افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 28 دسامبر , 2013 لینک کوتاه خبر :

چرا كرزي 6 سال پيش اين موضع را نداشت؟

متاسفانه بزرگترين برد امريكا در اين است كه بجاي اينكه خود با خواسته هاي كرزاي مخالفت كند در داخل يك سري مزدوران و عروسكهاي كوكي را به جلو آورده و از زبان آنها اين مساله را مطرح مي كند.

حامد كرزي رئيس جمهوري افغانستان در ديدار با نمايندگان و مسولان رسانه ها و مطبوعات اين كشور، يك بار ديگر به شروط خود براي امضاي پيمان امنيتي با امريكا تاكيد كرد و گفت، اگر امريكا شروط وي مبني بر جستجو نكردن خانه هاي مردم افغانستان توسط نيروهاي امريكا و تضمين برقراري امنيت دراين كشور را نپذيرد، اين پيمان را امضاء نخواهد كرد.
“زبير شفيقي” مدير مسوول روزنامه ويسا چاپ كابل و تحليلگر و نويسنده افغانستان در اين رابطه اعلام كرد : كرزي با مسولان و اصحاب رسانه ديدار داشت كه سوال هاي سختي از كرزي شد و سوالاتي را مطرح كردند كه همان سوال هايي بود كه تحليلگران و سياستمداران در رسانه ها آن را مطرح كرده بودند. آنها به كرزي اعتراض كردند كه چرا چنين شرط هايي را مطرح كرده است.
كرزي در پاسخ اين سوال ها مطالبي را مطرح كرد كه همه را قانع كرد. سخنان كرزي خيلي مفصل بود و به مسائل زيادي در ده سال گذشته اشاره كرد كه ما از جامعه جهاني و امريكا چه توقعاتي داشتيم و اينها در افغانستان چه كار كردند.
كرزي به نگراني هايي درباره آينده اشاره كرد و گفت، من اين شروط را به اين خاطر گذاشته ام كه افغانستان در آينده با اين مشكلات مواجه نشود.
وي تاكيد كرد : دلايلي كه كرزي داشت خيلي منطقي بود و سوال و جواب هايي رد و بدل شد كه هر وجداني را بيدار و قانع مي كرد و حتي رسانه هاي مخالف كرزي هم دلايل و سخنان وي را خيلي قانع كننده توصيف كرد و هيچ كس پاسخ آن را نداشت تا حدي كه يك فرد گفت كه پس چرا دوستان ترسوي شما در اين موضع با شما هم نظر نيستند.
كرزي گفت، اين مسووليت رسانه ها هم است كه اين صداي حق و موضع ملي را مطرح كنند، رسانه ها بر اساس آزادي بيان حق دارند از رويس جمهور و دولت انتقاد كنند ولي در مسائل ملي بايد موضع دولت را مطرح كرده و از آن حمايت كند و رسانه ها بايد موضع ملي را بگيرند نه اينكه تحت تاثير رسانه هاي خارجي حرف هاي آنها را تكرار و ديكته كنند.
وي همچنين در رابطه با شايعات مطرح شده در رابطه با مخالفت كرزي به دليل تمايلات شخصي و اهداف سياسي گفت: برخي كارشناسان افغان و مخالفان سياسي كرزي مي گويند كه چرا كرزي در دوازده سال پيش اين چنين مواضعي را اتخاذ نمي كرد و چرا آلان كه در آخرين روزهاي دولت خود قرار دارد اين حرف ها را مي زند. عده اي هم كرزي را به داشتن خواسته هاي شخصي متهم مي كنند اما در نهايت اين مسئله را بايد خود كرزي روشن كند. البته اي كاش كرزي در دوازده سال گذشته چنين مواضع سخت و تند را اتخاد مي كرد ولي خوب كساني كه اين انتقاد را مطرح مي كنند در كنارش اين را هم مي گويند كه كرزي بايد لحن دپلماتيك را بكار ببرد.
وي در ادامه افزود: به نظر من و تا جايي كه من شنيده ام پاسخ كرزي به اين اعتراضات شايد اين باشد كه كرزي و دوستان وي در دولت در ابتدا فكر مي كردند كه اگر جامعه جهاني فعلا اشتباه مي كند شايد در آينده اين اشتباهات جبران شود و تا جائي كه من احساس مي كند كه در ابتدا مسائلي را كه كرزي امروز در رسانه ها مطرح كرد.
به قول كرزي نامبرده قبلا چندين بار در مجالس مخفيانه اين مسائل را براي خارجي ها مطرح كرده ايم و آنها را به اشتباهات خود و مسائلي كه ضد منافع ملي افغانستان است، متوجه كرده ايم. ما اين مسائل را در محافل مخفي مطرح كرديم و نمي خواستيم اين گونه مسائل به رسانه ها راه پيدا كند. كرزي دو روز پيش هم گفت، هيچ كس نمي تواند ضد من اين سند و شاهد بياورد كه من تاكنون بخاطر مسائل شخصي با جامعه جهاني جنجال كرده باشم.
در ده سال گذشته عمده ترين اختلاف و جنجال من با نيروهاي خارجي، مساله تلفات غير نظاميان، جستجوي خانه هاي مردم و نقض حاكميت ملي افغانستان بود.
كرزي به صراحت گفت؛ من به عنوان صاحب يك رسانه هشت سال است مسووليت آن را به عهده دارم.
تا جائي كه من مي دانم و اقرار مي كنم بعد از سال 2006 انتقادات كرزي از نيروهاي خارجي و جنجال وي با امريكا و ناتو بر سر همين مسائل بود كه الان آن را مطرح مي كند و ما بارها اين مسائل را در رسانه ها مطرح كرده ايم.
بنابراين كساني كه الان از كرزي انتقاد مي كنند كه در دوازده سال گذشته چرا اين مسائل را مطرح نكرد. اينها دروغ مي گويند و اين اعتراض به كرزي وارد نيست و اقلا در هفت سال گذشته من شاهدم و آرشيو رسانه ها و مطبوعات هم موجود است و حرف ما را تاييد مي كند.
مثلا در حادثه عزيز آباد منطقه شيندند كه در آن غيرنظاميان زيادي كشته شده اند، كرزي اعتراض شديد اللحني داشت كه در رسانه ها هم منعكس شد و قبل از آن هم كرزي اينگونه اعتراض ها را مطرح كرده است. بنابراين اعتراضهاي مزدوران خارجي به كرزي كاملا بيجا و بي مورد است.
اينها اگر جرات دارند يك بار بگويند كه درست است كه كرزي خواسته هاي شخصي دارد، ولي كار امريكا اشتباه است و نبايد اين اشتاه ها را تكرار كند. متاسفانه بيشترين معترضان فقط براي اينكه بر كارهاي نارواي امريكا سر پوش بگذارند هي داد مي زنند كه كرزي خواسته هاي شخصي دارد. شما بايد از امريكا بخواهيد كه اين وحشت ها را به پايان برساند تا بهانه را از دست كرزاي هم گرفته باشيد.
زبير شفيقي در ادامه انتقادات خود از غرب در برابر مخالفت ها و پيشنهادات هميشگي كرزي در برابر كشتار غير نظاميان و تخلفات نظاميان غربي گفت : ما بايد مسايل را اينگونه تفكيك كنيم. من كرزاي را از مسووليتهايي كه در برابر ملت خود داشت مبرا نمي دانم و بدون شك كرزاي تا اين حد ملامت و مقصر است كه چرا نتوانست يك تيمي تشكيل بدهد كه با خواسته هاي او هم صدا باشد. امروز خواسته هاي كه ايشان مطرح كرده است اگر دولتمردان كرزاي و سياستمداران و گروهها و انجمنهايي كه در افغانستان تشكيل شده و رهبران قومي در اين موضع با هم اجماع داشتند هيچ كس از جمله امريكا جرات نمي كرد كه در برابر خواسته ملت گستاخي كند.
متاسفانه بزرگترين برد امريكا در اين است كه بجاي اينكه خود با خواسته هاي كرزاي مخالفت كند در داخل يك سري مزدوران و عروسكهاي كوكي را به جلو آورده و از زبان آنها اين مساله را مطرح مي كند. بنا بر اين كرزاي را بايد در ناتواني تشكيل يك تيم منسجم ملامت كرد. البته نبايد فراموش كرد كه نظامي كه در بن تشكيل و به افغانستان تحميل شده است دستهاي كرزاي در خيلي از مسايل بسته است و خيلي از مسايل بر او تحميل شده است. و در افغانستان يك نظام مصلحتي حاكم است كه امكان و فرصت ابتكار در آن در حد صفر مي باشد . به هر صورت من باز هم موافق هستم كه كرزاي بايد يك سري اقدامات را انجام مي داد. البته چند نكته ديگر را هم بايد ذكر كنم. كرزاي برخي از گامها را برداشت كه متاسفانه نتيجه نداشت . كرزاي چند سال پيش در برابر جامعه جهاني و امريكا مساله بديل اينها را مطرح كرد و گفت كه بحران افغانستان بايد در سايه همكاري منطقه اي و بوسيله كشورهاي منطقه حل و فصل شود. كرزاي خيلي براي اين كار تلاش كرد هم در داخل و هم خارج و حتي متهم شد كه چرا با همسايگان اينقدر روابط نزديك دارد. كرزاي خيلي سعي كرد كه همسايگان را قانع سازد كه در افغانستان دست از دخالت بردارد و در پايان دادن بحران در افغانستان كمك و همكاري كند. و در مجموع براي حل اين بحران يك حركت مخلصانه صورت گيرد. ولي اين كار ثمر نداشت .
متاسفانه همسايگان ما ، از جمله پاكستان كه دولت مردمي آن براي افغانستان مخلص است ولي ارتش و دستگاه اطلاعات آن با اطلاعات امريكا روابط نزديك دارد. نگذاشتند كه اين تلاشها به ثمر بنشيند. اين بهترين تلاشي بود براي جلوگيري از بحران زايي توسط ناتو و امريكا در افغانستان كه ناكام شد.
به هر حال كرزاي بايد يك تيم قوي و منسجم تشكيل مي داد ولي اين فرصتها سوخت كه در اين ميان هم كرزاي ملامت است و هم مردم و رهبران ملي سياسي افغانستان مقصر هستند . و هم چنين اقدامات مغرضانه امريكا و جامعه جهاني از جمله دخالتها و برنامه هاي دقيق آنها هم سبب شد كه در د اخل افغانستان انسجام و امنيت لازم بوجود نيايد .
وي در پايان در باره آينده اين پيمان و امضا آن توسط كرزي يا هر فرد ديگر گفت : اول اينكه كرزي گفت امريكا اين شرط را كه امريكائيها خانه هاي مردم افغانستان را جستجو نخواهند رد پذيرفته است. البته شرط دوم براي برقراري صلح و امنيت را نپذيرفته است . كرزي تاييد كرد كه مهمترين شرط ما همين آغاز كردن جريان صلح است.
اگر امريكا آنرا نپذيرد من به هيچ وجه حاضر به امضاي آن حاضر نيستم.  من فكر مي كنم اگر كرزي اين پيمان را امضاء نكند؛ اين خواسته هان به صداي ملت تبديل شده است و رئيس جمهوري آينده هم اين پيمان را به اين شرط امضا خواهد كرد كه امريكا اين شرطها را بپذيرد.
من بايد بوضوح بگويم كه امريكا شايد بتوانند با فرد ديگري در آينده اين پيمان را امضاء كند و يا فرضا كرزي همين الان بدون قيد وشرط اين پيمان را امضاء كند؛ واقعيت اينست كه اين پيمان در افغانستان اجرا مي شود و اگر ملت افغانستان با آن موافق نباشد، امريكا نمي تواند خواسته هاي خود را در افغانستان تطبيق دهد و اينجا بدون قيد وشرط پايگاه داشته باشد.امريكا مي خواهد براي حضور خود يك مشروعيت قانوني از سوي دولت افغانستان بدست بياورد ولي تا زماني كه مردم افغانستان راضي نباشد و مرگ و زندگي ملت افغانستان در دست بيگانگان باشد. اين حضور براي ملت قابل قبول نيست . بالاخره يك جنجال و جنگ در آينده بوجود خواهد آمد و حرف من باز هم اينست كه شرط هايي كه كرزاي مطرح كرده است به صداي ملت تبديل شده است و اگر امريكا آن را نپذيرد، نمي تواند در افغانستان آرام زندگي كند و حتما ضرر خواهد ديد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار