افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : بین الملل, خبر ویژه 2 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 10 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

لس آنجلس تایمز: ارتش آمریكا آموزش احترام به قرآن را فرا می گیرد

به نوشته روزنامه لس آنجلس تایمز، پس از به آتش كشیده شدن قرآن بدست نظامیان امریكایی در افغانستان در ماه گذشته میلادی؛ به نظامیان آمریكا دستورالعمل و آموزش های جدیدی داده شد اما به گفته كارشناسان نیروهای آمریكایی به آموزش های فرهنگی گسترده تر و بیشتری نیاز دارند.

‘یان دانكن’ در لس آنجلس تایمز نوشت: به نیروهای نظامی آمریكا كه در افغانستان خدمت می كنند توصیه شده كه هیچگاه به قرآن دست نزنند، روی آن چیزی قرار ندهند، آن را روی زمین و در اماكنی مانند حمام نگذارند و درباره آن با احترام بسیار صحبت كنند.

اما در این دستورالعمل ها درباره بایدها و نبایدها درباره قرآن، در باره سوزاندن كتاب مقدس مسلمانان مطلبی گفته نشده است كه همان اتفاقی است كه ماه گذشته در پایگاه هوایی بگرام رخ داد. سوزاندن شماری قرآن موجب خشم مسلمانان سراسر افغانستان و در نتیجه كشته شدن بیش از 30 نفر و حملات علیه نیروهای آمریكایی شد.

یك تحقیق ناتو درباره سوزاندن قرآن ها نشان داد كه 5 نظامی آمریكایی در این واقعه مسئول بوده اند. هرچند این گزارش نتیجه گرفت كه این اقدام عمدی نبوده و نتیجه ارتباط و درك نادرست بوده است.

هرچند ممكن است این نظامیان با اقدام انضباطی روبرو شوند اما فرماندهان نظامی آمریكا در افغانستان هنوز اعلام نكرده اند كه این اقدام به چه شكلی صورت خواهد گرفت.

نیروهای سازمان پیمان آتلانتیك شمالی (ناتو) از هفته گذشته دوره های اجباری آموزش احترام به قرآن را آغاز كرده اند. به نظامیان صریحا گفته شده است كه قرآن ها را دور نیاندازند و از آنها خواسته خواهد شد درصورت مواجهه با متون عربی جانب احتیاط را نگه دارند و درصورتی كه هرگونه تردید درباره اهمیت مذهبی متون داشته باشند، تصور كنند كه این متون مقدس هستند.

اما به نظر برخی كارشناسان حتی در پیش گرفتن رویكرد آشكارتر و صریح تر نیز نمی تواند از وقوع حوادث مشابهی در آینده جلوگیری كند.

به گفته ‘مونتگمری مك فیت’ یك رفتارشناس كه از نزدیك با وزارت دفاع آمریكا (پنتاگون) همكاری كرده است، صدور بایدها و نبایدهای فرهنگی تنها در یك نقطه مفید هستند و اگر شما در یك جامعه مذهبی رشد نكرده باشید، درك نخواهید كرد كه مسلمانان درباره قرآن چه احساسی دارند.

همچنین سرهنگ دوم ‘جرج رابینسون’ افسر ارشد در برنامه های آموزش زبان و فرهنگ تفنگداران دریایی امریكا كه كتاب ها و جزوه های جدید آموزشی را كه ماه گذشته منتشر شد، دیده است، گفت: شاید بسیار ساده انگارانه باشد كه تصور كنیم این مساله ساده ای تشكیل شده از بایدها و نبایدها است، بلكه مساله این است كه چرا قرآن از اهمیت برخوردار است؟

ارتش آمریكا از سال ها پیش با نیروهای نظامی خود كه با قران رفتار نادرستی دارند درگیر بوده است.

مجله نیوزویك در سال 2005 نوشت كه یك جلد قرآن در سال 2003 در زندان آمریكا در خلیج گوانتانامو مورد بی احترامی قرار گرفت. هرچند یك تحقیق محلی مدركی در تایید این ادعا پیدا نكرد، اما معلوم شد كه یك نگهبان اردوگاه عمدا به یك جلد قرآن بی احترامی كرده است.

در سال های نخست تجاوز و اشغال عراق و افغانستان، آموزش های فرهنگی عملا وجود نداشت اما اكنون در یك عقب نشینی آشكار در برابر خواست مسلمانان همه نیروهای ارتش موظف به گذراندن 6 تا 8 ساعت آموزش اینترنتی پیش از استقرار در خاك این كشورها هستند و نیروهای تفنگدار دریایی نیز باید یك دوره دو روزه كلاس را بگذرانند.

به گفته ‘راشل دیویس’ عضو مركز بین المللی ‘وودرو ویلسون’ برای محققان كه سرگرم نگارش كتابی درباره آموزش فرهنگی در ارتش است، نیروهای نظامی كه وی با آنها مصاحبه كرده است بر این باور بوده اند كه چنین آموزشی مفید بوده است و فرماندهان نیز به ارزش و اهمیت آن پی برده اند.

وی افزود: در ده سال گذشته ما ارتشی ایجاد كرده ایم كه قویترین و نیرومندترین ارتش جهان است، اما نتوانسته ایم به آنچه برسیم كه می خواستیم در عراق و افغانستان به آن دست یابیم.

در همین حال ‘ماهر ابراهیم اف’ مشاور ارشد ارتش در زمینه های فرهنگی و زبان كه برای به روزكردن و استانداردسازی رویكرد این خدمت فعالیت می كند، گفت كه به آتش كشیده شدن قرآن ها می تواند بر آموزش ارتش تاثیر بگذارد.

وی افزود: اگر این حادثه در نتیجه فقدان آموزش فرهنگی رخ داده باشد مطمئنا باید در آینده این امر را مدنظر داشت.

ابراهیم اف كه در دهه 1970 در ارتش اتحاد شوروی كار می كرد همزمان با آماده شدن اتحاد شوروی برای تجاوز فاجعه بار سال 1979 به افغانستان،آموزش هایی درباره فرهنگ و سنن افغانستان دید و پس از آن به كار به عنوان غیرنظامی در برنامه های آموزش در حال گسترش فرهنگی در مسكو پرداخت.

ابراهیم اف به رغم تجربه دردناك ارتش شوروی در افغانستان گفت كه وقت گیر بودن روند اصلاح و بهبود آموزش های ارتش آمریكا جای شگفتی ندارد.

وی با ترجمه یك ضرب المثل روسی گفت: اشخاص نمی توانند از اشتباهات دیگران درس بیاموزند، بلكه هر فردی تنها می تواند از اشتباهات خود درس بگیرد.

 

 

 

 

 

 

ایرنا

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار