افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : خبر ویژه, یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 18 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

چرایی افشای دارایی‌های عربستان در امریکا

عربستان

روزنامه «رای الیوم» چاپ لندن در مقاله‌ای به ارزیابی دلایل نهفته در پس اقدام وزارت خزانه‌داری امریکا در افشای حجم دارایی‌های عربستان در این کشور و اهداف نهفته در پس آن پرداخت.

روزنامه الکترونیکی «رای الیوم» چاپ لندن در مقاله‌ای به ارزیابی دلایل نهفته در پس اقدام غیرمنتظره اخیر وزارت دارایی امریکا درباره اعلام میزان سرمایه‌گذاری‌های عربستان سعودی در این کشور و واکنش ریاض به این اقدام می‌پردازد.

رای الیوم در این‌باره می‌نویسد: هر روز که می‌گذرد، صحت این اصل مالی بیش از پیش مورد تاکید قرار می‌گیرد که «در غرب اسرار مالی و بانکی وجود ندارد که مکتوم باقی بماند» حال چه به دلیل آزادی اطلاعات یا قوانین سخت و دقیقی که در خصوص مبارزه با پولشویی با افشای حساب‌ها و فعالیت‌های بانک‌ها، یا شرکت‌های «آف شور» که «اسناد پاناما» از آن پرده برداشت، وضع شده است.

پس از اظهارات تهدید آمیز «عادل الجبیر»، وزیر خارجه عربستان مبنی بر خارج کردن دارایی‌ها و سرمایه‌های سعودی در بانک‌های امریکا در صورت تصویب قانونی از سوی کنگره که به قربانیان حوادث 11 سِپتِمبر اجازه شکایت و درخواست غرامت از عربستان را بدهد، موسسات مالی امریکا و تحلیلگران و کارشناسان آنها تحقیقاتی را آغاز کردند تا از میزان خطر تهدید کننده اقتصاد این کشور آگاه شوند.

روزنامه «نیویورک تایمز» میزان دارایی‌های عربستان در بانک‌های امریکا را حدود 750 ملیارد دالر تخمین زد، اما وزارت دارایی و خزانه‌داری امریکا در پاسخ به درخواست افشای میزان سرمایه‌گذاری‌های مالی عربستان بر اساس قانون آزادی اطلاعات، برای اولین بار طی 40 سال گذشته افشا کرد که میزان این دارایی‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها تا پایان مارچ گذشته بیش از 116.8 ملیارد دالر نبوده و طی ماه جَنیوری شاهد 6 فیصد کاهش در مقایسه با مدت مشابه آن در سال قبل است.

اطلاعات نشر شده وزارت دارایی و خزانه‌داری امریکا به این معناست که ارقام انتشار یافته توسط نیویورک تایمز دقیق نبوده است.

اما گزارش دیگری که اهمیت آن کم نیست و آژانس اقتصادی «بلومبرگ» از آن پرده برداشت، اما نادیده گرفته شد، کاهش 200 ملیارد دالری ذخایر مالی عربستان در کمتر از 2 سال در نتیجه برداشت مستمر حکومت عربستان از این ذخایر برای مقابله با کسر بودجه دو سال 2015 و 2016 این کشور است که موجب شده میزان این ذخایر به حدود 587 ملیارد دالر کاهش یابد.

اگر رقم 116.8 ملیارد دالر اعلام شده خزانه‌داری امریکا درباره میزان دارایی‌های عربستان سعودی را ملاک قرار دهیم، باید گفت این رقم در قبال دارایی‌های کشوری همانند چین با 1.3 ترلیون دالر یا جاپان با 1.1 ترلیون دالر بسیار خُرد و ناچیز، اما در مقایسه با دارایی‌های کشورهایی مانند امارات با 62.5 ملیارد دالر و کویت با 31.2 ملیارد دالر و عمان با 15.9 ملیارد دالر و قطر با 3.7 ملیارد دالر بسیار قابل توجه است.

اگر زبان آمار و ارقام را کنار بگذاریم و تحلیلی سیاسی بر اطلاعات داده شده داشته باشیم و معانی و بازتاب‌های آن را در آینده نزدیک و دور بررسی کنیم، به نتایج زیر می‌رسیم:

یک: افشای میزان واقعی سرمایه‌گذاری‌های عربستان در واکنش به اظهارات و تهدیدات الجبیر صورت گرفت که چه بسا از این ارقام به خوبی اطلاع ندارد و رساندن این پیام به ریاض است که برداشت این اسناد مالی و دارایی‌ها خطر بزرگی را متوجه اقتصاد امریکا نمی‌کند.

دو: این ارقام نشان می‌دهد، ریاض اقدامات جدی و گسترده‌ای را برای فروش اسناد و دارای‌های خود در امریکا از اواخر سال گذشته و اوایل سال جاری میلادی برای مقابله با کسری بودجه 190 ملیارد دالری اش در دو سال اخیر آغاز کرده و موجب کاهش 6 فیصدی سرمایه‌گذاری‌های آن تنها ظرف 2 ماه شده است.

سه: خطر تصویب قانونی توسط کنگره که به خانواده‌های قربانیان حوادث 11 سِپتِمبر اجازه شکایت از عربستان سعودی را بدهد، همچنان به قوت خود باقی است و اظهارات اوباما مبنی بر استفاده از حق وتو جهت ممانعت از تصویب این قانون را با توجه به اینکه وی تنها 7 ماه دیگر در سمت رییس جمهوری فعالیت می‌کند، نمی‌توان جدی گرفت.

چهار: هرگونه اقدام مالی عربستان علیه امریکا بازتابی منفی داشته و دامان ریاض را خواهد گرفت و بازنده اصلی عربستان سعودی خواهد بود.

لذا به نظر می‌رسد، بهتر آن بود که عربستان به جای سرمایه‌گذاری در یک کشور، آنها در چندین کشور از جمله کشورهای عربی و اسلامی انجام می‌داد، لذا آنچه این روزها حکومت عربستان به آن نیاز دارد، حکمت و تدبر بسیار و هم زمان با آن کنار نهادن غرور و تکبر است، در غیر این صورت نتایج فاجعه‌آمیزی در انتظار سیاست‌های اشتباه و نادرست مسئولان آن خواهد بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار