افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 3 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 8 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

انتخابات آینده، بزرگترین آزمون افغانستان مستقل

تردیدی نیست که افغانستان آینده که انتظار می رود بدون حضور نیروهای خارجی باشد،‌ سخت ترین آزمون های تمرین استقلال خود را در پیش خواهد داشت.
در انتخابات آینده ریاست جمهوری که انتظار می رود بدون حضور و دخالت جامعه جهانی برگزار شود یکی از مهم ترین نگرانی های برگزاری سالم و به دور از هرگونه دستبرد و اعمال نفوذ و تقلب این انتخابات است.

از هم اکنون بسیاری از گروه ها و فعالان سیاسی نسبت به سلامت و استقلال انتخابات و کمیسیونی که عهده دار این امر مهم است، هشدار داده اند.

عبدالله عبدالله که یکی از کاندیداهای انتخابات آینده ریاست جمهوری بود و پیش بینی می شود در انتخابات آتی نیز از سوی ائتلاف شمال سابق، نامزد انتخابات خواهد شد، به تازگی نسبت به سلامت انتخابات و استقلال کمیسیون انتخابات، هشدار داده است.

علی احمد جلالی؛ وزیر داخله پیشین و از فعالان سیاسی مقیم امریکا نیز به تازگی اعلام کرده است که یکی از کاندیداهای جدی انتخابات ریاست جمهوری بعدی خواهد بود.

در افغانستان معیارهای کاندیداشدن در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری بسیار آسان و سهل الوصول است. به همین جهت هیچ ضابطه ای که بتواند از تعدد و تکثر بی رویه کاندیداها جلوگیری کند وجود ندارد؛ بنابراین در صورتی که کاندیداهایی که نتوانند در انتخابات رای بیاورند به آسانی قادر خواهند شد در کنار همدیگر جمع شده و یک جبهه واحد را بر علیه کمیسیون انتخابات و کاندیدای برنده شکل دهند.

البته این تنها بخشی از نگرانی های موجود در این زمینه است؛ نگرانی های عمده تر از این نیز وجود دارد.
در گذشته هزینه های انتخابات از سوی سازمان ملل یا کشورهای خارجی پرداخته شده و این امر به گونه طبیعی انتظاراتی را از سوی آنان در مورد برنده یا بازنده انتخابات شکل داده است، در صورتی که تمهیدات حقوقی و نظارتی لازم برای حفظ سلامت انتخابات از اعمال نفوذ کشورهای خارجی سنجیده نشود، جنجال های انتخاباتی پیشین، ممکن است بار دیگر روی دهد.

حامد کرزی؛ رییس جمهوری نیز به دنبال کشمکش های فراوان در انتخابات دوم ریاست جمهوری در حالی که در مقر کمیسیون مستقل انتخابات سخن می گفت،‌ آشکارا تاکید کرد که برخی از سفارتخانه های خارجی عملا در جریان انتخابات دخالت داشتند و در نتایج آرا دستبرد زدند.
افزون بر این امر، دورافتادگی، کوهستانی بودن، عدم تسلط دولت و نفوذ مخالفان در بسیاری از نقاط پرنفوس کشور از یکسو نظارت دقیق بر سلامت انتخابات و جلوگیری از دستبرد و تقلب در آرا را با دشواری مواجه می سازد و از سوی دیگر نفس برگزاری و مشارکت آزادانه مردم را مورد تهدید قرار می دهد.

انتخابات پارلمانی اخیر نیز که جنجال های ناشی از نتایج آن، فراگیر شد و نزدیک به یکسال را در برگرفت،‌ اعتبار و اعتماد به وجود آمده نسبت به کمیسیون انتخابات و استقلال این کمیسیون را با پرسش های جدی مواجه ساخت.

با این حال براساس اعلامیه ای که به تازگی از سوی ارگ ریاست جمهوری منتشر شده، حامد کرزی به روز پنجشنبه هفته گذشته با رییس و اعضای کمیسیون انتخابات، دیدار کرده و گفته است که مشکلات و تقلب هایی که در انتخابات گذشته صورت گرفت، در انتخابات آینده نباید تکرار شود و در این ارتباط کمیسیون مستقل انتخابات باید تلاش های پیهم را انجام دهد.”

این در حالی است که پیشتر از این، عبدالله عبدالله رقیب اصلی آقای کرزی در دومین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفته بود:”ما به کمیسیون مستقل واقعاً ضرورت داریم، نه تنها مساله کمیسیون مستقل؛ بلکه پروسه انتخابات که در آن اصلاحات آمده باشد؛ تا مردم افغانستان از شفافیت انتخابات مطمئن باشند.”

شماری از کارشناسان، اعضای فعلی کمیسیون انتخابات را با توجه به تجربه تلخ انتخابات پارلمانی اخیر، فاقد توانمندی لازم برای برگزاری پیروزمندانه و به دور از تقلب انتخابات ارزیابی می کنند.

در هر حال، دولت افغانستان با توجه به اینکه رییس جمهور کرزی در انتخابات آتی شرکت ندارد، به عنوان یک مساله حیثیتی و بزرگترین آزمون برای افغانستان مستقل با تمام توان باید در بهتر برگزار شدن انتخابات بکوشد؛‌ زیرا آنچه از انتخابات آینده به دست خواهد آمد به نحو چشمگیری بر آینده کشور تاثیر مثبت یا منفی خواهد گذاشت.

آواپرس

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار