افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 2, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 4 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

نماینده مجلس: باید به جنرال دوستم آفرین گفت

معاون اول رییس جمهور عملیات خانه به خانه برای جستجوی طالبان را رهبری می کند. ظاهراً پنهان شدن طالبان در خانه های مردم عملیات را با کندی روبرو کرده است اما دفتر معاون اول رییس جمهور وضعیت در خماب جوزجان را رو به بهبود خوانده است. قرار است عملیات دیگری از جوزجان به ولایت های دیگر شمال نیز گسترش یابد. اما عملیات جنرال دوستم در برابر طالبان در شمال تا کجا پیش خواهد رفت؟ و آیا این عملیات بساط طالبان را از شمال برخواهد چید؟

بشیر احمد ته ینج عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: آنچه که مربوط به سفر معاون اول رییس جمهور می شود و وضعیتی که در خماب است، خوشبختانه خماب امروز یکی از آرام ترین روزهایش را سپری کرد. روز قبل ما شاهد جنگ در خماب و حیله طالبان بودیم. حیله آنها پنهان شدن در خانه های مردم و سپر قرار دادن آنها بود. خوشبختانه با تلاش نیروهای امنیتی آنها پاکسازی و فراری داده شدند.

وی در خصوص پاکسازی خماب توسط جنرال دوستم عنوان کرد: با عملیات جنرال دوستم ما شاهد پاکسازی ولسوالی های جوزجان از مخالفان مسلح افغانستان خواهیم بود. جنرال دوستم با نیروهایی متشکل از نیروهای امنیتی به آنجا رفته است. خیزش های مردمی در این عملیات شریک بوده و نیروهایی از مزار و فاریاب نیز به آنجا آمده اند. آنها جست و جوی خانه به خانه را در خماب آغاز کرده اند.

ته ینج در دفاع از جنرال دوستم در مقابل منتقدان اقدام وی گفت: شهروندان افغانستان باید از اقدام جنرال دوستم قدردانی کنند. یک مقام عالی رتبه دولتی، چوکی، تخت و شعبه و آرامش را رها می کند و برای آرامش مردم افغانستان به کنار مردم می رود و از آنها دفاع می کند. فرقی نمی کند که جنرال دوستم برای پاکسازی طالبان به شمال می رود یا جنوب تمام خاک افغانستان وطن ما است و ما مسوولیت داریم تا برای حفظ این خاک کوشش کنیم. وی به این خاطر به شمال می رود که جغرافیای جنگ در افغانستان تغییر کرده است. طالبان با تمام عظمت و قدرت خود هلمند، قندهار، کنر و نورستان را نتوانستند سقوط دهند و حالا تمام فشار و تلاش خود را بر بدخشان و قندوز آورده اند. فاجعه ای که در قندوز رخ داد مثال عینی آن است اگر ما اجازه دهیم که باز هم فاجعه قندوز در فاریاب و بدخشان تکرار شود بزرگترین جفایی است که به حق این ملت می کنیم. سران دیگر حکومت تا هنوز به فکر تقسیم چوکی ها هستند حالا که یک نفر از آنها جسارت به خرج داده و دفاع از مردم برخاسته است بعضی ها از آن هم انتقاد می کنند و سعی دارند مانند دفعه قبل از آن جلوگیری کنند.

وی با انتقاد از مسوولان امنیتی کشور ابراز داشت: جنرال دوستم به دنبال هیچ منافع شخصی نیست، وی جان خود را برداشته و به میدان جنگ رفته است وزیر داخله با وجود اینکه جنرال کارکشته نظام است اما تا به حال شاهد نبودیم که پنج روز در قندوز رهبری جنگ را به عهده گرفته باشد و یا سرپرست دفاع در جنگ حضور داشته باشد. آنها به قندوز رفته سخنرانی کرده و بازگشته اند. با این کارها ما نمی توانیم انگیزه خلق کنیم. خون بزرگان ما از مردم رنگین تر نیست. اقدام جنرال دوستم انگیزه را در مردم ایجاد می کند که آنها نیز در دفاع از افغانستان متحد شوند.

این نماینده مجلس افزود: نباید با انتقادهای بیهوده از جنرال دوستم بار دیگر از اقدامات وی جلوگیری شود چرا که اگر این کار انجام شود تمام انگیزه ها از بین می رود، طالبان روزبه روز قدرت خواهند گرفت و دیگر کسی جلودار آنها نخواهد بود. با وجو افرادی مانند جنرال دوستم آنها در می یابند که افغانستان افرادی شجاع مانند جنرال دوستم رانیز دارد که مانع فعالیت و گستردگی آنان خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار