افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 3 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 29 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

برنامه های جدید حکومت افغانستان برای ‘رشد و بهبود وضعیت اقتصادی’

مشرانوجرگه وزیران مالیه، تجارت، اقتصاد، زراعت و مشاور اقتصادی ریاست جمهوری را به منظور ایجاد پالیسی جدید برای بالا بردن سطح تولیدات داخلی به این مجلس فراخوانده، به بحث و رایزنی پرداختند.
مبارزه با فساد و بی کاری، ارتقای تولیدات ناخالص داخلی، افزایش درآمد سرانه، جذب سرمایه گذاری های کلان ملی و بین المللی از مسایل عمده مورد بحث در جلسه  امروز مشرانوجرگه بود.
انور الحق احدی وزیر تجارت امروز (سه شنبه) در جلسه عمومی مشرانوجرگه گفت که این وزارت ساحاتی را به منظور احداث پارک های صنعتی در اختیار سرمایه گذاران قرار داده اما در این ساحات بجای پارک صنعتی، شهر ساخته شده است.

او افزود که افغانستان به رشد تولیدات داخلی نیاز شدید دارد و باید تا چند سال آینده، رقم اجناس وارداتی در تناسب با تولید داخلی کاهش پیدا کند.
احدی گفت: “وزارت تجارت در برخی مناطق کشور زمین هایی را برای ساخت پارک های صنعتی به سرمایه گذاران واگذار کرده بود اما برخی از این زمین ها به شهرک های رهایشی تبدیل شده است.”
هشدار پارلمان
شماری از اعضای مشرانوجرگه می گویند، در حال حاضر اقتصاد کشور وابسته به جامعه جهانی است که در صورت قطع کمک های آنان افغانستان با بحران جدی مالی روبرو خواهد شد.
آنان می گویند در چند سال اخیر به رشد صنعت و تولیدات داخلی توجه جدی صورت نگرفته و این امر، باعث شده تا شماری از سرمایه گذاران، دست از سرمایه گذاری بردارند.
مشرانوجرگه اظهار نگرانی کرد که با خروج نیروهای ناتو از کشور، در سال 2014، میزان افراد بیکار افزایش خواهد یافت و بر مشکلات اقتصادی کشور خواهد افزود.
با وجود این، انور الحق احدی وزیر تجارت گفت: “در پلان جدید و مشترک وزارت های تجازت، اقتصاد و مالیه، شرکت های که برای نیروهای خارجی کار می کنند، به ایجاد فابریکه های تولیدی تشویق شده اند.”

پالیسی های جدید کاری
عبدالهادی ارغندیوال وزیر اقتصاد در جلسه عمومی مشرانوجرگه گفت: “باید هرچه زود تر سکتور های اقتصادی دولت برای ایجاد پالیسی جدید کاری تلاش های خود را آغاز کنند.”

او تاکید کرد که پروژه های اقتصادی باید براساس اولویت بندی و در داخل چوکات منظم طرح شده تا از بی جا مصرف شدن بودجه جلوگیری شود.
ارغندیوال افزود که مشکلات کنونی افغانستان، تنها توسط ایجاد پالیسی ملی، مصئونیت غذایی و فراهم کردن زمینه های کاری برای مردم حل خواهد شد.
وزیر اقتصاد گفت: “افغانستان کشوری است که بیش از 70 درصد مردم آن دهقانی می کنند و به همین دلیل با حمایت زارعان کشور، افغانستان به زود ترین فرصت به ثبات و استقلالیت اقتصادی خواهد رسید.”
زراعت؛ یکی از اولویت ها
محمد آصف رحیمی وزیر زراعت از افزایش توزیع تخم اصلاح شده گندم تا مرز 3 اعشاریه 1 میلیون تن در سال های اخیر خبر داده گفت که در آینده نزدیک بسیاری از زمین های تخریب شده بازسازی و در اختیار دهقانان کشور قرار خواهد گرفت.

درهمین حال نثار احمد حارث عضو مشرانوجرگه گفته های وزیر زراعت را رد کرد افزود که تا حال هیچ کاری در زمینه آبیاری و توزیع تخم اصلاح شده صورت نگرفته است.
حارث گفت که فساد گسترده اداری همچنان ادامه دارد و وزیران نیز از گفتن حقایق برای مردم هراس دارند.
شماری از سناتوران با اشاره به کارکرد ضعیف وزارت زراعت در چند سال اخیر می گویند کسانی که در حادثات اخیر طبیعی در کشور زمین های زراعتی خود را از دست داده اند تا حال از سوی این وزارت کمک دریافت نکرده اند.
با این وجود حضرت عمر زاخیلوال وزیر مالیه می گوید که یک وزارت به تنهایی قادر به مبارزه با فساد نیست بلکه باید جامعه جهانی و تمام ادارات دولتی در این زمینه همکاری کنند.
زاخیلوال تاکید کرد که مافیای فساد اداری در داخل و خارج از حکومت وجود دارد که باید اقدامات جدی در برابر نابودی آن روی دست گرفته شود.

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار