افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 3 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 13 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

بررسی دوسیه جرمی نیروهای نظامی از سوی لوی سارنوالی

مسئولان در لوی سارنوالی افغانستان از بررسی بیش از 2 هزار دوسیه جرمی نیروهای نظامی افغان در یک سال گذشته خبر دادند.
غلام دستگیر رنجبر رییس عمومی مبارزه با فساد اداری در لوی سارنوالی نظامی می گوید که فساد اداری بیشترین رقم را درمیان این دوسیه ها به خود اختصاص داده است.
حمل غیر قانونی سلاح، اختلاس اموال دولتی، سواستفاده از قدرت و تجاوزبه حریم خصوصی شهروندان از موارد مهم شامل در دوسیه های بررسی شده خوانده شده است.
با این حال، براساس گزارش های منتشر شده در روزنامه تایمز، ازهر صد نفر، چهار مامور پولیس افغانستان در سال گذشته به اتهام قتل، دزدی، فساد اداری و کمک به فرار زندانیان مجرم شناخته شده اند.

به گزارش تایمز، از ماه مارچ تا نوامبر سال گذشته بیش از 4770 دوسیه جرایم پولیس در لوی سارنوالی ثبت شده است.
رییس عمومی مبارزه با فساد داری در لوی سارنوالی کشور می گوید: “نیروهای پولیس در 136 مورد قتل، 2200 مورد سوء استفاده از صلاحیت و بیش از 500 مورد تجاوز و موارد دیگر چون دزدی و رشوه ستانی متهم شناخته شده است.”
این درحالی است که بسم الله محمدی وزیر امور داخله، بی سوادی، کم سوادی و اثرات جنگ چند ساله را از عوامل عمده مشکلات در ارگان های پولیس خوانده است.
با این حال، شماری از آگاهان مسایل نظامی می گویند که بالا بردن سطح دانش در نیرو های پولیس تنها راه بیرون رفت از چالش های کنونی است.
تا کنون بیش از 150 هزار پولیس در چوکات وزارت امور داخله فعالیت دارند که میلیارد ها دالر برای آموزش و تجهیز آن از سوی جامعه جهانی به مصرف رسیده است.
بالابردن ظرفیت پولیس
این گزارش ها در حالی از سوی لوی سارنوالی افغانستان منتشر می شود که در تازه ترین ارزیابی از سوی وزارت امور داخله، بیشتر مردم از عملکرد پولیس درسال گذشته راضی بوده است.

مقام های ناتو مستقر در افغانستان نیز با اشاره به برخورد نظامیان افغان با مخالفان مسلح از ادامه فساد گسترده در میان این نیروها هشدار داده است.
آنان از حکومت می خواهند تا ظرفیت نیروهای نظامی کشور را بالا برده و آنان را با شیوه های موثر برخورد با مردم و تامین امنیت کشور آشنا سازد.
با این حال صدیق صدیقی سخنگوی وزارت امور داخله در گفتگو با خبرگزاری بخدی گفت که این وزارت تلاش ها برای شناسایی افراد “ناسالم” از صفوف پولیس ملی افغانستان را شدت داده است.
آقای صدیقی می گوید وزارت امور داخله به افزایش فساد در این وزارت هیچ نوع تحملی از خود نشان نخواهد داد.
سخنگوی وزارت داخله کشور گفت: “سطح سواد در صفوف پولیس پایین است و در هشت سال اول جنگ در افغانستان کسانی به پولیس پیوسته اند که فکر جنایت در سرشان بوده و این امر به دلیلی انجام شده که در ابتدای تشکیل پولیس کمی عجله صورت گرفته .”
مقام ها در وزارت امور داخله ازجمله بسم الله محمدی گفته اند که آنان بیشتر روی کیفیت در صفوف پولیس تمرکز کرده اند.

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار