افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 3 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 26 جولای , 2012 لینک کوتاه خبر :

افزایش خشونت ها علیه کودکان در بامیان

مسئولان دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در بامیان می گویند که قتل چهار کودک در چهار ماه اول سال روان خورشیدی نشان می دهد که آمار خشونت علیه کودکان در این ولایت افزایش یافته است.
عبدالاحد فرزام رئیس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در بامیان به بخدی گفت که از اوایل سال روان خورشیدی تا کنون، نوزده مورد قتل و کودک آزاری در بامیان، به این دفتر گزارش شده است.

فرزام افزود: “این نوزده مورد خشونت علیه کودکان، شامل پنج مورد قتل، چهار مورد خشونت جسمی، دو مورد اختطاف، دو مورد ازدواج زیر سن و شش مورد سایر انواع خشونت علیه کودکان می شود”.
فرزام می گوید:” در تمام سال 1390 خورشیدی تنها دو مورد قتل کودکان در بامیان در دفتر ساحوی کمیسیون حقوق بشر ثبت شده است اما این رقم فقط در چهار ماه اول سال جاری به پنج مورد رسیده که به دوسیه های آنان نیز از سوی نهاد های عدلی و قضایی رسیدگی عادلانه نشده است”.
عدم رعایت شفافیت و تاخیر بی رویه در رسیدگی به قضایای قتل کودکان، عدم تحقیق همه جانبه و نگرفتن اظهارات شهود، احتمال نابود شدن اسناد و مدارک جرمی و درج نکردن آنها در دوسیه و برخورد دوگانه نهاد های عدلی و قضایی با متهمین از عوامل اصلی افزایش خشونت با کودکان خوانده شده است.
مداخله زور مندان
در همین حال، محمد آصف مبلغ معاون والی بامیان گفت:” شکایت های زیادی مبنی بر افزایش خشونت علیه کودکان در این ولایت صورت گرفته اما تاکنون به هیچ کدام از این قضایا رسیدگی لازم صورت نگرفته است.”

شماری از مردم بامیان نیز سارنوالی مرافعه این ولایت را، در امر رسیدگی به قضایای کودک آزاری در این ولایت ناکام می دانند.

مبلغ افزود:” در کنار عدم برخورد مسلکی ارگان های کشف و تحقیق در ولایت بامیان، مداخله افراد با نفوذ در قضایا، فقر اقتصادی و افزایش نا امنی نیز در بالا رفتن آمار کودک آزاری در این ولایت تاثیر گذار بوده است”.
سید یحی احمدیار، رئیس سارنوالی مرافعه بامیان، با رد این ادعا می گوید که این نهاد، همیشه مطابق طرزالعمل کاری اش فعالیت کرده است.
او گفت:” اینکه می گویند سارنوالی در رسیدگی به قضایای خشونت علیه زنان و اطفال غیر عادلانه و جانبدارانه عمل کرده است، اتهام به سارنوالی است”.
شماری از مردم بامیان نیز سارنوالی مرافعه این ولایت را، در امر رسیدگی به قضایای کودک آزاری در این ولایت ناکام می دانند.
آنان می گویند که عاملان هیچ کدام از قضایای خشونت علیه کودکان در این ولایت تا هنوز از سوی سارنوالی شناسایی و مجازات نشده اند.
به گفته آنان؛ مجازات نشدن عاملین قتل کودکان در بامیان، دلیل روشن بر ضعف و ک مکاری ارگان های کشف و تحقیق و برخورد دوگانه مسئولان سارنوالی با متهمین این قضایا است.
عدم رسیدگی به دوسیه قتل شکیلا، دختر 16 ساله ای که در هفتم ماه دلو سال گذشته خورشیدی در خانه واحدی بهشتی عضو شورای ولایتی بامیان به ضرب مرمی کلاشینکوف به قتل رسید،، از دوسیه هایی محسوب می شود که به گفته شهروندان بامیانی، از سوی سارنوالی مرافعه بامیان مورد بی توجهی قرار گرفته است.

 بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار