افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 2 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 10 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

30 کشته و زخمی در اثر انفجار بمب در ولایت هرات…

در اثر یک حمله انتحاری صبح امروز در شهر گذره ولایت هرات در افغانستان دست کم ۳۰ تن کشته و زخمی شده‌اند.

به گفته پلیس هرات، عامل انتحاری ماشین بمب‎گذاری شده خود را در مقابل درب ورودی فرماندهی پلیس گذره منفجر کرد. در نتیجه این انفجار ۳ تن از سربازان پلیس و ۶ غیر نظامی کشته و ۲۱ تن نیز زخمی شده‌اند.

نورخان نیکزاد، سخنگوی پلیس هرات به پرس‌تی‌وی گفت عامل انتحاری که مقادیری مواد منفجره را با یک خودرو سواری جابجا کرده بود حوالی ساعت ۹ صبح امروز به مقر فرماندهی پلیس شهرستان گذره رفته و قصد داشت این مکان را منفجر کند.وی در ادامه افزود، مقامات پلیس این ماشین را شناسائی کرده و آن را مورد هدف قرار دادند.

مقام‌های محلی در شهر گذره می‌گویند احتمال دارد تلفات بر جا مانده در این حادثه افزایش یابد.از سوی دیگر در دقایق اولیه این حمله انتحاری سخنگوی گروه طالبان در تماس با خبرنگاران مسئولیت این رویداد را بر عهده گرفته است.

قاری یوسف احمدی می گوید این حمله توسط یک نیروی طالبان انجام شده و تلفات سنگینی به نیروهای پلیس وارد آورده است.این درحالی است که در حملات انتحاری جداگانه دیگری که در ساختمان فرماندهی پلیس شهرموسی قلعه ولایت هلمند اتفاق افتاده است، ۸ پلیس افغان کشته شده‎اند.

تهاجم تحت امر امریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱ آغاز شد. پس از گذشت بیش از یک دهه از آغاز این حمله، اوضاع امنیتی در افغانستان هم اکنون به رغم حضور ده‌ها هزار نیروی نظامی خارجی، همچنان ناپایدار است.

سازمان ملل در تاریخ ۴ فوریه، آمار تلفات غیرنظامیان افغان در سال ۲۰۱۱ را بی‌سابقه اعلام کرد.

به گفته سازمان ملل، تعداد تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۱۱ در مقایسه با سال پیش از آن، ۸ درصد افزایش یافته و در مقایسه با سال ۲۰۰۷ حدودا ۲ برابر شده است.

قطره

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار