افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 2 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 26 جولای , 2012 لینک کوتاه خبر :

تسلیم پایگاه های ناتو به دولت افغانستان در آینده نزدیک!

مقام ها در سازمان ناتو، می گویند که تمامی پایگاه های این پیمان، پس از خروج سربازان خارجی به حکومت افغانستان تسلیم داده می شود.
این اعلام پس از آن صورت می گیرد که شماری از نمایندگان پارلمان، از تخریب پایگاه های ناتو پس از خروج سربازان خارجی، اظهار نگرانی کرده بودند.

نمایندگان پارلمان، از ناتو خواستند که پس از سال 2014 تاسیسات نظامی شان را در اختیار افغانستان قرار دهند.
به گفته آنان، دولت افغانستان می تواند از تاسیسات به جا مانده از نیروهای ناتو، برای مکتب، کلینیک و سایر اداره های واحدهای محلی استفاده کند.
مقام های ناتو اعلام کرده اند که موضوع تخریب قرارگاه های این پیمان پس از خروج نیروهایش از افغانستان، از سوی یک کمسیون مشترک به رهبری وزارت مالیه افغانستان، بررسی می شود.
حامد کرزی نیز به وزیر دفاع، دستور داده است که اقدامات لازم را اتخاذ کند تا از تخریب این قرارگاه ها جلوگیری شود و زمینه انتقال آنها را به حکومت افغانستان بررسی کند.
سیرا گودسن، سخنگوی ناتو به روزنامه واشنگتن پوست گفته است، در صورتی که حکومت افغانستان بخواهد تاسیسات ناتو در این کشور را در اختیار خود بگیرد، “قوای آیساف در وقت خارج شدن، این قرارگاه ها را غیر نظامی ساخته و زمین آنرا به حالت اولی اش بر می گردانند.”
به نوشته روزنامه واشنکتن پست، هرچند اردوی افغانستان در حدود 200 هزار نفر دارد، اما عدم ظرفیت اکمالاتی سبب می شود که آنها نتوانند صدها قرارگاه خرد و بزرگ را مخصوصاً در مناطق کوهستانی و دور افتاده کنترل کنند.
او گفته است که بهترین راه این است که این نیروها در چند مرکز مشخص تمرکز داده شوند.
پیشتر، در ماه جون شرکتی به نام “سیرکو” قرارداد سه ساله را با ارزش 57 ملیون دالر امضا کرد تا در سه سال، قرارگاه های ناتو در سراسر افغانستان را تخریب کند.

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار