افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 2 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 1 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

عبیدالله عبید: نقش عمده و کلیدی جوانان تحصیلات کرده در بازسازی و ثبات افغانستان…

در نشست روز یک شنبه مجلس سنای کشور، سه تن از وزرای کابینه به منظور پاسخگویی به سوالات نمایندگان به جلسه عمومی فراخوانده شدند.

داکتر عبید الله عبید وزیر تحصیلات عالی، معاون وزارت معارف و آمنه افضلی وزیر کار و امور اجتماعی شهدا و معلولین به ارتباط نتایج امتحان کانکورسال 1390، وضعیت معارف و کاریابی به مجلس سنا حضور یافته بودند و به سولات سناتوران پاسخ گفتند.

اعضای کمیسیون معارف و تحصیلات عالی مجلس سنا می گویند، یک تعداد از دانش آموزان که به امتحان کانکور به دلیل پائین بودن نمرات شان به دانشگاه ها راه نیافته اند، اما یک تعداد هم با وجود بدست آوردن نمره بالا بازهم به دانشگاه های کشور راه نیافته و بی نتیجه هستند.

آنان می گویند، ماشین هایی که برگه های امتحانات کانکور را ارزیابی می کنند نواقص دارند، در صورتی که هرسال فارغین صنوف دوازدهم بی نتیجه باشند و به دانشگاه ها راه نیابند واقعا یک مشکل بزرگ برای مردم افغانستان پیدا خواهد شد.
برخی از سناتوران می گویند، ولایت هایی که وزیرمعارف با آن ها آشنایی دارد، خوب رسیدگی شده و معلمین مسلکی استخدام شده است، اما در برخی از ولایت ها هیچ توجهی در باره استخدام معلمین مسلکی و کتاب های درسی در مکاتب نشده است.

برخی از آنان می گویند: کتاب هایی که جدید چاپ شده وبه دسترس دانش آموزان مکاتب قرار گرفته از این بابت دانش آموزان شکایت داشته می گویند که این کتاب ها از سویه ما بالا است، و با این حال معلمین هم نمی توانند این کتابها را بدون برگزاری دوره های آموزشی به دانش آموزان تدریس کنند.

در همین حال داکتر عبیدالله عبید وزیر تحصیلات عالی کشور می گوید: در مدت کوتاهی که بحیث وزیرتحصیلات عالی ایفای وظیفه می کنم برنامه های خوبی را در وزارت پیاده کرده ودر این راه به فعالیت های خویش ادامه خواهیم داد.
وی گفت، یگانه چیزی که در بازسازی و ثبات افغانستان نقش عمده و کلیدی دارد، وجود جوانان تحصیلات کرده در این کشور می باشد، بنا بر این برای سال تعلیمی 1391 در حدود 100 هزار دانش آموز در مراکز آموزشی تحصیلات عالی و نیمه عالی جذب می شوند و این امر در طول تاریخ افغانستان بی سابقه بوده است.

آقای عبید گفت، بعداز اینکه بحیث وزیر تحصیلات عالی انتخاب شدم به ولایات کشور سفرکردم، وضعیت دانشگاه ها، خوابگاه هاو وضعیت کلی استادان را مورد بررسی قرار دادم ودر این سفر دریافتم دانشجویانی که در خوابگاها بسر می برند چندان رضایت بخش نیست.

وی گفت، اتاقی که گنجایش 9 نفر را دارد در آن بیش از 22 نفر زندگی می کنند و این یکی از مشکلات عمده دانشجویان در خوابگاه های دانشگاه محسوب می شود و در آنیده نزدیک این مشکلات برطرف خواهد شد .

وی تاکید کرد، براساس برنامه های جدید وزارت تحصیلات عالی، دانشجویانی که در امتحانات کانکور بالاتر از 280 نمره گرفته و به دلیل اشتباه کردن انتخاب رشته شان به دانشگاه راه نیافته اند در آینده نزدیک مشکل آنان رفع و زمینه تحصیلات عالی شان در کشور فراهم خواهد شد.

درهمین حال آمنه افضلی، وزیر کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین می گوید؛ این وزارت در 22 ولایت کشور، 500 مرکز آموزشی فنی و حرفه ای را برای جوانان ایجاد کرده و کسانی که در امتحان کانکور بی نتیجه مانده اند در این مراکز آموزشی جذب خواهیم کرد.

وی افزود، ضمن جذب داوطلبان در مراکز آموزش های فنی وحرفوی، قرار است به تعداد یک هزار نفر به مرکز آموزشی افغان کوریا جذب شوند و در این مرکز یک دوره شش ماهه الی یک ساله را سپری خواهند کرد.

وی در آخر سخنانش تاکید کرد، وزارت کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین در نظر دارد که یک برنامه را تحت نام “کابل کنفرانس” راه اندازی نماید و از طریق این برنامه سالانه 30 هزار جوان را در بخش های مختلف فنی وحرفوی آموزش دهد و تقیدم جامعه خواهد شد.

آواپرس

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار