افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 2 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 7 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

داکتر اسپنتا،مشاور امنیت ملی کرزی، استعفا داد!!

رنگین دادفر اسپنتا، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور کرزی به دلیل تأخیر آقای کرزی در امضای پیمان راهبردی با امریکا از مقامش استعفا داد، اما استفای او از سوی حامد کرزی پذیرفته نشد.

روزنامه نیویورک تایمز می نویسد که آقای اسپنتا از رئیس جمهور کرزی خواسته است تا از پیش شرط هایش در امضای پیمان راهبردی با امریکا صرف نظر کند.

گفتگوها در مورد حضور دراز مدت نظامی امریکا در افغانستان به دلیل روشن نشدن موضوع عملیات های شبانه و زندانی های افغانستانی در زندان امریکایی ها اختلافاتی را در رهبری و حکومت افغانستان سبب شده است.

رسانه های غربی از قول مقام های کشور نوشته اند که اختلافات میان داکتر رنگین اسپنتا و رئیس جمهور کرزی بر سر امضای پیمان راهبردی دراز مدت و این مسئله سبب شده است که اسپنتا از مقام خود کنار رود.

یک مقام افغانستانی در این راستا می گوید، دو ماه پیش رنگین دادفر اسپنتا به سبب مخالفت با حامد کرزی در مورد پیمان راهبردی از مقام خود استعفا داد. اسپنتا که گفتگوها را رهبری می کند از حامد کرزی خواسته است که روی حملات شبانه سازش کند اما کرزی استفای اسپنتا را قبول نکرده است.

در همین حال داکتر داوود مرادیان، استاد روابط بین الملل و مشاور ارشد پیشین داکتر اسپنتا در وزارت خارجه در پیوند به این موضوع به اسوشیتدپرس گفته است استعفای اسپنتا به معنای فشار وارد کردن بر حامد کرزی می باشد.

گفتنی است که امضای پیمان راهبردی میان امریکا و افغانستان به دلیل عدم توافق حامد کرزی به ادامه عملیات های شبانه توسط نیروهای خارجی و بازداشت افغانستانی ها توسط نظامیان امریکایی، به تأخیر افتاده است.

رئیس جمهور کرزی بارها گفته است تا زمانی که نیروهای خارجی عملیات های شبانه شان را متوقف نسازند و همچنان مسؤلیت زندان ها را به نیروهای داخلی افغانستان واگذار نکند، پیمان راهبردی را با ایالات متحده امضاء نخواهد کرد.

پیش از این نیز اندرس فوگ راسموسن، دبیر کل ناتو از رییس جمهوری کرزی خواسته بود تا این پیمان پیش از نشست شیکاگو که در آن وزیران دفاع اتو درباره چگونگی مأموریت شان در افغانستان گفتگو خواهند کرد، امضا شود.

حال باید دید که اختلافات در حکومت به کجا می کشد؟! اسپنتا در مقامش می ماند یا …؟!! آیا امریکا شرایط افغانستان را می پذیرد؟

افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار