افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 3, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 4 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

انتقاد نماینده مجلس از سیاست افغانستان

جان کری وزیر خارجه آمریکا در سفری پنج روزه به کشورهای آسیای میانه رفت و محور این سفر را بررسی تحولات اخیر افغانستان و تعاملات ایجاد شده برای گسترش همکاری های منطقه ای به خصوص میان افغانستان و روسیه بیان کرده است اما گفته می شود محور این سفر چیز دیگری است. این سفر چه اهدافی می تواند داشته باشد؟

داوود کلکانی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «خط کابل» گفت: جان کری برای اینکه به کشورهای آسیای میانه اطمینان دهد که تبلیغات رسانه ها مبنی بر اینکه آمریکا توسط داعش می خواهد به کشورهای آسیای میانه حمله کند و انتقام اوکراین را بگیرد، شایعه است، به کشورهای آسیای میانه سفر کرده است. هدف دوم این سفر این بوده است که نظر مساعد باقی ماندن نیروهای آمریکایی در افغانستان را بگیرد.

وی در خصوص هدف سفر جان کری به آسیای میانه اظهار کرد: متاسفانه آمریکا متناسب با اهدافی که برای از بین بردن تروریست برای آنها تعیین شده بود در افغانستان نرسیدند. این فضای نگرانی را در جهان پخش کرد که آمریکا در مبارزه با تروریست صادقانه عمل نمی کند. بنابراین جان کری سفر به کشورهای آسیای میانه کرده است تا به آنها اطمینان دهد که چنین چیزی وجود ندارد و ما برای از بین بردن تروریست به افغانستان آمده ایم و از آنها حمایت نمی کنیم.

کلکانی معتقد است آمریکا صداقتی در افغانستان نداشته و افزود: با روی کار آمدن اوباما در صحنه سیاست آمریکا، وی اعلام کرد که باید جنگ افغانستان به نیروهای امنیتی افغانستان منتقل شود و این یک انتقال بسیار بیجا و بی مورد و بسیار غیر عاقلانه بود. چرا که یک لک و پنجاه هزار نیروی ناتو و آمریکا با مدرن ترین سلاح ها و با طیاره های مجهز در اینجا فعالیت می کردند. آنها در حالی مسوولیت ها را به نیروهای امنیتی افغانستان سپردند که نه تنها هیچ کدام از آنها را نداشت، بلکه آموزش نظامی پیشرفته ای هم نداشت. ناتو این مسوولیت را به دوش نیروهای امنیتی افغانستان گذاشت بدون اینکه آنها را به درستی تجهیز کند و از لحاظ نظامی آموزش دهد. به طوریکه نیروهای افغانستان امسال حتی برای انتقال شهدای خود طیاره در اختیار نداشتند.

این نماینده مجلس در خصوص دلیل بدبینی ها نسبت به آمریکا گفت: با فشار آمریکا افغانستان این مسایل را پذیرفت. آمریکا در افغانستان به آن اهدافی که برای خود تعیین کرده بود و برای وی تعیین شده بود نرسید ولی افغانستان را در آن شرایط ترک کرد. این فضا باعث بی باوری و بدبینی نسبت به این کشور شد. در اذهان عامه مردم افغانستان، سیاستمداران و کشورهای همسایه این باور خلق شد که یک بار دیگر آمریکا افغانستان را از عینک پاکستان می بیند. این در حالی است که ما پیمان استراتژیک و امنیتی با آمریکا امضا کرده ایم. با این حال هم آنها حاضر نیستند حداقل اردوی افغانستان را تجهیز کنند. این موضوع مردم افغانستان، کشورهای منطقه را نسبت به آمریکا بی باور می کند.

وی ادامه داد: هم اکنون که داعش و طالب و القاعده به مرزهای آسیای میانه رسیده اند. این کشورها یقین دارند آمریکا این گروه ها را حمایت می کند و به مرزهای آنان می فرستد. حالا هم آمریکا برای اینکه این موضوع را بپوشاند و اعتماد جهانی را از دست ندهد به کشورهای آسیای میانه سفر می کند.

کلکانی در خصوص سیاست های افغانستان نسبت به آمریکا و روسیه ابراز داشت: متاسفانه حکومت افغانستان هم تا کنون سیاست خارجی خود را تدوین نکرده است و چنین چیزی در حکومت افغانستان وجود ندارد. ما یک روز با یک کشور دوست هستیم و روز دیگر با همان کشور دشمن می شویم. این نوعی سردرگمی در روابط خارجی ما ایجاد می کند. هم اکنون هم سیاست مشخصی نسبت به کشور روسیه نداریم و در اوضاع کنونی، ما میدان جنگ رقابت های آمریکا و روسیه خواهیم شد. افغانستان باید خود را از این حالت خود را عبور دهد تا قربانی جنگ های آنان نشود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار