افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 2 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 30 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

مقامات افغان با نماینده گان طالبان مذاکره می کنند!

مقامات افغان با نماینده گان طالبان مذاکره می کنند: این مطلب عنوان مقاله شماره اخیر روزنامه نیویارک تایمز است. روزنامه بنقل از مقامات افغان می نویسد، یک هیات مذاکره کننده افغان و نماینده گان طالبان در هفته جاری نخست بصورت غیر رسمی در پاریس و بعد در پوهنتون شخصی کیوتوی جاپان با هم مذاکره کردند. تماس های علنی صلاح الدین ربانی رییس هیات مذاکره کننده صلح حکومت حامد کرزی دلالت برین دارد که گویا طالبان ازین تقاضای شان که امریکایی ها باید طرف اصلی مذاکره باشند منصرف شده اند.

اما طالبان در یک اعلامیه ای که بروز پنجشنبه بنشر رسیده گفته اند، سیاست های آنها هنوز تغییر نکرده و مفهوم آنرا ندارد که گویا آنها می خواهند با حکومت افغانستان مذاکره نمایند. در اعلامیه طالبان همچنان گفته شده، نماینده گان صرف بخاطر روشن کردن موضع ما به جاپان رفته اند و تا زمانی که موضوع را با امریکایی ها حل نکرده باشیم مذاکره با حکومت کرزی مفید نخواهد بود.

روزنامه نیویارک تایمز بنقل از مقامات امریکایی می نویسد، در حالی که تماس ها میان حکومت افغانستان و طالبان و سایر گروپ های شورشی می تواند مفید باشد، اما سیاست رسمی واشنگتن اینست که هر نوع مذاکره صلح باید توسط خود افغانها صورت بگیرد نه امریکایی ها. یک مقام امریکایی که از گفتن نامش خود داری نموده به روزنامه گفته است، مقامات حکومت افغانستان مکرراً تلاش کرده اند تا راه مذاکره را با طالبان باز کنند. اما ناکام شده اند، زیرا آنها اشخاصی را پیدا می کنند که نفوذ آنها در میان رهبری طالبان محدود یا هیچ است.

بنوشته روزنامه، تلاش اساسی امریکایی ها برای بازکردن راه مذاکره هنوز روی مذاکرات قطر متمرکز است، جایی که قرار بود طالبان آنجاه یک دفتر باز کنند. اما در ماه مارچ این مذاکرات توسط طالبان به تعویق افتاد.

به هر حال، طالبان در هفته جاری یک هیاتی را به رهبری دین محمد عضو شورای سیاسی طالبان به کنفرانس پوهنتون کیوتوی جاپان فرستادند که بگفته ماسانوری نیاتو رییس پوهنځی مطالعات جهانی در پوهنتون دو شیشا، او و محمد معصوم ستانکزی عضو شورای عالی صلح افغانستان از جمله سخن رانان اصلی کنفرانس بودند.

بگفته نیاتو، دین محمد نماینده طالبان در بیانیه اش روی خروج نیروهای خارجی از افغانستان تاکید نمود و آنرا از شرایط ضروری آغاز مذاکرات خواند. اما صلاح الدین ربانی رییس شورای عالی صلح افغانستان در یک مصاحبه ای بروز پنجشنبه حضور طالبان را در کنفرانس کیوتوی جاپان یک گام مهم خواند و گفت، تا همین اواخر طالبان هر گونه تماس با حکومت افغانستان را رد می کردند، اما اکنون یک تغییر روشنی در موضع آنها دیده می شود و این یک تغیر مثبت است.

رادیوآزادی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار