افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 2, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 12 ژانویه , 2012 لینک کوتاه خبر :

غارت عزت و غیرت، بدترین خسارت افغانها

امروزه هر کسی که با محافل دانشجویی و تحصیلکردگان افغانی ارتباطی داشته باشد به سهولت پی می برد که متاسفانه بخش عظیمی از نسل جوان و تحصیلکرده ما اکنون به نحو وحشتناکی در دام بی عزتی و پشت نمودن به ارزشها گرفتار آمده است. بسیاری از کسانی که حتی در گذشته نیز به دلیل پرورش یافتن در محیطهای مذهبی به آموزه های دینی و احکام اسلامی اعتقاد داشته اند امروز و در اثر قرار گرفتن در جو عزت زدایی موجود به تمامی ارزشها پشت نموده و تا اعماق وجود خود احساس پوچی و بی عزتی می نمایند.

بخش عمده این فضای مسموم موجود بر اثر برنامه های ناسالمی است که تلویزیونهای خصوصی افغانی به نشر می سپارند. لجام گسیختگی وحشتناکی که در این زمینه وجود دارد و هیچ کس را نیز یارای مخالفت با آن نیست بر اثر حمایتهای بی دریغی است که از این گونه رسانه ها به عمل می آید. از همان آوان تاسیس این رسانه ها برنامه هایی از سوی آنان پخش می گردد که هیچگونه تناسبی با فرهنگ و سنتهای افغانی ندارد. هر از چند گاهی نیز که مراجع مذهبی جامعه در برابر این قبیل سم پراکنیهای مخرب واکنشی نشان می دهند از سوی رسانه های وابسته به موسسات خارجی به طور گروهی مورد هجوم قرار می گیرند. حتی در مواردی متاسفانه کسانی که در روزگارانی نامی در عرصه جهاد و مقاومت داشته اند بر اثر آلودگی به زخارف دنیوی حساسیت خود را در برابر این مصیبتهای بزرگ از دست داده اند.

متاسفانه تاثیر اصلی و تبعات وحشتناک این فجایع را در سالهای بعد شاهد خواهیم بود. نسلی به وجود خواهد آمد که از نظر حساسیتهای مذهبی خنثی و بی اثر می گردند. استعمارگران در طول تاریخ سیاه و تباهی آور خود نشان داده اند که برای به زانو در آوردن یک ملت بیش از جنبه های سخت افزاری به تخریب جنبه های نرم افزاری توجه دارند. این تجربه ای است که در سرزمینهای اسلامی شمال آفریقا به تلخی به اثبات رسیده که آنان در برخورد با ملتهایی با پیشینه غنی فرهنگی و دینی که تعصب آنان به مثابه سدی نفوذ ناپذیر در برابر هجوم استعمارگران قرار داشته است با هدف قرار دادن  غیرت و تعصب آنان، این ملتها را از درون تهی ساخته و به تسلیم در برابر اشغالگران وادار نمایند این سیاست شومی است که در بعضی از مستعمرات به خوبی جواب داده است.

این سیاست و ترفند موذیانه، متاسفانه در این سالها به خوبی در کشور ما جواب داده است و اکنون بخش بزرگی از جمعیت جوان و تحصیلکرده ما در این دام اسیر گردیده اند. این معضلی است که علمای اسلام و روشنفکران مسلمانی که داعیه دار پاسداری از ارزشهای اسلامی هستند بایستی پاسخگو باشند که چرا در برابر این همه هجوم بی امان سکوت پیشه کرده اند.

به مرور زمان باورهاي مذهبي و ارزشهاي عالي مبتني بر آموزه هاي اسلامي از طريق نخبگانی که استحاله شده اند مورد هجوم قرار خواهد گرفت بنابراين مراجع مذهبي جامعه و همچنين آن بخش از نخبگاني كه دغدغه حفظ ارزشهاي ديني از دستبرد تفكرات الحادي را دارند مي بايست در اين زمينه به چاره جويي پردازند.  حضور اشغالگران به همراه انبوه رسانه های وابسته به آنان در درازمدت اثرات نامطلوب خود را آشكار خواهد ساخت و زماني خواهد رسيد كه جامعه اسلامي ما از درون تهي خواهد گرديد و تفكرات الحادي دين ستيز هزاران پياده نظام بومي خواهد يافت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار