییس جبهه ملی با انتقاد از برخی رفتارهای حکومت، از عدم برگزاری مراسم هشت ثور توسط حکومت در کابل به شدت انتقاد کردند.
روز گذشته، مراسم مختصری در ارگ ریاست جمهوری برگزار شدکه گفته می شود تنها آقای کرزی برای مدت کوتاهی یک بیانیه کوتاه را برای شرکت کنندگان خواند.

به گفته داکتر عبدالله، برگزاری یک مراسم مهمانی در ارگ ریاست جمهوری برای تجلیل از روز مهمی مانند هشت ثور، امری است که مردم افغانستان باید در باره آن قضاوت کنند.
عبدالله عبدلله حکومت مجاهدین را یکی از حکومت هایی دانست که طرف دار منافع ملی افغانستان بود و به خاطر همین روحیه برای اولین بار در تاریخ افغانستان، به طور مسالمت آمیز قدرت را تحویل داد.
به گفته عبدالله، پیمان استراتژیک با امریکا نباید افغانستان را از ایستادن روی پای خود بازدارد.
عبدالله تاکید کرد که اگر قرار می بود حضور نیروهای خارجی باعث برقراری ثبات در افغانستان می بود، دو ابر قدرت شوروی و امریکا، در مقاطع مختلف در افغانستان حضور داشتند اما این دو ابر قدرت نتوانستند که افغانستان را آرام بسازند.
احمد ضیا مسعود نیز با انتقاد از رهبری سیاسی فعلی گفت که روان رهبری کنونی شکسته است و تلاش ها برای ایجاد یک حکومت ایتلافی با طالبان در راستای حفظ قدرت ادامه دارد.
مسعود تاکیدکرد که جبهه ملی طرف دار شناسایی حقوق طرف های درگیر جنگ است اما این طرف ها به خصو طالبان باید بدانند که دیگر دوره ایجاد یک بلاک قدرت قومی در افغانستان گذاشته است.
به گفته مسعود مجاهدین، طرف دار نظام پارلمانی بودند که انتخاب عبدالرحیم غفور زی به حیث نخست وزیر افغانستان نشان دهنده این  خواست مجاهدین است.
سخنرانان مراسم امروز، نسبت به عدم توجه دولت به خانواده های شهدا نیز اعتراض کردند و گفتند که مجاهدان واقعی خانواده های شهدایی اند که از کمترین امتیاز برخوردار هستند.
جمعیت اسلامی در حالی از هشت ثور تجلیل می کند که روز گذشته قرار بود مراسم رسم و گذشت نیز در کابل برگزار شود اما اداره ارگان های محلی با صدور نامه ای از تمامی قوماندانان جهادی خواست که از آمدن به کابل خود داری کنند.
به گفته این اداره، مراسم بزرگداشت از هشت ثور و اجرای رسم و گذشت قطعاتی از قوای مسلح، به دلیل مشکلات و تهدیدات امنیتی برگزارنمی شود.
چهارسال پیش نیز مراسمی برای بزرگداشت از هشت ثور در کابل برگزار شد که توسط شورشیان مورد حمله قرار گرفت و شماری از شرکت کنندگان کشته و زخمی شدند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار