افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی, خبر ویژه 3 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 1 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

ازشکست شوروی تا درماندگی آمریکا در افغانستان (بخش اول)

تجاوز قشون سرخ در افغانستان هر چند براي مردم حادثه‌اي دردناك و ناخوشايند بود و بيش از يک میليون کشته، هزاران تن معيوب و میليون ها تن مجبور به مهاجرت شدند؛ اما توانست اتحاد و برادري را در ميان تمامي اقوام و گروه هاي مردمي رقم بزند. با هجوم گسترده سربازان شوروی به خاك كشور، مقاومت‌های مردمي در دفاع از آزادي، تماميت ارضي و اعتقادات خود بسيار پر شور بود و مجاهدين با عزم راسخ خود توانستند، عظمت سياسي، اقتصادي و نظامي شوروي را به چالش بكشند. اخراج قشون سرخ شوروی از كشور نشان داد كه اگر مردم بخواهند، تسلط بيگانگان را نپذيرند و در برابر يورش آنان به دفاع برخيزند، حتما به پيروزي دست مي يابند. جدا از مقاومت ها و تلاش های ملت در اخراج نیروهای شوروی از کشور؛ غرب و کشورهای خارجی نیز در این راستا تلاش های زیادی کردند. آمریکا برای تک قطبی بودن و ترس از قدرت شوروی سابق باید تلاش می کرد و منافع آن کشور در شکست این نیروها و خروج از افغانستان بود. بریتانیا نیز برای اهداف طولانی مدت و حضور در منطقه و عرب ها نیز برای اهداف افراطی مذهبی خود پول های زیادی را برای خروج نیروهای سرخ شوروی هزینه کردند. این عوامل همه دست به دست هم داد و منجر به اخراج قشون سرخ از کشور شد که همه ساله از این روز تاریخی تجلیل به عمل می آید. ملت مسلمان و قهرمان افغانستان در این روز صحنه خروج آخرین سرباز متجاوز شوروی سابق را از خاک کشور یک بار دیگر در ذهن خویش به تماشا می نشینند و احساس غرور می کنند از اینکه توانستند متجاوزان روسی تا دندان مسلح را مجبور به عقب نشینی کنند اما از سویی با تأسف احساس غم و اندوه دارند از اینکه به علت برخی عوامل داخلی و خارجی آرزوها و خواسته های شان برآورده نشد و نتوانستند طعم شیرین صلح و آبادانی را بچشند. قرار معلومات منتشره در مطبوعات روسیه، در افغانستان طی مدت زمان سال 1979 تا سال 1989 14453 نفر نظامی شوروی کشته شده ، که از جمله 9511 نفر در نبردها، 2386 نفر به اثر جراحات و دیگران یا خودکشی کرده و یا به اثر بیماری ها از بین رفته اند. در طول جنگ در افغانستان به تعداد 417 نظامی شوروی مفقودالاثر و یا اسیر گردیده اند. 119 سرباز و افسر شوروی از اسارت آزاد ساخته شده اند، و 22 نفر در کشورهای دیگر مسکن گزین شده اند. در نتیجه این مداخله، که به میلیون ها افغان مصائب بی شماری وارد آورد، اساسات و زیربناهای افغانستان ویران ساخته شدند. این کار را ملت افغان نه امروز و نه هم فردا فراموش نخواهد کرد. قرار معلومات منتشره در مطبوعات افغانستان، هنگام حضور نیروهای شوروی در افغانستان در حدود 5 میلیون افغان به ترک خانه و کاشانه و وطن خود مجبور گردید. حضور نیروهای شوروی در افغانستان مدت 9 سال و یک ماه و 19 روز ادامه یافت. روز خروج نیروهای شوروی از افغانستان برای بخش اعظم جامعه افغان پیروزی بزرگ محسوب میشود، ولی کمتر کسی در آن روزها تصور کرده میتوانستند، که چه روزهای در انتظار آن ها است. بعد از خروج نیروهای شوروی حکومت داکتر نجیب الله سه سال توانست دوام بیاورد. فقط در سال 1992 بعد از فروپاشی متحد اصلی اش ـ اتحاد شوروی و قطع ارسال مواد سوخت و انرژی، نظام سقوط نمود.

تن زخم آلود افغانستان تا هنوز در زیر ضربات جنگ های خونین داخلی رنج مضاعف می برد که ابرقدرت دیگری بر این تن خونین دژخیمانه تاخت ومصیبت دوباره آغازگردید.

 در سال 2001 بعد از حوادث معلوم 11 سپتامبر آمریکا عملیات ضد تروریستی تحت عنوان ” آزادی شکست ناپذیر ” را در خاک افغانستان آغاز نمود. امروز در خاک افغانستان بر ضد تروریزم بیش از صد هزار سرباز از تقریبآ 40 کشور جهان مبارزه میکند و اینکه چه چیز در انتظار مردم افغانستان است، پیش بینی آن دشوار می باشد.

در 7 اکتوبر 2001، بمباران هوایی نیروهای آمریکایی- بریتانیایی و نیروهای ویژه آنان در افغانستان آغاز شد. تهاجمی که نتیجه آن سقوط حکومت طالبان واشغال افغانستان توسط نیروهای تحت رهبری ناتو بود. ده سال بعد از آن حمله، شرایطی بوجود آمده است که مشابهت هایی با اشغال افغانستان توسط شوروی در دهه های پیشین دارد. اما آیا این دو حمله واستراتژی واقعا مشابه هم هستند؟ بی تردید در آن زمان بیشترازهمه چیز، مسئله امنیتی و ایدئولوژیک تاثیرگذار بوده اند. گرچه امروز بستر ژئوپولتیک جهانی تفاوت یافته است. تهاجم اتحاد جماهیر شوروی به افغانستان در نتیجه رویدادهای اتفاق افتاده در اثر جنگ سرد بود هر دو طرف مخاصمه سعی داشتند تا بلافاصله بلوک نظامی خود و ماهواره هایشان را گسترش دهند، و این مسئله بسی فراتر از جنگ علیه تروریسم بود. شوروی با واقعه ای از نوع یازده سپتامبر مواجه نشد. مأموریت آن نیز تلافی اقدامات تروریستی نبود، واقعیت امر آن بود که تهاجم شوروی علیه افغانستان با تصور تهدید موقعیت شوروی در جبهه های متعدد در دهه 1970 تسریع یافت. موشک های میان برد بالستیک ناتو در اروپا مستقر شده بودند و انقلاب غیر منتظره ایران توازن قوا را تغییر داده بود. در افغانستان، که هم مرز با شوروی بود، حکومت های سوسیالیستی مورد حمایت شوروی در اثر زد و خوردهای حزبی و گروهی متحمل آسیب  شده بودند و طبق گزارشات کا جی ب مواجهه آنها با شورشیان اسلامگرا و ملی گرا به گونه ای بود که توان رویارویی طولانی مدت با آنها را نداشتند. شوروی بی درنگ دست به مداخله نظامی در افغانستان زد و در آن از نیروی هوایی نیز استفاده نمود.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار