افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 2 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 29 جولای , 2012 لینک کوتاه خبر :

حملات مخالفین دولت در 4 ماه اخیر افزایش یافته است.

وزارت امور داخله از افزایش حملات مخالفین مسلح دولت در چهار ماه گذشته خبر داده است.

وزارت داخله ضمن اعلام این خبر گفته است که  از آغاز سال جارى تاکنون، ١٧٣٠مخالف مسلح و ٦٣٥ سرباز پوليس ملى و محلى کشته شده و٢٥٦٠ مخالف مسلح بشمول ٢٠ انتحارى بازداشت گرديده اند.

غلام صديق صديقى سخنگوى وزارت داخله روز شنبه گفت که اين تلفات و دستگيرى ها در جريان ٦٨عمليات مستقل و ٦٤٦عمليات مشترک در مناطق مختلف کشور، به ميان آمده است.

وی همچنین گفت که در کنار کشته شدن١٧٣٠ مخالف مسلح دولت، ٣٣٠ تن ديگر آنها مجروح گرديده اند.

صدیقی در یک نشست خبری در کابل همچنین خبر داد که در چهار ماه نخست سال روان، ٤٧٠ سرباز پوليس ملى و ١٦٥پوليس محلى، در جريان وظايف کشته شده و١٢٤٦ تن ديگر از آنان زخمی گرديده است.

وی همچنین گفت که بيشترين تلفات، در نتيجۀ انفجار ماين هاى کنار جاده اى وعمليات ها به ميان آمده است.

صديقى افزود که در چهار ماه گذشته، نيروهاى پوليس ١٩٥١ حلقه ماين، ٣١٧٦ ميل سلاح مختلف النوع نيز کشف شده و٥٠ عراده واسطه نقليۀ مخالفان، در جريان درگيرى ها نيز به دست پوليس افتاده است.

سخنگوى وزارت داخله با اشاره به افزايش حملات مخالفان مسلح دولت، در چهار ماه گذشته گفت: “برداشت ما اين است که طالبان و حاميان شان مثل شبکۀ تروريستى حقانى، القاعده و شبکه هاى استخباراتى منطقه، امسال بزرگترين سرمايه گذارى روى اخلال اوضاع امنيتى کشور کرده اند و بزرگترين تلاش اين شبکه ها اين بوده که بخاطر اخلال امنيت، دسيسه هايى را سازماندهى کنند.”

وی، تشديد حملات طالبان و شبکۀ حقانى، کارگذارى ماين هاى کنار جاده، ترور شخصيت هاى ملى، کشتن زنان و سربريدن ها، کشتن افراد ملکى در تفريحگاه ها، مسموميت شاگردان و پرتاب راکتها از سوى پاکستان بر ولايات مرزى را از اين دسيسه ها عنوان کرد و گفت که هدف از راه اندازى اين دسيسه، ايجاد بى اعتمادى و نگرانى ميان مردم نسبت به آيندۀ شان ميباشد.

صدیقی همچنین گفت: “شبکه هاى تخريبى که در توانايى شبکه هاى استخباراتى منطقه، در عملى شدن اين توطئه ها دست دارند، گروه تروريستى طالبان، القاعده، لشکر اسلام و طالبان پاکستان، لشکرطيبه، جيش محمد، گروه طاهر يولداش و ديگر شبکه ها که در مناطق قبايلى فعاليت دارند، ميباشند.”

سخنگوى وزارت داخله همچنان گفت که در چهار ماه نخست سال روان، ٣٥٣٦ واقعۀ جنايى در مرکز و ولايات به وقوع پيوسته که شامل قتل، سرقت، مجروحيت، اختطاف، فريبکارى، رشوه، مفاسداخلاقى، قاچاق اموال، تقلب و تذوير و حادثات ترافيکى ميباشد.

به گفتۀ صديقى، از جملۀ اين واقعات ٢٩٣٦ مورد آن، از سوى پوليس کشف شده که در پيوند به آن ٤٠٧٢ تن مظنون بازداشت گرديده و به مراجع عدلى و قضايى سپرده شده اند.

سخنگوی وزارت داخله در این کنفرانس همچنین به دستاوردهای پولیس ملی اشاره کرده و عملى شدن پروسۀ سوم انتقال مسووليت هاى امنيتى، ايجاد لواى مشترک ويژه ٧٧٧، اعزام ٤٠٠ افسرغرض فراگيرى تعليمات مسلکى و علمى به مصر، برگزارى کنفرانس پوليس ملى به منظور سوق پوليس به وظايف عنعنوى شان، و فراغت هفتمين دور محصلين پوليس از اکادمى را از دستاوردهاى پوليس درچهار ماه گذشته خواند.

 

 

 

 

رادیوکلید

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار