افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 3, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 12 ژانویه , 2012 لینک کوتاه خبر :

آمریکا از واگذاری امکانات دست دوم خود به دولت افغانستان دریغ می کند!

ارتش ایالات متحده آمریکا با شروع خروج تدریجی از خاک افغانستان در حال خارج نمودن تجهیزات سنگین خود از کشور می باشد. این اقدام به خودی خود نشان از ارزش کشور ما در نزد این قدرتها دارد آنها که با طمطراق بسیار از جایگاه ویژه افغانستان در سیاست خارجی خود سخن می گویند اکنون و پس از قتل و کشتار هزاران تن از شهروندان افغان حتی همین تجهیزات مستعمل و کهنه خود را نیز برای ما روا نمی دانند. زمانی که ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی در پایان دهه شصت از خاک کشور ما خارج می گردیدند صدها فروند طیارات جنگی و ترابری به همراه هزاران دستگاه تانک و نفربر خود را برای دولت وقت افغانستان باقی گذاردند ولی اینک و پس از این همه جنجال و بوق و کرنای فراوان می بینیم که ارتش امریکا حتی همین تجهیزات مستعمل خود را نیز از کشور ما خارج می کنند. کجایند افراد ساده اندیش و خوش خیالی که با اعتماد به تبلیغات دروغ این قدرتها در نقش شیپورچی این قدرتها حتی به آن دسته از هموطنان خود که با تحذیر دادن از سابقه بد استعمارگران به آنان با دیده بدبینی می نگریستند، حمله کرده و آنان را به منفی نگری و توطئه اندیشی متهم نموده و به انواع تهمتها متهم می کردند.

 بر پایه گزارشها ناتو قصد دارد تا پیش از سال 2014 میلادی انبوهی از تجهیزات نظامی خود به ارزش 30 میلیارد دالر را از افغانستان خارج کند. بر اساس تصمیم مسئولان این سازمان، هزاران دستگاه وسائط نقلیه و دیگر تجهیزات نظامی نیروهای خارجی که در ماموریت ده ساله ناتو به کشور ما منتقل شده اند، تا اواخر سال 2014 میلادی دوباره از کشور خارج می‌شوند، که این روند به زودی آغاز خواهد شد.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، بیشتر تجهیزاتی که ناتو قصد خارج کردن آنان را از افغانستان دارد، متعلق به ارتش آمریکا است. درباره علت این اقدام نیز باید چنین گفت که آنها مدعی هستند پس از سال 2014 بیشتر توجه خود را به مسائل آموزشی نیروهای افغانستانی معطوف می کنند و دیگر نیازی به این حجم تجهیزات نیست.

نیروهای پر مدعای غربی در این ده سال اشغال به جز ویرانی و حاکم گردانیدن حکومتی بی اراده و پروراندن مسئولانی که به جز پر نمودن هر چه بیشتر جیبهای خود به چیز دیگری نمی اندیشند کار دیگری نکرده اند. کشور ما پس از این همه جولان و اشغالگران تاکنون حتی به این اندازه از توانایی نرسیده است که نیازهای اولیه خویش را تامین نماید. این دولت حتی توان تامین معاش کارمندان خود را نیز ندارد.

گرچه بخش بزرگی از تقصیرها در این زمینه متوجه بی لیاقتی مسولان افغان می باشد ولی نباید این نکته را از نظر دور داشت که بیش از هشتاد درصد از کمکهای پرداختی به افغانستان در این سالها مستقیما از سوی کشورهای غربی به مصرف رسیده است. این کمکها عمدتا در بخشهایی به مصرف رسیده اند که صرفا جنبه تبلیغاتی دارند ولی در بخشهای زیربنایی متاسفانه هیچگونه اقدام جدی صورت نگرفته است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار