افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 2 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 3 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

شورای سراسری علمای افغانستان خواستار تعطیلی زندان های خارجی و سپردن سرنوشت زندانیان به دولت کابل شد

اعضای شورای سراسری علمای افغانستان در دیدار با رئیس جمهور کرزی ضمن تقبیح شدید عمل شنیع
اهانت به قران کریم و سایر کتب دینی در مرکز نظامی بگرام، این حادثۀ را ناشی از مدیریت غیرقانونی این زندان دانسته
و خواستار تعطیلی زندان های خارجی و سپردن سرنوشت زندانیان به دولت کابل شدند.
به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) به نقل از دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری، نقطه نظرات این شورا در قالب یک اعلامیه توسط مولوی محمد سعید قرائت شد.

در این اعلامیه آمده است که شورا،  جنایت نابخشودنی و عمل وحشیانه و ضد انسانی (توهین به قرآن عظیم
الشان) و سایر کتب دینی را که توسط نیروهای امریکایی مستقر در پایگاه بگرام به عمل آمده، شدیداً تقبیح نموده و تأکید می کند که این عمل شیطانی قطعاً با معذرت خواهی قابل بخشش نبوده، عاملین جنایت مذکور هر چه زودتر بطور علنی
محاکمه و مجازات گردند و نیز امریکا و ناتو تضمین دهند تا در آینده کسی جرئت توهین به مقدسات مسلمین را کرده نتواند، البته شورای علمای افغانستان از تصمیم اخیریکه درین مورد در جلسهء فوق العاده رهبران جهادی و سایر شخصیت های بزرگ کشور تحت ریاست حامد کرزی اتخاذ گردید، تأئید می نماید.

در قسمت دیگر اعلامیه مذکور خاطر نشان شده است، شورای علماء و مسئولین دولت اسلامی افغانستان بارها نسبت به وضعیت زندان های که توسط نیروهای خارجی اداره میشود ابراز نگرانی کرده و خواهان انتقال مسئولیت
ادارهء این زندان ها و زندانیان به مسئولین مربوط افغانی وقطع عملیات شب هنگام، تلاشی و گرفتاری های خود سرانه افغانها توسط نیروهای خارجی گردیده اند، اما خارجی ها به این خواست برحق پاسخ مثبت نداده اند.

شورای سرتاسری علماء توهین به قرآنکریم و کتب در زندان بگرام را ناشی از همین مدیریت غیرقانونی دانسته و جداً خواستار تعطیل زندان های خارجی و سپردن سرنوشت زندانیان به دولت اسلامی افغانستان می باشد، تا در آینده از تکرار حوادث مشابه و توهین به حیثیت اسلامی زندانیان افغان جلوگیری بعمل آید.

گزارش می افزاید: رییس جمهور کشور پس از استماع قطعنامه شورای سرتاسری علمای افغانستان، آنرا جامع دانسته مدیریت و دانش علما و حراست آنانرا از دین مقدس اسلام، تمجید نمود.

حامد کرزی گفت که در ده سال گذشته پیوسته خواست ما از نیروهای خارجی این بوده است که به اعتقادات دینی، اسلام دوستی، رسوم و عنعنات مردم مسلمان ما احترام نمایند.

رئیس جمهور گفت: حادثه بگرام سبب احساسات بر حق مردم افغانستان گردید و ما خواست های شورای سراسری علمای افغانستان و هیاتی اعزامی به مرکز نظامی بگرام را به مقامات امریکایی رساندیم.

سپس مولوی قیام الدین کشاف رئیس شورای سراسری علمای افغانستان ضمن یاد آوری حوادث اخیر در کشور گفت که لویه جرگه عنعنوی افغانستان قطعنامه 76 ماده ای را صادر نمود و در آن به وضاحت خاطر نشان گردید که خارجی ها باید حاکمیت ملی افغانستان را به تمام معنی رعایت نمایند و این بدان معناست که عملیات های شبانه توسط نیروهای خارجی متوقف گردد و آنها حق داشتن زندان را در افغانستان نداشته باشند.

آواپرس

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار