افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه 2 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 29 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

آشوب‌هاي جديد افغانستان تغييري در زمان‌بندي خروج نیروهای خارجی ایجاد نمی کند

 

 

راسموسن  همزمان با موج ناآرامي‌هاي خشونت‌آميز در افغانستان كه به دنبال آن چهار سرباز آمريكايي كشته و چند تن ديگر مجروح شده‌اند،  از سربازان ناتو خواست از خود “خويشتن‌داري بسياري” نشان مي‌دهند.

دبيركل ناتو تاكيد كرد: به دنبال حادثه قرآن‌سوزي كه پس از آن سربازان افغان تفنگ‌هاي خود را به سمت شريكان آمريكايي خود گرفتند، هنوز اعتماد ميان ناتو و نيروهاي امنيتي افغانستان از بين نرفته است.

وي اظهار داشت: حملاتي كه صورت گرفته، نشان‌دهنده تصوير كامل همكاري‌هاي روزانه ميان ناتو و سربازان افغان نيست.

دبيركل ناتو تاكيد كرد: همزمان با اين ناآرامي‌ها سربازان ناتو حرفه‌اي‌گري و خويشتن‌داري بسياري از خود نشان دادند و نيروهاي امنيتي افغان نيز شجاعت قابل ملاحظه‌اي در تلاش براي كاهش خشونت‌ها نشان دادند.

روز شنبه دو مشاور نظامي آمريكايي در وزارت داخله افغانستان به ضربه گلوله كشته شدند.

دو سرباز ديگر نيز روز جمعه در شرق افغانستان به دست يك سرباز افغان كشته شدند.

روز يكشنبه هفت سرباز آمريكايي به خاطر انفجار يك نارنجك در جريان تظاهرات ضدآمريكايي در ولایت قندوز مجروح شدند.

ناتو مشاوران نظامي خود را به طور موقت از وزراتخانه‌هاي افغانستان خارج كرد.

پس از اينكه در پايگاه بگرام، نظاميان آمريكايي چندين نسخه قرآن را سوزاندند، اعتراضات گسترده مردمي در افغانستان به راه افتاد و افسران ارشد آمريكايي و ناتو از وقوع اين حادثه عذرخواهي كردند و اعلام كردند اين حادثه عمدي نبوده است.

راسموسن افراط‌گرايان در افغانستان را متهم به تلاش براي سوء‌استفاده از عصبانيت عليه قرآن‌سوزي كرد و ابراز اميدواري كرد، مشاوران نظامي ناتو به زودي به پست‌هاي خود در وزارتخانه‌هاي دولت افغانستان بازگردند.

وي افزود: دشمنان افغانستان موفق نخواهند شد، بين ما و شريكانمان!!! تفرقه و جدايي بيفكنند. ما مي‌خواهيم هر چه سريع‌تر همكاري‌هاي نزديك خود را از سر بگيريم.

وي ادامه داد: البته ما بايد اقدامات ضروري براي اطمينان يافتن از اينكه نيروهايمان در محيطي امن فعاليت مي‌كنند، انجام دهيم.

راسموسن اظهار داشت: آشوب‌هاي جديد افغانستان تغييري در زمان‌بندي خروج سربازان ناتو از افغانستان و انتقال مسئوليت‌هاي امنيتي به نيروهاي افغان ايجاد نخواهد كرد.

قرار است نيروهاي ناتو تا پايان سال 2014 از افغانستان خارج شوند. هم‌اكنون ناتو داراي 30 هزار سرباز تحت رهبري ارتش آمريكا در افغانستان است.

 

 

 

 

 

 

ghatreh

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار