افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 3, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 29 جولای , 2012 لینک کوتاه خبر :

استیضاح دولتیان یا افتضاح نمایندگان؟!

پارلمان کنونی از آغاز با چالش های فراوانی مواجه شد. در آغاز اما این چالش ها در درون پارلمان شکل گرفت. پارلمان در نخستین وظیفه خود که انتخاب هیأت اداری بود با مشکل مواجه شد و مبنای بروز این مشکل نیز دخالت تعصبات قومی و نژادی در تصمیم گیری های نمایندگان در رأی دادن به نامزدان احراز مقام ریاست ولسی جرگه بود. سرانجام نمایندگان نتوانستند از مسیر قانونی به انتخاب ریاست مجلس کامیاب شوند و ناچار به روش سنتی مصالحه تن در دادند. سپس همان تعصبات در تکمیل هیأت اداری مجلس نیز دخالت داده شد و برآیند این پروسه نیز علاوه بر تشکیل یک هیأت اداری ضعیف، تضعیف وجهه پارلمان نیز بود.

سپس دولت پا به گلوی پارلمان نهاد و با تشکیل دادگاه ویژه بیشتر از پیش پارلمان را تضعیف کرده و سرآخر نیز نمایندگان به دو دسته حامیان دولت و منتقدان آن تقسیم شد و هرچند این تقسیم بندی تاکنون نیز ادامه دارد اما هرگز بر مبنای منطق سیاسی سالم استوار نبوده و تنها مصالح فردی نمایندگان است که گاهی آنان را به سمت حامیان دولت و گاهی نیز به اردوی منتقدان آن می کشاند.

پارلمان با این همه هرگاه خواسته خودی نشان بدهد، تنها راه را رویارویی با دولت افغانستان یافته و متأسفانه هربار نیز در این رویارویی شکست خورده و عمده ترین عامل این شکست نیز خود نمایندگان بوده است. به این سان هرگاه پارلمان خواسته استقلال از دست رفته خود را باز یابد، بیشتر خود را در چنبره هژمونی دولت گرفتار دیده است؛ همچون آدمی در حال غرق شدن که با هر دست و پا زدن بیشتر خود را به زیر آب می برد.

کارنامه پارلمان کنونی پر از تصمیمات احساسی است. تصمیماتی که بر اساس معیارهای حقوقی و سیاسی گرفته نشده بلکه با یک حادثه ایجاد و سپس با نسیمی به باد فراموشی سپرده شده است. استیضاح مکرر و غالبا ناکام مقامات دولتی نمونه واضح اخذ تصمیمات احساسی توسط نمایندگان پارلمان است.

 

پارلمان پس از سپری نمودن تعطیلات تابستانی که در آخرین روزهای آن یکی از اعضایش را در یک حمله انتحاری از دست داد، بار دیگر دستخوش بازی های پیشین شده است. مجلس نمایندگان در نخستین اجلاس خود پس از 45 روز رخصتی، بار دیگر خواستار استیضاح مقام های امنیتی دولت شد. نمایندگان به دلیل ناکامی دولت در حفاظت از جان مسئولان حکومتی و از جمله اعضای پارلمان، راکت باران مناطق شرقی کشور از سوی پاکستان و نیز ناامنی های رو به گسترش در صفحات شمال کشور، تصمیم به استیضاح مقام های امنیتی به شمول وزیران داخله، دفاع، خارجه و همچنین رییس امنیت ملی گرفتند.

اما متأسفانه اقدام احساسی و عجولانه نمایندگان برای استیضاح مقام های دولتی به جای آنکه به استیضاح آنان بینجامد همچون همیشه به افتضاح پارلمان منجر شده است. اکنون برخی از اعضای پارلمان، هیأت اداری را متهم به زدوبند با دولت، افشای نام نمایندگانی که خواستار استیضاح بوده و تلاش برای عدم استیضاح مقام های مذکور می نمایند.

به هر روی گمان نمی رود که پارلمان بتواند در انجام استیضاح مقامات یاد شده موفق شود و اگر هم موفق گردد دستاورد مثبتی برای مردم افغانستان نخواهد داشت، زیرا که نه اکثریت نمایندگان خواهان استیضاح، دغدغه های ملی دارند و نه آنانی که مخالف اند. برای آنکه برخی از نمایندگان از ابزار استیضاح برای رسیدن به منافع سیاسی فردی خود بهره می برند. طلوع نیوز به نقل از منورشاه بهادری عضو مجلس نماینده گان، می گوید:«ما ازخبرهای آگاه شدیم که شماری از نماینده گان از این استیضاح استفاده های سوء می کنند و پول می گیرند اگر من امضا هم کردم از مضای خود برمی گردم.»

اذعان خود نمایندگان در هر مرحله مبنی بر زدوبند و رشوه ستانی برخی از نمایندگان از مقامات دولتی به معنای از بین رفتن وجهه و شأن پارلمان است.

وجود اکثریت قریب به اتفاق نمایندگانی که معیار انتخاب آنان نه شایستگی های سیاسی و علمی که وابستگی های قومی و مذهبی بوده است، منجر به ایجاد چنین پارلمان ضعیف، سرخورده و پر از فساد گردیده است. بنابراین لزوم بازنگری در قانون انتخابات و بالابردن معیارهای شایستگی برای نامزد شدن در انتخابات پارلمانی که شامل معیارهای تحصیلی، حقوقی و سیاسی خواهد بود، امری است گریز ناپذیر.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار